Астрономи відносять Чумацький шлях до класу спіральних галактик, які являють собою плоскі диски зі спіральними рукавами. Оскільки Сонячна система перебуває в площині диска Галактики, на одному з її країв, ми не можемо подивитися на неї "зверху" і побачити її структуру, як на карті.
Крім того, хмари міжзоряного пилу й газу, яскраві зірки заважають астрономам роздивитися центр галактики та її краї. Тепер вчені змогли одержати найточнішу за увесь час спостережень картину розподілу зірок у Галактиці. Опираючись на дані, отримані з орбітального телескопу Spіtzer, що може "бачити" в інфрачервоному діапазоні крізь пилові хмари, астрономи встановили положення й швидкості руху 110 мільйонів зірок.
Однак їх очікував великий сюрприз: два із чотирьох галактичних спіральних рукавів виявилися лише невеликими бічними "гілочками".
Один з авторів дослідження, астроном Роберт Беньямін вважає, що ці два рукави, що одержали назву "Стрілець" і "Норма", можуть містити більшу частку газу, і в них, можливо, іде процес зіркоутворення. У той же час інші два рукави - Щита-Центавра й Персея - багаті не тільки на газ, але й зірками - і старими, і молодими.
До речі інформація про виявлення другого рукава надійшла в середу й з Гарвард-Смітсонівського Астрофізичного центру в Кембриджі (Велика Британія). Проаналізувавши дані, отримані радіотелескопом обсерваторії Cerro Tololo у Чилі дослідники змогли довести, що існує другий, "невидимий" рукав галактики. Використовуючи спеціальний алгоритм обробки даних, вони виділили велику структуру з іншої сторони галактичного центру, що і виявилася симетричною копією відомого рукава, повідомляє NEWSru.com.
Коментарі