Журналістам "злили" план Кремля щодо встановлення контролю над Молдовою, ухвалений восени 2021 року.
Молдовські журналісти-розслідувачі у співпраці з виданнями ще 10 країн Європи та Сполучених Штатів Америки дізналися про російську стратегію впливу на Молдову, яку розробили у Москві понад два роки тому, повідомляє RISE.
"Отриманий документ називається "Стратегічні цілі РФ у Республіці Молдова". Він складався ще у 2021 році. Розслідувачі відзначають, що спробу реалізовувати низку пунктів з нього останніми роками можна було бачити у публічному наративі деяких орієнтованих на Росію політсил. Документ готували в управлінні президента РФ з прикордонної співпраці – там само, де й плани щодо поглинання Білорусі до 2030 року – у співпраці зі спецслужбами та Генштабом", – ідеться у повідомленні.
"Стратегію Кремля" отримав і ширший консорціум журналістів – шведське видання Expressen, польське Frontstory, естонська редакція Delfi, українське видання Kyiv Independent, Білоруський розслідувальний центр, Yahoo News у США, німецькі ЗМІ – Süddeutsche Zeitung, Westdeutscher Rundfunk та Norddeutscher Rundfunk та портал новин Центральної Європи VSquare.
Стратегія має три основні напрямки: військово-політичний, економічний та гуманітарний. Джерело, яке передало план журналістам, повністю впевнене у тому, що документ справжній. Стратегія визначає 2030 рік як "крайній термін" взяття під політичний контроль Молдови та її дистанціювання від західних партнерів.
Молдову планували змусити вступити до ОДКБ, а також збільшити рівень її участі в ЄАЕС. Придністров'ю планували офіційно дати особливий статус у складі країни, а також нейтралізувати будь-які спроби молдавського уряду протидіяти російським військам, які там розміщені.
Цілями РФ визначено:
– протистояння впливу НАТО і ЄС на Молдову;
– втягнення Молдови в ОДКБ та інші міжнародні проєкти під егідою РФ;
– "врегулювання придністровського конфлікту" за посередництва Росії на основі особливого статусу Придністров'я;
– посилення проросійських настроїв у суспільстві через інформаційний вплив та освітні програми, протидія "румунізації".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Емісар Кремля: нова роль Лукашенка в постачанні агресора
Планів військового втручання в країну у Росії на той час не було. Головні цілі зводилися до того, аби тиснути на Молдову через "придністровське питання".
Росіяни збиралися створити широку мережу проросійських неурядових організацій і відкрити офіційне представництво в Гагаузії. Російській мові планували надати офіційний статус мови міжнародного спілкування, забезпечити його збереження у системі освіти, а також зберегти у Молдові мовлення російських ЗМІ.
Російське керівництво сподівалося реалізовувати цей план у три етапи – до 2022, 2025 та 2030 років. Для його реалізації була потрібна дестабілізація ситуації в країні, повалення уряду Маї Санду і встановлення маріонеткової влади.
У плани Кремля входила підтримка проросійських політсил у Молдові та експлуатація залежності країни від російського імпорту, зокрема газу, для досягнення політичних цілей. Для останнього планувалося зберегти існуючі обсяги постачання газу. Кремль розраховував підтримувати значні обсяги експорту російських товарів у Молдову та лобіювати інтереси підприємств із Придністров'я та автономії Гагаузія, де дуже сильні проросійські настрої.
Для розширення інформаційного впливу РФ хотіла запобігти обмеженням для своїх ресурсів (що у підсумку не вдалося), а також створювати мережу лояльних до себе громадських організацій, як Молдавсько-російський діловий союз, заснований експрезидентом Ігорем Додоном.
До 2030 року Кремль розраховував збільшити кількість росЗМІ та "зменшити присутність валюти третіх країн" у розрахунках з Росією.
За допомогою документа журналісти встановили ще двох осіб, які ймовірно є російськими "кураторами" для Молдови – на додачу до осіб, про яких опублікували окреме розслідування восени 2022 року.
Джерело, яке передало документ, стверджує, що складав стратегію Андрій Вавілов з Управління з прикордонної співпраці Кремля. Вавілов – нібито випускник академії ФСБ та працював у спецслужбі близько 10 років, а згодом перейшов у Кремль. Ще один імовірний співавтор документа – Віктор Лисенко, заступник начальника Управління з міжрегіональних і культурних зв'язків із закордонними країнами, де раніше працював і Вавілов. Безпосереднім начальником, ймовірно, є заступник керівника АП Росії Дмитро Козак, з яким він тісно працює близько 10 років. Джерела кажуть, що Лисенко "вручну курує молдавські справи".
Коментарі