- Бабушка з сьомого поверху загинула, Інна, Володя, Женя з шостого поверху. Мене вдома не було. А тепер хоч би на хвилину пустили всередину. Забрати б документи і ту копійчину, що відкладали, - каже білявка у коротких шортах. Називатися не хоче. Вона - мешканка 10-поверхового будинку по вул. Соломії Крушельницької, 1/5 у Дарницькому районі столиці. 21 червня о 10:00 тут стався вибух газоповітряної суміші. 16 квартир зруйновані, ще 40 пошкоджені. Загинули п'ятеро людей.
Зруйнований будинок видно здалеку. Частина дороги біля нього закрита для проїзду. Тут стоять машини ДСНС, "швидкі" та вантажівки. Будинок огороджений червоною стрічкою. По периметру чергують поліцейські. Перехожі зупиняються, знімають будівлю на телефони.
Біля будинку працює пожежна машина з люлькою і підйомний кран. Перекриття між зруйнованими поверхами немає. Рятувальники ріжуть бетонні плити, кран опускає їх вниз. Жінка в зеленому жилеті тримає в руках план будинку. Замальовує олівцем пошкоджені квартири.
- Щоб розуміти, що ще потрібно розібрати, - пояснює.
Повз будинок йде начальник управління з питань цивільного захисту Роман Ткачук. Навколо нього збираються мешканці.
- У свій під'їзд ви зможете зайти після того, як ми закінчимо, - пояснює жінкам.
- Пустіть хоч документи забрати, - просить білява літня жінка.
- Будь ласка, потерпіть, - спокійно відповідає Ткачук. - Ми вже другу добу працюємо без зупинки. Маємо закінчити механічні роботи в будівлі. Спеціалісти перевірять, розвалюється вона чи ні. Після цього ви зайдете всередину у супроводі рятувальників.
- Я живу на 10-му, - вставляє жінка в коротких шортах.
- Це жах, - каже Ткачук. - Все, що вище 5-го поверху, дуже небезпечно. Хлопці з підвалу до 7-го поверху поставили крепи, але будинок тріщить. Ви зараз почнете масово туди ходити і носити речі сходами. А на 8-му вони закінчилися.
- Ми знаємо, але можна ж через дах з сусіднього під'їзду, - каже хтось із людей.
- Ні. Чекайте.
Ткачук іде, а люди лишаються.
- Газ вибухнув. Нас не було тоді вдома. Що зараз у квартирі, не знаємо. Он видно, що перекосилося все, - говорить жінка в шортах.
- Мені не подобалось, що газом тхнуло, - додає жінка в окулярах. - Шафку відкрию - воняє. Відкрила вікно і двері, щоб був протяг. Вранці прокинулася, все одно запах є. Подзвонила в газову контору. Пояснила, що нам міняли лічильник, а тепер чути запаз газу. Мені сказали, що виїжджають. Попросили перекрити кран і не вмикати електроприлади. Приїхали, замінили шланги. Запах зник, але може просто не чула - нанюхалася.
Сусідка вчора вранці знову казала, що газом воняє. Бігала по квартирах, шукала, в кого є стаціонарний телефон, щоб подзвонити в колцентр. Повернулася до своєї квартири, увімкнула світло - й усе вибухнуло. Ударною хвилею жінку викинуло на вулицю. Зверху на неї впала плита.
До жінок підходить Ігор Гурін, представник омбудсмена Людмили Денісової. Розпитує, де вони зараз мешкають.
- Вчора завезли нас у пансіонат на Харківському шосе . Перевірили, чи не хворі на коронавірус. Дали тапочки, рушники, антисептики, пайок. Погодували - салатік, гречка, котлета, - розповідають жінки. - Нам потрібен адвокат. Максим з сьомого поверху звернувся з приводу втрати документів, то йому сказали, що треба платити великі гроші, щоб відновити. Це на 100 відсотків вина Київгазу. Вибух стався після того, яке вони поміняли нам лічильники. Хто буде все це компенсовувати? Зараз почнуть відмахуватися від нас. Спишуть все на бабушку, яка загинула, скажуть, це вона напустила газу.
За стрічкою стоять 2 чоловіків. Живуть в сусідньому від пошкодженого будинку.
- Мене вдома не було, - розповідає чорнявий. - Дружина казала, що від вибуху підкинуло так, що в кухню влетіла. Вчора приходив по речі, усюди скло валяється, двері лопнули, а ті, що на вході до підїзду, взагалі вивернуло. Душники у ванній і туалеті повилітали. Сказали, що витрати на ремонт компенсують. Надвечір після вибуху сказали, що можна повертатися в будинок. А як повертатися - раптом зараз завалиться?
Двором йде 71-річний Юрій Щепін.
- Моя квартира на сьомому поверсі в сусідньому будинку, - розповідає. - Того ранку був удома. Йшов якраз із кімнати в кухню, раптом як шандарахне, аж все підскочило. Ключ із вхідних дверей вилетів на два метри. Але нічого не розбилося. Виглянув у вікно, а там валить жовтий ядерний дим. Думав, щось вибухнуло на подвір'ї. Вибіг у коридор до пожежних сходів, дивлюся на сусідній будинок, а там діра через три квартири. Плита зі стіни впала на наш будинок. Перила на балконі з пожежними сходами вигнуло. "Є хто живий?" - крикнув. Ніби хтось стогнав. Але нічого видно не було. Десь о 10:52 залунала сирена і хтось подзвонив в двері. Це були поліцейські. Наказали виходити з будинку. Під будинком було стовпотворіння. Бачив Кличка, Авакова. "А що спричинило вибух? Газ?" - питав в них. "Та може й щось серйозніше. Бо так бабахнуло", - відповідали.
До огорожі підходить дівчина з заплаканими очима. Дивиться вгору на зруйновані квартири.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибух у столичній багатоповерхівці: знайшли п'ятого загиблого
- В моєї подруги Насті загинули батьки, старший брат і кішка. Залишилась живими вона і папуга, - говорить Аліна. - Під час вибуху Настя була у ванній кімнаті. Ці будинки зроблені з панельних блоків, ванні кімнати вбудовувалися окремо. Це і врятувало їй життя. Вона присіла, а панель пролетіла повз неї. Вона чула крики своїх батьків, як стогнала мати. Коли Настю витягнули звідти, була майже в непритомному стані. Зараз ні з ким не хоче спілкуватися. Виставила в Інстаграмі фото своїх побитих ніг. І написала, що в неї померла мама. Про батька і брата їй відразу не сказали.
Постраждалим внаслідок вибуху в будинку в житловому масиві Позняки виплатять компенсацію для придбання аналогічного житла. Про це повідомляє пресслужба Кабміну за підсумками засідання Державної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На засіданні комісії мер Києва Віталій Кличко повідомив, що через вибух була пошкоджена конструкція будівлі. Без житла залишилися 125 людей, які проживали у 40 квартирах однієї з секцій будинку.
Коментарі