Сьогодні християни східного обряду відзначають Святвечір. Серед них — парафіяни Православної церкви України та греко-католики.
Із 6 січня в українців пов'язано багато прикмет та вірувань. Вважається, що у цей день необхідно простити ворогів та вибачитися перед усіма людьми, яких образили. Мовляв, так увійдете у велике свято очистивши свою душу та сумління. Також до появи першої зірки слід прибратися у хаті. Зустрічати Різдво у брудному будинку — поганий знак, вірили предки.
Під іконами на Святвечір пращури ставили Дідухів — снопи із пшеницею чи сіном. Вважали їх символом добробуту та щастя, а подекуди — річчю в яку на деякий час вселяються душі померлих родичів.
"Приходять до нас на Багату кутю (так у народі часто називають Святвечір. - Gazeta.ua)", - кажуть українці.
Дідухів під іконами зберігали до Водохреща, а із настанням весни спалювали — на добрий врожай.
Із прикмет українці найбільше вірили наступним:
- Якщо на Святвечір ясний день — вродять овочі та пшениця;
- Багато зірок на небі — уродить чорниця;
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як святкують Різдво у світі
- Рік буде хлібним, якщо на землі побачите іній або вона у цей день глибоко промерзне;
- Відлига на Святвечір — до поганого урожаю. Чисте небо, де видно зорі — до хорошого;
- Безхмарне вечірнє небо — у році буде багато грибів. Якщо заметіль, то варто очікувати великої кількості меду.
6 січня є останнім днем Різдвяного посту. Також цього дня віруючі намагаються не їсти до появи на небі першої зірки. Коли з'являється, то традиційно сідають за стіл усією родиною. Вечеряють пісними стравами — борщем, варениками, капустою, горохом, кутею тощо.
До появи першої зірки діти мають віднести вечерю своїм хрещеним, за українською традицією. За це отримують від дорослих подарунки.
Коментарі