Вчора в музеї Михайла Грушевського у селі Сестринівка Козятинського району на Вінниччині відбувся фестиваль-конкурс музейних експозицій. У ньому взяли участь 15 музеїв, які представили понад 300 експонатів.
"Кожен музей намагався по-своєму відобразити тему конкурсу "Віхи державотворення на Вінниччині". Цього року ми біля садиби діда Грушевського, тому багато хто розкривав певний аспект його біографії - про сім'ю, однодумців, про визвольні змагання 1917-1921 років. Є експонати про нинішню війну на Донбасі. Комісія оцінювала презентацію матеріалу, науковість, тематику", - розповіла кореспондентові Gazeta.ua директор Вінницького краєзнавчого музею Катерина Висоцька.
Гран-прі фестивалю здобула виставка Музею історії міста Козятин. Працівники музею присвятили виставку юному Грушевському, який у Сестринівці писав перші літературні твори. У міні-експозиції використали старовинні меблі, самовар, лампу, письмове приладдя, посуд, фото. Співробітники музею показали сценку: Михайло працює над оповіданням "Бідна дівчина". Заходить дід Захарій і хлопець читає йому написане. Той радить показати твір Нечую-Левицькому. Молодий автор погоджується і ділиться планами надіслати оповідання в Херсон до Дмитра Марковича, який готує збірку "Степ". Розмову перериває бабуся, яка пригощає обох пирогами з капустою.
Багато музеїв представили експонати на військову тематику - від козацьких булав до розірваних снарядів "Градів". В експозиції Музею Повітряних сил ЗСУ з Вінниці особливу увагу привертав протигаз для коня, виготовлений 1915 року.
"Його до нас принесла півроку тому працівниця Вінницької станції швидкої допомоги. Розповіла, що протигаз зберігався в її діда - подарував на згадку Будьонний. Розробляли такі протигази ветеринари у Франції. Потім виробляли й у нас. Мають вугільні фільтри. Розраховані на 4 години використання у загазованому середовищі", - каже екскурсовод музею Тамара Потоцька.
Вінницький обласний краєзнавчий музей представив реконструкцію військової форми періоду революції 1917-1921 - бійці 3-го гайдамацького полку, офіцер армії УНР і повстанець. Фестиваль музейників підтримали лицарі-реконструктори, які влаштували показові бої та провели майстер-класи битви на мечах для дітей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не було пісні, ні вулиці, ні національного убрання" – Михайла Грушевського на літо привозили до діда
Усі охочі змогли відвідати музей Михайла Грушевського. Його збудували 10 років тому на території садиби діда історика - Захарія Опокова. Він був священиком у місцевій церкві.
"Дім Опокова зруйнували нещодавно. Він був більшим - як чотири цих музеї. Після війни там розміщувалася школа, у якій я навчалася. Потім різні організації. Поруч церква, у якій був клуб. Вона була незвичайна. Крім хорів, мала поміст для священника. Після служби він казав звідти слово. Усі чомусь любили на тому помості танцювати. І гарна люстра - "панікадило" - як баби казали", - розповідає 81-річна киянка Галина Шевчук.
Нагадаємо, 2 жовтня Національний музей історії України запрошує на лекцію "Останній ювілей Михайла Грушевського". Зустріч проведе Оксана Юркова - кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України.
Коментарі