
Катерина Чумак, 50 років, із селища Катеринопіль на Черкащині не дає гусям зерна з лютого. Годує тертими буряками без дерті. Раз на тиждень натирає сиру картоплю.
— Сіна ще можу дати. На січкарні перебиваю, але вистачає того, що насипається від люцерни. Змету віником і гусям у корито на буряк. Оце й усе. У них з лютого піст, — сміється. — Це щоб яйця не були жирними. Нестимуться при будь-якому годуванні. Але якщо їстимуть зерно, то гусенят не буде. Так само якщо багато гусаків. Тільки б'ються, а самиць не покривають. Ті несуться, а яйця пусті. Сусідка лишила два гусаки, бо мала чотири самки. Прийшла весна, а в неї від усіх десяток пташенят вилупилося. А в мене більше десятка кожна висиділа. Один гусак здатен вчасно покрити трьох. Якщо є вибір, краще залишати старшого. Ідеально, коли старший за гусок на два роки. Ділю на три породи — прості, герголи й змішані. Останні найкращі. Ростуть великі, як герголи, й сідають на яйця. Бо герголи не висиджують і не виводять молодняка.
Гуси починають нестися у середині лютого — на початку березня. Доти два-три тижні мають побути на пісній їжі. Їм ставлять пісок, воду.
— Гніздо має бути просторе. Сама лягаю на диван — розкладаю, щоб розкинути руки, ноги. Отак і птиця хоче розпустити крила в гнізді. Повинна розслабитися, аби знестися і ніщо не сковувало. У кожної гуски має бути своє гніздо. Розставляю їх у сараї далеченько одне від одного. Можна дошку на стіну сперти, щоб гуска в гнізді ніби за нею сховалася. Де буде нестися, там і сяде.
Для гнізд має ящики 70х80 см, півметра завглибшки. Доверху накладає соломи. Тоді — дрібне м'яке лугове сіно.
— Гуска вмоститься, дзьобом усе розправить. Скубе із себе пух і поміж солому впихає. Яйця гріються з-під низу. Зверху їх гуска обігріває, сама лапами перевертає. Треба, щоб лежали в ряд. Більше 15 не засяде. Спрактикувала, що найкраще підсипати птицю після шостої вечора. Тоді молодняк починає вилуплюватися зранку. До вечора всі є. Так робили і мама, і бабуня. Ніколи не клали парне число яєць. Якщо квочка чи гуска сідала, коли череду пасли, то підкладали яйця, як корови додому ввечері йшли.
Перші три дні, коли гуска сяде в гніздо і не злазить, яєць під неї не кладу. Перевіряю серйозність намірів. Має заспокоїтися. Тоді підсипаю. Якщо зразу, за добу-дві може злізти з яєць і більше не сісти. Вони вже гріті, почнеться зародження гусенят. Без птиці захолонуть. У мене такі є хороші гусочки-мами, що сядуть на яйця і не злазять їсти. Таким підсипаю та ставлю поряд пісок, зерно, воду. Пройде пару днів — приходжу, нічого не зачепила. Знімаю її з гнізда. Бігом поїсть і знов сідає.
Гуска сидить на яйцях 28 днів.
50 яєць може знести гуска змішаної високопродуктивної породи за 3–3,5 місяця. Прості сірі несуть п'ять-сім яєць у перший рік, а старші до 15. Стільки гуска може накрити собою.
Біля яєць ставлять кружку з водою
Гусячі яйця з гнізд забирають одразу. На поклад, як курям, не залишають.
— Гуска несеться через день. Яйця забираю і кладу в комірки для курячих. Але рідше, щоб шкаралупи не торкалися одна одної. Кожне яйце має вільно обходити повітря, — розказує Катерина Чумак.
Кладе яйця гострим боком донизу. Згори буде тупий. Там під шкаралупою порожнеча. Її називають пушечка.
— На інкубаторі, коли приймають яйця, просвітлюють через спеціальну лампу. Видно, що все темне, а де пушечка — прозоре. Якщо більша за 5 копійок, то пересохло. Яйце не приймуть. Щоб не пересихали, біля ячейки ставлю широку кружку з водою. Але обережно. Якщо яйце намочиться — гусеня не вилупиться. Зберігаю в темному не жаркому місці.
Коментарі