У 58 млн 346 тис. 493 грн оцінили збитки від дощу 30 червня в Чернігові. Негода пошкодила 207 житлових будинків, 4 медичні та 9 освітніх закладів. За декілька годин випало опадів 72 см/м2 , що перевищило місячну норму.
Автостоянка на вул. Небаби
З тротуару на просп. Миру, між зупинками "Школа №11" та "вул. Мартина Небаби", видно автостоянку, яка під час негоди перетворилася на озеро. Рівень води сягав дахів навісів, під якими стояли машини. Розповідають, що їх там було більше 50. Легковиків не було видно зовсім, виднілися тільки дахи мікроавтобусів.

Автостоянка розташована в низині. Спускаюсь стежкою. У ніс б'є запах болота. Метрів за десять стає зрозуміло чому: разом із багнюкою на паркані автостоянки осів непотріб. Валяються поламані гілки, шматки пінопласту, пластикові пляшки, футбольний м'яч, розламане крісло. Видно, як стікала вода: спочатку до канави, далі – до труби. Та впадає в більшу. Остання збирає воду з вулиць Могилянського і Декабристів, що трохи на пагорбі, за автостоянкою. Перетинає проспект попід землею і виходить уже з іншого боку – де, також у низині, набудовані гаражі.
Рівень води доходив до дахів навісів, під якими стояли машини
"Я тут часто ходжу, бо це найкоротший шлях до зупинки. Багато хто так робить", - каже чоловік років 50, який проходить повз стоянку. – "Після зливи лише на човні можна було пропливти. Машин на стоянці останнім часом не бачив".
Про те, що сюди ніхто не навідується, свідчить і замок на воротах. Із будівлі, де завжди сидів охоронець, ніхто не озивається. У центрі стоянки одиноко стоїть сріблястий Lanos.

Вул. Декабристів
На вул. Декабристів майже на кожному паркані висять килими, покривала, лінолеум. У дворах вивішений одяг на плечиках, іграшки. Хтось виніс за ворота крісла.
"Тут стільки води було, що МНСники переправляли нас на човнах. Пересаджували через паркан", - розказує пенсіонерка Ганна Іванівна. Виходить із двору, щоб позбирати абрикоси. Видно, що жінці тяжко ходити. - "Того ранку я тільки-но поставила заварюватися каву, як бачу – полило. Курчата спали у своїй халабуді у дворі, врятувати не встигла. Потопилися. А ось Карина, - киває на чималого пса на прив'язі, - вижила, хоч і намучилася. Дерлася поверх води, як могла. Доки не відв'язали ланцюг. Рятувальники приїхали швидко, але довго чекали, поки підвезуть човни.
Приходили оцінщики, усе дивились, записували. Поки нічого не сказали. Заплатила їм, як і всі постраждалі, 3500 гривень
Ще кілька днів тому в нас на вулиці стояв намет, де можна було набрати води, пообідати. Роздавали продукти, миючі засоби, сухий одяг. У будинках після потопу все було перевернуте. Відкачували воду спеціальним насосом. Ні плити, аби приготувати їжі, ні холодильника. Багато техніки у людей вийшло з ладу. Мені довелося ремонтувати пральну машину – заплатила 2800 гривень. Треба купувати новий тюнер, старий упав у багнюку. З телевізором начебто все гаразд. Приходили оцінщики, усе дивились, записували. Поки нічого не сказали. Заплатила їм, як і всі постраждалі, 3500 гривень".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Лівобережненська Венеція": у затопленому Києві автомобілі рухаються по вікна у воді
"Місто дало допомоги по 5 тисяч гривень. З них 3,5 забрали за експертизу", - додає сусідка. Представляється Наталією. Запрошує до себе до будинку.
"Усю підлогу в кімнатах довелося зняти. На стінах досі видно, до якого рівня було затоплено – більше метра. У мене завжди огорожа затримувала потік води, коли сусідські двори вже плавали. А тут упала. Уже витратила на ремонт 10 тисяч гривень. Добре, що допомогли друзі, колеги по роботі. Як бути далі – навіть не знаю. А в мене неповнолітня дитина. Ось тиждень дощів і знову боюсь, що буде біда. Все це через неправильну зливову каналізацію. Проблеми почалися після того, як по той бік проспекту Миру побудували гаражний кооператив. Кажуть, його власник – колишній прокурор. Міська влада дала йому всі дозволи. Він під гаражами поміняв трубу, якою стікає вода з наших вулиць, на вдвічі меншу. Не дивно, що наш район затоплює.
Проблеми почалися після того, як по той бік проспекту побудували гаражний кооператив. Кажуть, його власник – колишній прокурор
Про це ми пишемо в усі інстанції з 2009 року. У сусідки є ціла папка з листами і відповідями. Також просимо почистити зливові труби на наших вулицях. Просили і зараз. Я сама телефонувала. Кажуть: почистили. Але ж там повно каміння! А що робиться у місцях, де труба меншого діаметру і йде під землею? Хто її чистив? Людина там не пролізе, потрібна спеціальна техніка".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рятувальники продовжують боротися з негодою в Чернігові, є постраждалі
Виходимо на вулицю. Труби, про які розказує Наталія, йдуть уздовж парканів праворуч. Подекуди вони відкриті - просто зацементована канава, що переходить у трубу. Подекуди каналізація в рази менша та схована під землею. Така ж схема і на сусідній вул. Михайла Могилянського (колишня - Селюка. - gazeta.ua). На узбіччі лежать купи сміття. Люди виносили речі, які не вдалося врятувати, вигрібали мул із дворів.

"Якщо не помиляюсь, затопило аж до 16 номеру", - каже по-домашньому вдягнений чоловік, виходить із двору. – "Чи кому заплатили страховку – не знаю. Мені та ще одному відмовили. Сказали: "У вас пропущений платіж за один місяць, виплати не призначені". Застрахований був у ПриватБанку. Майже три роки щомісяця платив по 20 гривень. А тут якось так вийшло, що останній місяць проплату не зробили. Мабуть, залишилось на карточці менше двадцятки. А я не звернув на це уваги. Звик, що не зняли у цьому місяці, знімуть у наступному відразу за два".
Сказали: "У вас пропущений платіж за один місяць, виплати не положені". Майже три роки щомісяця платив по 20 гривень страховки
Великий потоп на вул. Декабристів і Могилянського був також влітку 2011-го і влітку 2014-го. Тоді ж затоплювало й автостоянку. Але нинішній перевершив усі попередні.
Гуртожиток на вул. Текстильників, 23
Будівля пустує. На дверях двоповерхівки висить оголошення: "У зв'язку з підтопленням будинку та відшаруванням штукатурки на стінах та стелі, перебування в будинку є небезпечним".
"Ми усі живемо на вулиці Мазепи, 70. Це студентський гуртожиток, куди нас тимчасово переселили", - чоловік на першому поверсі зачиняє двері кімнати і поспіхом йде.
"На ніч тут ніхто не залишається", - виходить його сусідка Віра Прокопчук. – "Перші дні після потопу ночували тільки дві сім'ї. Згодом виїхали. Оце прийшла взяти теплий одяг, бо щось трохи прохолодно. Ще треба прибрати в холодильнику, він розморозився. Живемо в гуртожитку з чоловіком, донькою та 7-річним онуком. Усіх речей не забирали, тільки найнеобхідніше".

"Сьогодні нам подовжили договори щодо проживання за новою адресою", - підключається до розмови ще одна сусідка. Представляється Валентиною Олексіївною. – "Сказали: тут сплачувати за комунальні послуги не потрібно. Будемо платити там. Нас все влаштовує".
Сказали: тут сплачувати за комунальні послуги не потрібно. Будемо платити там
"Кожній сім'ї дали кімнату", - продовжує Віра Прокопчук. - "Комендант студентського гуртожитку виділила і постіль, і все, що потрібно. У приміщеннях усюди чистенько, вибілено. Доки там будемо, не зрозуміло. Дуже надіємось на мера, що він вирішить наше питання. Бо ж жити в гуртожитку далі небезпечно. 30 червня перелякалися: будинок тріщав, як шкаралупа. Не гучно так, а якось зі скрипом. Усі сусіди повибігали в коридор. Де йдуть балки, що тримають будівлю, з'явилися тріщини. У мене в кімнаті теж тріснула штукатурка. Біля туалетів на нашому крилі зовсім стіна відійшла. У крилі навпроти почало падати зі стелі. Уже потім ми побачили, що повен підвал води. Напередодні комунальники викопали яму в нас під вікном, та так її і залишили. А коли пішов дощ, яма наповнилась. Уся вода просочилась під будівлю. Чи сухо у підвалі зараз – не знаю: ключів у мене немає. Тоді усю воду відкачали. Комунальники сушили спеціальними пристроями два дні, відкривали усі віддушини, провітрювали. Яму робітники ТЕЦ приїхали і мовчки засипали. Вони часто саме у цьому місці копають. Видно, там у них якась розвилка. З одного боку дому попід фундаментом комунальники порозкладали мішки з піском, щоб хоч якось затримували воду".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали затоплений житловий мікрорайон, де живе Рева
Експерти зробили висновок: будинок на вул. Текстильників, 23 непридатний до нормального використання. Що робити з гуртожитком далі – ремонтувати чи зносити – буде вирішувати ще одна комісія.
Чернігівська обласна бібліотека ім. Короленка
"Дивитися в затопленому архіві нема на що", - каже телефоном директор обласної бібліотеки ім. Короленка Інна Аліференко. – "Зараз працює комісія, яка веде переоблік. На жаль, частина піде на макулатуру. Усе, що ще можна – рятуємо".

Архів розташований у цокольному приміщенні. Проходячи повз будівлю, відчувається запах сирості. Усі кватирки у вікнах цокольного приміщення відчинені. Усередині безлад. Загалом, рятувальники відкачали по Чернігову близько 10 тис. куб. води. З книгосховища обласної бібліотеки – 250 куб.
Було 840 підшивок. Це газети із 1945 року і десь по 2011-й. Серед них багато районок Чернігівської області
Одразу після затоплення книгосховища Інна Михайлівна кинула клич: потрібна допомога, щоб сушити книги та газети. Чимало чернігівців відгукнулись. Розібрали по домівках, школах. Частина знаходиться в приміщенні Літнього театру.
"З 6 липня ходжу на роботу сюди", - каже бібліотекар Ніна Романчук. Перегортає шпальти газет у підшивках, розкладених на лавочках глядацького залу. Між стінами будівлі і дахом гуляє вітер – для просушування саме те, що треба. Коли починає накрапати дощ, у деяких місцях вода просочується крізь дірки в даху.

"У ніч на суботу, коли знову дощило, я не спала. Переживала, чи уціліють тут підшивки. Прийшла – все добре, - продовжує Ніна Василівна. - Я щонайменше тричі на день перекладаю підшивки, перелистую газети. Там, де наймокріші, перекладаю шпальти паперовими рушниками. Перші дні приходили допомагати волонтери. На ніч та в вихідні тут залишається охоронець. 200 підшивок уже досохли, їх відвезли до бібліотеки. Всього було 840. Це газети із 1945 року і десь по 2011-й. Серед них багато районок Чернігівської області, котрі збереглися лише у нашому архіві. Одразу після потопу працівники бібліотеки ганчірками витирали книжки і газети, на яких осів бруд. Були такі підшивки, де кожну газетну шпальту потрібно було витерти. Бо ж вода нанесла землі, листя, сміття. Очевидці розказували, що потік ішов із самої Красної площі. Хвилі були, як на морі. Силою води у вікнах повибивало шибки. Три кімнати книгосховища постраждали дуже сильно. І перш ніж знову заносити туди архіви, потрібно робити ремонт. Зараз там усе висушують.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В окупованому Криму місто "пішло під воду" після зливи
Деякі підшивки розшивали. Обробляли засобами від грибка. Найбільша катастрофа з відділом мистецтва, що також частково був у цокольному приміщенні. Це цінні книжки, альбоми. Біда в тому, що папір там мелований. Якщо намокнув, то злипнувся так, що нічого не вдієш. Та й сохне погано. До Літнього театра такі екземпляри не привозили", - продовжує бібліотекар.
За висновками експертів, збитки за своїм розміром перевищили критерії надзвичайної ситуації місцевого рівня. Чернігів може претендувати на допомогу на державному рівні.

На минулих вихідних дощем знову підтопило двори вул. Декабристів. Міська влада визнала: критичними стали не тільки погодні умови, а й неправильна зливова каналізація гаражного кооперативу. Готують позов до суду.
21 липня у Чернігові після сильних дощів частково підтопило 20 приватних будинків, 34 присадибні ділянки, 3 підвальних приміщення багатоквартирних будинків і 5 інших будівель. Про це повідомляє Держслужба з надзвичайних ситуацій. Виникла загроза переливу неочищених вод за межі санітарної зони з фільтраційного каналу полігону по знешкодженню твердих побутових відходів КП "КТП 2528" Чернігівської міської ради.
Коментарі