
— Уже заморився з цим кропінням колорадів. Шостий раз з весни обробляю, а їм хоч би хни, — розповідає 57-річний Дмитро Стеценко з Черкас. — Уже пробував і зранку, і вдень, і ввечері. Дивлюся, ніби поскручувалися на листках і на землі валяються. А за пару днів знову лазять. І молодих наплодилося. Там, де обробляв саму бульбу, коли садили, то кроплю з початку червня. А коли садив для ранньої, не обробляв. То зверху вже скільки отрути налив, що однаково, якби бульбу побризкав.
Чоловік садить картоплю на дачі. Щороку засаджує 6 соток.
— Картоплі вистачає нам з дружиною, і дітям даємо. З теперішніми цінами на отруту не дуже й вигідно. Але й сама картопля цього року була така, що не докупишся. Якби не жуки, то що там її обробляти. За літо двічі чи тричі пройшлися з сапою. Ще пам'ятаю той час, коли жуків майже не було. Ходили з сестрою щодня з баночкою з-під консерви. Вкидали колорадів у солярку, щоб здохли. Зараз уже з баночкою не поможе, — сміється Дмитро, — ходимо з балонами. І все одно живучі.
У колорадських жуків виробилася стійкість до отрути, каже агроном із села Межиріч на Черкащині Сергій Іщенко. Переносять її тепер легко.
— Колись одного обробітку вистачало на сезон. Потім треба було бризкати двічі, а тепер ходиш із балоном по городу по кілька разів. Ніби й подохли, а потім оживають і знову їдять. Не виключена і підробка отрути. Бо комусь вигідно, щоб жуки не гинули. Раджу зменшити кількість води хоча б на 20%. Якщо пишуть, що упаковка на 10 літрів, то брати вісім. І важливо обробляти не вранці, коли є роса, а ввечері. Бо якщо побризкати на мокру картоплю, концентрація отрути на рослині зменшиться. Не кропіть і в сонячну погоду, бо препарат швидко вивітрюється. Мало залишається на листку, — пояснює Сергій Іванович.
Картоплю найкраще обробляти після 18.00. Радить готувати розчин із кількома препаратами системної і контактної дії.
— Щоб отрута була не лише зверху листка, а й просочувалася всередину рослини. Комбінована ефективніше впливає на жука. У деяких нових препаратах є обидві ці властивості. Обробляйте картоплиння так, щоб було повністю мокре. Бо дуже часто кроплять лише зверху, де сидить жук, — наголошує агроном.
Прилипач до отрути використовують у дощову погоду або на росу. Він затримує її на рослині.
— Розрахований найбільше на два тижні, якщо не буде дощів, — каже Сергій Іщенко. — Якщо вдень жарко, а вночі парко й тепло, жук швидко розмножується. Холодні ночі, як цього року з середини червня, погано впливають на личинок. Довше не вилуплюються.
Коментарі
1