48-річний чорнобилець Віктор Филипенко став власником нової однокімнатної квартири на 40,8 кв. м на столичній вулиці Поліській, 15а. Заплатив за неї 65,6 тис. грн. На більшу не вистачило. Позичав у знайомих, пояснює. Інакше доживав би віку із 78-річною матір"ю в комунальній квартирі на Солом"янці.
— Я вже пенсіонер, — каже Віктор Филипенко. — Батько півроку тому помер, не дочекавшись новосілля. Хоч мама порадіє квартирі.
Половину вартості квартири сплатило місто за рахунок відрахувань столичних забудовників. Цю схему в Києві застосовують із 1998-го за програмою будівництва соціального житла "50х50". Його зводять у віддалених районах. Від нової шістнадцятиповерхівки на вулиці Поліській до центру їхати півтори години. Проте новоселів це не лякає.
— Ми жили в готельці на Виборзькій (Шулявка), — розповідає 51-річна киянка Ніна Балан. — Кімнатка 12 метрів, кухня — чотири. Донька Людмила одружилася, їй уже 31 рік, онук пішов до школи. Шість років вони з чоловіком Юрієм Базилюком винаймали квартири.
У першу чергу квартирні комісії при райдержадміністраціях дозволяють продавати пільгове житло найпроблемнішим родинам. Тим, де є інваліди, хворі діти або сім"ям із малим метражем.
Тричі писали до міського голови
Сім"я 49-річного пенсіонера-правоохоронця Олексія Лук"янова до Києва переїхала на початку 90-х. Жили у двокімнатній на Оболоні. Старшому синові Дмитру пішов 14-й рік. Молодші, 6-річна Дарина та 10-річний Миколка, часто хворіли. У доньки підозрювали туберкульоз.
— Мої школярі чекали черги на письмовий стіл, аби виконати домашнє завдання, — каже Олексій Лук"янов. — Зверталися до депутата міськради, тричі писали до міського голови. Пояснювали, що діти хворіють через погані житлові умови.
2005-го сім"ї дали змогу придбати за півціни — 123 тис. грн — трикімнатне помешкання на 84,2 кв. м на Поліській, 15а. "Київміськбуд" здав шістнадцятиповерхівку наприкінці 2006-го. А працівниці автопарку Ніні Балан двокімнатна квартира обійшлася у 101 тис. — по 1300 грн/кв. м.
— Скаржилася Сидорову (колишньому голові Солом"янської райдержадміністрації. — "ГПУ"), — розповідає Ніна Балан. — Ходила до Голиці в управління житлового забезпечення. На квартобліку я з 1988 року, інвалід ІІ групи. А в готельці на чотирьох припадало по три "квадрати" житлоплощі.
2006-го за програмою "50х50" киянам продали 731 помешкання (близько 43 тис. кв. м), повідомили в головному управлінні житлового забезпечення Києва. Хоча планувалося вдвічі більше. Нині зводять три 260-квартирні будинки на Позняках та Вигурівщині-Троєщині. На черзі 21,3 тис. осіб, а з 1998-го квартири за пільговою ціною купила лише 3231 столична родина. Навіть якщо потроїти обсяги будівництва, останні з черги отримають житло через 14 років. Звести треба хоча б 3,5 млн кв. м житла. Тим часом міський голова Леонід Черновецький оголосив: кожен другий із загальної черги (69 тис. киян) згоден оплатити половину вартості нової квартири.
У програму беруть після десяти років на квартобліку
Треба написати заяву до квартирного відділу райдержадміністрації. Після надання документів (про реєстрацію, умови проживання, склад сім"ї, копії паспорта) ставлять на облік. Перевагу мають бюджетники — вчителі, медики і правоохоронці. Для підвищення шансів варто надати довідки про хронічні захворювання членів родини. Вік не обмежують і не ставлять умову бути одруженим.
Киянин Дмитро Садовий, 62 роки, у загальній черзі з 1976-го. Його записали на програму "50х50", бо на квартобліку стоїть понад десять років. Квартиру за півціни придбав 2006-го.
Рішення про виділення житла ухвалює комісія квартвідділу. Головне — спромогтися виплатити 50% вартості квартири до здачі будинку.
Безквартирні мають право стояти у двох чергах — "50х50" та загальній на безплатне житло. До останньої записують громадян, зареєстрованих у Києві понад п"ять років, житлоплоща яких не перевищує 7,5 кв. м на одного члена сім"ї.
Коментарі