Пройшло 4 роки від першого набору у патрульну поліцію. Gazeta.ua вирішила перевірити, як у Вінниці працюють патрульні та, що змінилося.
Разом з патрулем чергуємо у четвер, 12 вересня. Дев'ята ранку. На проспекті Юності сідаю в автомобіль патрульних поліцейських.
"Пам'ятаю свій перший виклик - ДТП. Переживав, що все провалю. Але у мене був хороший напарник ,який допомагав", - каже 26-річний Семен Павленко. У поліції служить з 2015 року.
При собі мають травматичний пістолет, кайдани та дві рації. Із Семеном Павленком та 23-річним Ярославом Кирилюком, який працює в поліції з 2017 року, їдемо на ДТП по вулиці Стахурській. Зіткнулись дві легкові автівки. Пристібати ремінь безпеки треба, навіть на задньому сидінні, бо патрульні їдуть на швидкості близько 80 км/год.
"Батько працював колись у органах. Зараз на пенсії. Вирішив продовжити його справу, але вже поліцейським. Спочатку думав, що в патрулі не затримаюсь. Хотів бути слідчим. Але робота приносить задоволення", - каже Кирилюк. -Важко було перших півроку навчитися вставати о 5 ранку. Зміна починається о 6 ранку і триває до 17 вечора".
На місці ДТП вже був інший екіпаж патрульних. Обабіч дороги стоїть легковий автомобіль. Другий забрали на штрафмайданчик. У потерпілого забій голови, гематом не видно. Інший водій не постраждав. Забираємо потерпілого і веземо на наркотичну експертизу.
"Це обов'язкова процедура, коли в ДТП є потерпілі. Артем, ти щось вживав?", - питає Павленко у потерпілого.
"Дві пляшки пива вчора. З наркотиків нічого", - відповідає той. П'є багато води.
Наявність наркотиків не підтвердили. Завезли назад. Інший екіпаж оформить протокол.
"У поліції не засумуєш, - каже Кирилюк. - Встиг побувати і на вбивствах. Перед новим роком був на масовому вбивстві. Чоловік забив молотком усю сім'ю. Колезі стало погано, коли побачив багато крові".
"Бувають такі дні, коли викликів взагалі немає. Цілий день можемо кататись і зупиняти машини, - приєднується Павленко. - На вбивства потрапляємо рідко. Частіше на побутові скандали. Нещодавно отримали виклик від бабусі зі скаргою на сусідів. Приїхали, а вона каже, що вони псують їй енергетику. З такими людьми працювати дуже важко".
Питаю чи були розслідування.
"Зазвичай таким займається слідчо-оперативна група. Із серйозних справ були на виклику поблизу Павлополя, коли обстрілювали поліцейських. На щастя не постраждали. Нас кулі не беруть", - жартує Павленко.
Розмову перериває виклик по рації. Розвертаємось і їдемо за підозрілим авто. Виклики надходять по рації і планшету. З мерседеса виходить дуже блідий чоловік. Трусяться руки. Запідозрили, що він під дією наркотиків. Від експертизи відмовився. Каже, що дуже спішить.
"Зараз годину будемо встановлювати особу і оформлювати протокол, - пояснює Кирилюк. -За цей час він міг пройти експертизу. Людина очевидно щось приховує".
Для протокола треба два свідки. Охочих не багато. Зупинили двох перехожих. Ледве вмовили.
Пройшла година поки оформили протокол і відпустили чоловіка. Кирилюк каже, що на слово вірити не можна. І тепер він буде 3 місяці судитися. Якщо виявлять наркотики в організмі то заплатить штраф - 10200 гривень.
Їдемо за Вінницю на Немирівське шосе. По дорозі зупинили декілька автомобілів. Перевіряли документи. Запитую про крадіжки. Вінничани жаліються, що побільшало крадіжок, почали красти телефони в громадських місцях навіть серед білого дня.
"Якщо вкали телефон - треба зразу повідомити в поліцію. Всі вільні екіпажі виїжджають на місце і починають перевіряти його місцезнаходження, - пояснює Кирилюк. - Зазвичай, такі речі знаходять за 15-20 хвилин. Але якщо не знайшли - цим починає займатися слідчо-оперативна група. Проводять телефон через базу і починають шукати по геолокації", - каже.
На електромережі Павленко вмикає сирену. Пересікаємо дві суцільних. Гонитва за мопедом. Заїжджаємо на СТО. Водій мопеда має усі ознаки наркотичного сп'яніння: трусяться руки, висушене худе тіло, червоні очі й блідий колір шкіри.
"Ну що, їдемо перевірятись на наркотики?", - каже Павленко до Дмитра, водія мопеда.
Дмитро не має з собою ніяких документів. Веземо у наркодиспандер.
"Дуже він підозріло виглядає", - каже Кирилюк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Смерть і багато постраждалих: повідомили деталі моторошної ДТП
Чоловіка змусили пройти 3 тести на наявність наркотичних речових. Здав аналіз сечі для мульти тесту. Пройшов візуальний тест. Медсестра попросила доторкнутися вказівним пальцем до кінчика носа і по черзі зігнути ногу в коліні. Те, що він під дією наркотиків не підтвердилось. У чоловіка хворий шлунок. А очі червоні, бо працює зварювальником. Поліцейські залишились у легкому шоці. Довелося вибачатися.
"Акелла промахнувся", - посміхається Кирилюк.
"Працюємо за 10 тисяч гривень на місяць "від дзвінка до дзвінка". Патрулюємо у дві зміни. Вночі "розваг" більше. Іноді можемо цілу ніч ганятися за наркоманами і возити на експертизи. А іноді потрапляємо на перестрілки. Місяця 2 назад, тебе Ярик на зміні не було. Зек втік з в'язниці і крав машини, - додає Павленко. - Катався на них поки бензин не закінчиться. Потім пересідав на іншу. Серед ночі влаштували з ним перестрілку. На голові була балаклава. Втік, знайшли через 2 дні".
5 вересня у Вінниці працівники Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, затримали 32-річного вінничанина, який підозрюється у катуванні своїх дітей і розповсюдженні порнографії.
Коментарі