7 січня Різдво відзначають церкви, які у служінні притримуються юліанського календарю. Серед них — Православна церква України.
25 грудня святкували церкви, які живуть за новішим, григоріанським календарем. Обидва дні в Україні офіційно вихідні із 2017-го. До того часу неробочим було лише Різдво 7 січня.
Різдво відзначають на честь народження в Віфлеємі Сина Божого у Діви Марії. Звістку про появу Ісуса Христа пастухам принесли ангели. Пізніше до немовляти прийшли волхви-мудреці зі Сходу, які з легенд заздалегідь знали про появу Месії. Дорогу до міста їм вказала яскрава зірка.
Сцена народження Христа у печері, в якій ховали худобу від негоди, стала головним символом свята, тому храми заздалегідь оформляють яслами з Ісусом, святими Дівою Марією і Йосипом, пастухами та домашніми тваринами. Вертепи часто встановлюються і біля головних ялинок різних міст. Вони стають популярними локаціями для селфі.
Різдво Христове є одним із 13 найбільших християнських свят в Україні. Традиційно у храмах зранку проводяться урочисті Богослужіння. Після них хори часто співають колядки, а священики зачитують привітальні листівки від архієреїв.
Українці традиційно починають святкувати Різдво із настанням Святвечору 6 січня. Прийнято усією родиною збиратися за столом і приступати до святкової вечері після появи на небі першої зірки. Щоправда їжа має бути пісною, бо 6 січня є останнім днем Різдвяного посту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як у давнину збиралися на Святвечір - добірка фото
У багатьох регіонах України із вечора 6 січня по хатам із колядками починають ходити діти. На Західній Україні часто колядники ходять великими групами — вертепом. Діти та дорослі переодягаються у пастушків, волхвів, янголів та хором співають пісні про народження Ісуса Христа. Попереду вертепу, як правило, хтось несе різдвяну зірку.
Юліанський календар запровадив Гай Юлій Цезар у 46 році до нашої ери. Для роботи над ним запросив астронома Созігена, який узяв за основу календар за яким жили стародавні єгиптяни. Пізніше вчені почали помічати, що юліанський календар не зовсім точний. Тому у 1582 році за наказом Папи Римського Григорія ХІІІ, календар був реформований. Його почали називати григоріанським або новоюліанським. Проте не усі церкви погодилися використовувати його у служінні. Тому і виникла ситуація, коли частина християн продовжують святкувати Різдво за юліанським календарем 7 січня, а інші — притримуються григоріанського та відзначають свято 25 грудня.
Коментарі