Ветеранів з ампутацією лікуватимуть у Центрі реконструктивної хірургії, реабілітації та лікування хронічного і фантомного болю Genesis & System Solutions. Новий заклад відкрили на Вінниччині ветеран російсько-української війни Святослав Ніколайчук та лікар Дмито Дмитрієв.
Фантомний біль - це явище, при якому людина має больові відчуття відсутній частині частині тіла. Чим меншою є кукса ампутованої кінцівки, тим більша ймовірність розвитку фантомного болю. Проявами його можуть бути свербіж, поколювання, стиснення, важкість, зміна температури чи імітація певних рухів.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ понад 20 тис. громадян України пережили щонайменше одну ампутацію. Genesis - перший подібний центр в Україні. Проєкт створили за підтримки Українського ветеранського фонду.
Кореспондентка Gazeta.ua побувала у новоствореному центрі й дізналася, як лікують фантомний біль за допомогою віртуальної реальності та інших передових технологій.
ВАЖКІ "ТРЬОХСОТІ"
Перед великим екраном проектора за столом сидить чорнявий чоловік у зеленому худі на флісі. Перед ним - ноутбук з мишею, телефон, і паперова склянка з недопитою кавою. Сірі широкі штани вже в ковтунцях на колінах, одну холошу закрутив і сховав під стегном. 27-річний Микита Маказан втратив на війні праву ногу, але тепер проходить лікування й планує допомагати в реабілітаційному центрі.
Чоловік родом із Запоріжжя, але до повномасштабного вторгнення проживав у Маріуполі. Через місяць після російського наступу на місто, Микита з родиною евакуювалися.
- Прилаштував родину й пішов у військкомат, - згадує Маказан і знімає з обличчя білі окуляри віртуальної реальності. - Довго не хотіли брати, але через два-три місяці вдалося потрапити на фронт. Багато інформації не розподають ще про Маріуполь. Те, що люди там бачили і що пройшли… Не хотів, щоб якесь місто ще так страждало - коли ховаєте людей у парках або під деревами, де мають гуляти мами з дітками. Це не нормально, тому хлопці, які зараз захищають Україну, не втрачають мотивацію.
Боєць півроку був сапером-розвідником у 77-й окремій аеромобільній бригаді. Брали участь у боях під Бахмутом, де й отримав поранення. 10 червня 2023 року боєць зазнав серйозного поранення.
- Була задача дійти до точки й допомогти хлопцям, які щойно відбили позиції, - розповідає Микита зі стриманим обличчям. - Це була ніч, ми мали встановити міни, щоб до них не міг доїхати танк, і утримувати з ними позиції, поки не прийде заміна. Мінна розвідка Росії "спалила" нас і запустила дрони. Мене зняли з дрона - міна впала просто під ноги. Після цього почався сильний обстріл. Із групи двоє людей були важкі "трьохсоті". Найближча точка евакуації - за 9,5 кілометрів. Трапився неблагополучний провідник, тому евакуація тривала 9,5 годин.
Були сильні болі, навіть стояти і спати не міг
Спершу військовий потрапив у лікарню Мечникова, що у Дніпрі. Продовжив лікування у Пирогово. З лікарями на Вінниччині проходив реабілітацію за допомогою технологій, що застосовуватимуть у центрі. Найбільше, каже Микита, допомогла віртуальна реальність. Окуляри відволікають від навколишнього світу й людина занурюється у власні відчуття.
- Це справді допомагає, як би не виглядало зі сторони. Були сильні болі, навіть стояти і спати не міг, - зізнається військовий. Біля стільця під ногами лежать чорні милиці. - Розумів, що треба якось рухатись, щоб мати результати. Почуваюсь уже набагато краще, але є якісь болі, турбує іноді рука. Однак "фантоми" я вже поборов. Від них повністю не позбудешся, але зараз зʼявляються в основному на погоду. Але до початку лікування й сьогодні - велика різниця. Раніше не міг в туалет сходити, бо настільки сильно боліло. Зараз можу гуляти, з дитиною бігати.
Військовий проходив лікування близько двох місяців. Займався майже щодня, але зважав і на самопочуття. Перед тренуванням завжди робив розминку.
- У мене вже є протез, але я зняв, щоб трохи відпочити, - говорить і вмикає окуляри Микита. Руками імітує вправи для розвитку дрібної моторики, які проходять на заняттях.
БОЛЬОВИЙ СИНДРОМ
Центр розташований у напівпідвальному приміщенні. На вході помітна жовта вивіска з назвою й зовсім нові сходи, викладені сірою плиткою. Одразу в коридорі зрозуміло, що тут щойно завершили ремонт. Коли засновники проєкту вперше потрапили в будівлю, то побачили тільки старий підвал.
Разом із комунальниками й міською владою розпочали ремонтні роботи. Вивезли шість вантажівок сміття, зізнається директор "Подільської агенції регіонального розвитку" Олег Левченко.
- Залучили кошти на обладнання, якого нам не вистачає, завдяки підтримці Українського ветеранського фонду, - розповідає Левченко. - Це допомогло запустити створення першого в Україні реабілітаційний центр лікування фантомного болю. Намагаємося це робити самі, тобто це не державна, а громадська структура. Якщо ми переможемо біль - ми переможемо будь-якого ворога. У військових фантомні болі забирають 50% життя. Щодня вони думають, чи вставати з ліжка, бо відчувають біль. Ми хочемо поєднати все, щоб знайти українське рішення.
За оцінками різних експертів, в Україні кількість людей зі складною поліорганною травмою або ампутацією в результаті операції коливається від 20 до 50 тисяч. Ідея створити центр зʼявилася навесні 2023 року. Тоді до агенції звернувся лікар, доктор медичних наук Дмитро Дмитрієв. Він - один з найкращих українських спеціалістів з подолання фантомного болю.
- У нас багато ідей. Але головна задача - зібрати всі можливі інноваційні технології, - говорить Дмитрієв під час презентації. - Поки будемо працювати у цьому приміщенні, але згодом плануємо побудувати великий центр. У 60% людей з ампутацією, за останніми дослідженнями, проявляється фантомний біль. Чим раніше розпочнеться реабілітація, тим кращі будуть результати лікування. Навіть одразу після травми - наші спеціалісти часто ходять у лікарню й уже там починають працювати з пацієнтами.
До роботи центру залучили групу лікарів. У Genesis працюватимуть шість психологів, чотири реабілітологи і два травматологи, які переймали досвід у закордонних колег.
У 60% людей з ампутацією проявляється фантомний біль
Під час реабілітації лікарі будуть застосовувати віртуальну реальність. Також за допомогою спеціального обладнання й програм фахівці будуть відслідковувати роботу мʼязів. Спеціальні датчики фіксуватимуть, наприклад, перенапруження мʼязів, а програма допоможе їх тренувати.
- Коли пацієнт одягає окуляри віртуальної реальності, у нього доповнюється кінцівка. Тоді він начебто починає нею працювати, - каже лікар. - Шведська сторона надала датчики, які вимірюють потенціал мʼязів і дають команду, яким мʼязом працювати більше або менше, щоб прибрати больовий синдром. Нашим пацієнтам подобається лікування, тому це допомагає також зменшити біль.
Окрім фантомного болю, бійців також турбують болі після травми, ураження хронічного нерва, біль у куксі тощо. Після протезування фантомний біль, зазвичай, зникає.
- У певної кількості пацієнтів больвий синдром залишається, - пояснює Дмитрієв. - Заняття триватимуть 30-40 хвилин, тому в день центр зможе прийняти до 20 людей. Тривалість лікування важко прогнозувати, адже комусь знадобиться 10, а декому до 20 занять. Усе залежить від пацієнта і як він довіряє лікарю. Якщо у пацієнта є фантомні болі, то йому не можна робити протезування. Серед проявів болю - свербіж, печіння, простріли. Тобто проявляється синдром по-різному, але все це ми можемо лікувати.
Центр працює амбулаторно, адже місця для стаціонару поки не вистачає. Отримати допомогу можуть не тільки військові, а й цивільні. Лікування надаватимуть безкоштовно.
- Для пацієнтів складатимуть індивідуальну програму, яку можна коригувати в процесі лікування, - продовжує лікар. - Ми не сиділи на місці, команда вчилася за кордоном - їздили у Польщу, Німеччину, США, Швецію, Словаччину. Зʼявляються нові технології, тому потрібно постійно вчитися. Унікальність нашого центру буде в мультидисциплінарному підході. Маємо багато обладнання, зокрема тренажери для відновлення функцій, для реабілітації кінцівок, компʼютери з віртуальною реальністю. Це тільки початок.
У БОЛОТІ З МИШАМИ
Світлі стіни пахнуть фарбою і трохи вапном. На підлозі між плиткою застигає білосніжна затирка для швів. На скляних матових дверях розклеїли вивіски з назвами й номерами кабінетів. У кімнаті навпроти масажної зали стоїть великий фізіотерапевтичний пристрій.
У кабінетах проводить екскурсію засновник центру ветеран АТО Святослав Ніколайчук. Носить светр на змійці й має коротке сиве волосся. Вирішив допомагати бійцям, які повертаються з фронту, адже розумію, що вони відчувають, каже Ніколайчук.
- Ветерани, що повернулися, вони з важкими пораненнями. Вони вже в громаді, потрапляють додому на візку й залишаються сам на сам зі своєю проблемою. Наша мережа державних структур надає оперативну допомогу до протезування, встановлює протези. А що робити далі з тими фантомними болями?, - розповідає Святослав. - А це на все життя. Тому тут є ми, щоб мінімізувати той біль, із яким вони живуть і покращити їхні умови.
В Україні тільки починають розвивати напрямок реабілітації бійців з фантомними болями. Однак для військових з ампутаціями це поширена проблема. Ніколайчук переміг у конкурсі "Варто" й отримав фінансування від Українського ветеранського фонду на відкриття центру.
- Було складно, тому один я б точно не впорався, - каже ветеран. - Коли є команда однодумців, є медики, набагато легше. Лікарі навіть сказали, що готові деякий час працювати безкоштовно. Паралельно запускаємо благодійний фонд, щоб кожна людина могла задонатити на лікування ветерана або ветеранки, функціонування центру.
На обладнання вже витратили понад $100 тис. Із них 70% профінансував Український ветеранський фонд.
Святослав брав участь у боях в Луганській області. Зараз населеного пункту, де проходив службу чоловік, уже немає на карті - його вщент зруйнували росіяни.
- Я ветеран 2015-2016 років, тому теж стикався з хворобами, які отримав під час служби, - згадує Ніколайчук. - Тому питання якісної реабілітації для мене важливе, як і для всіх хлопців. Навіть якщо герої не отримали поранення, то саме перебування у тому болоті півроку-рік з мишами, у холоді ніяк не на користь здоровʼю. Але тоді були інші масштаби, тому система державних реабілітаційних центрів справлялась. Зараз поранених набагато більше, а допомогу надають тільки оперативну й до протезування.
Також у центрі допомагатимуть ветеранам повернутися до звичайного життя. З ними працюватимуть психологи, спеціалісти з пошуку роботи чи отримання грантів на власну справу чи освіту.
Коментарі