понеділок, 27 червня 2016 06:05

Лаванда відлякує зелених попелиць

Автор: ФОТО з сайта WWW.vk.com
  Сонечко — природ­ний ворог попелиць. Комаху також знищують золото­очки, щипавки та жур­чалки
Сонечко — природ­ний ворог попелиць. Комаху також знищують золото­очки, щипавки та жур­чалки

— Якесь нашестя тлі — на пуп'янках троянд, на калині, кущах смородини, — каже 50-річна Ніна Лисенко з селища Парафіївка Ічнянського району на Чернігівщині. — Весною обробила кущі препаратом Днок, облила кип'ятком. Було менше, а в червні знову з'явилися попелиці. Листки черешні та смородини стали коричнево-чорні.

Ці комахи особливо люблять настурцію, космею, снодійний мак, мальву. Калина й липа — найсмачніші для них.

Попелиця вставляє хобот у рослину, щоб добратися до соку. Виділяється нектар. Він провокує появу грибка. Також паразити переносить інфекцій, які призводять до появи бурих бородавчастих наростів. Шкідники найактивніші в червні.

— Де можна, знищую тлю руками. Збираю її, промиваю водою. Видаляю постраждале листя, — розповідає Ніна Григорівна. — Використовую народні рецепти, нешкідливі для ягід. До препаратів від тлі входить мило. Воно обволікає тіло комахи й перешко­джає диханню. Змішую 2 чайні ложки натертого або рідкого мила без запаху з 2 склянками води. Додаю склянку дешевої олії. Обприскую кущі й дерева цією сумішшю кілька днів. Найкраще ввечері, коли бджілки відпочивають. Розчином для миття посуду — помідори. Тля зникає після першого застосування.

Із попелицею борються за допомогою томатів.

— Помідорне листя варю 15 хвилин у киплячій воді. Проціджую й охолоджую. Настоєм обприскую пуп'янки та листя троянд й інших рослин. Тлю відлякує запах. Ефективний часниковий екстракт. Три-п'ять зубців пропускаю через прес. Настоюю в півлітра води добу або довше. Додаю дві чайні ложки олії й одну чайну рідкого мила. Розводжу пару столових ложок препарату з водою у пляшці-спреї. Суміш зберігаю в закритій ємності. Обприскую нижні частини листків. Найефективніші в боротьбі з тлею інсектициди Актара, Енжіо, Форс. Але ними слід користуватися обережно.

Деякі рослини не подобаються тлі. Серед них — цибуля, часник, ромашка далматська. Їх висаджують поряд із рослинами, які полюбляє попелиця.

— Лаванда, посаджена біля троянд, відлякує зелену тлю, — пояснює Ніна Григорівна. — Чебрець, посіяний поряд із бобовими, захистить їх від чорної. У пристовбуровому колі вишні сію настурцію. Вона притягне чорну тлю. Біля рослини, яку обсіли комахи, ставлю пеларгонію дух­мяну на два-три дні.

У саду тля має ворогів — ­сонечко, золотоочки, щипавки та журчалки. Мурахи не з'їдають попелиць, а ­охороняють. Переносять із рослини на ­рослину.

— Знищують шкідників невеликі пташки — синиці, піночки, корольки, кропивниці й горобці. Вони годують комахами пташенят. Личинки сонечка та золотоочок купую в садових центрах. Потім випускаю в саду. Щоб заманити комах, саджаю духмяні трави, кропиву та сидерати (зелене добриво. — ГПУ). Журчалки люблять зонтичні рослини — кріп, фенхель, петрушку. Щипавки заводяться у квіткових горщиках із тирсою. Їх розставляю в саду.

4000 видів попелиць нарахували біологи. Деякі з них обсідають одну рослину-господаря, інші живуть на кількох. Восени відкладають яйця. Розмножуються весною.

Зараз ви читаєте новину «Лаванда відлякує зелених попелиць». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути