середа, 07 березня 2018 14:02

Від залицянь у кафе до гаманця під ногами - українцям розповіли про вербовку Росією

Від залицянь у кафе до гаманця під ногами - українцям розповіли про вербовку Росією
Українців закликають утримуватись від поїздок до РФ. Фото: slovoidilo.ua

Журналісти з'ясовували, до яких методів вдаються російські спецслужби для вербовки українців.

Про це йдеться на сайті "Українська правда".

За словами співрозмовників в спецслужбах, за класикою, ви ніколи не зрозумієте, що вас вербуватимуть. Непідготовленій людині важко угледіти в новому знайомому співробітника спецслужби.

Вербувати можуть і нештатні агенти. "Полювати" на українців можуть і раніше завербовані громадяни України, які отримали завдання дістати потрібну інформацію, або здобути "свою людину" у певних колах.

Найцікавішими для російських спецслужб є люди, що мають доступ до інформації з обмеженим доступом. Це – військові, співробітники спецслужб, працівники правоохоронних органів, люди наближені до осіб, які ухвалюють рішення, співробітники міністерств, дипломати в посольствах, іноді журналісти.

Вербовка може відбуватися як на території України, так і в Росії чи на території третіх країн.

У теорії – це тривалий процес, який відбувається за певним відпрацьованим алгоритмом. Спочатку визначають особу, яка може мати доступ до цікавої для вербувальників інформації. Збирають всі відомості про її життя: звички, коло спілкування, зацікавлення, проблеми, стосунки в сім'ї, шукають можливий компромат, або створюють підстави для того, щоб цей компромат з'явився.

Після цього з "об'єктом" налагоджують безпосередній контакт. Незначна ДТП, гаманець, який падає під ноги "об'єкта", розмова у спортзалі, залицяння у кафе, чи навіть у черзі в супермаркеті. Це все ніби випадкові, а насправді – ретельно підготовлені знайомства.

Найкращим варіантом, за словами співрозмовників у спецслужбах, коли вербувальника з "об'єктом" знайомить спільний товариш.

З "об'єктом" налагоджують безпосередній контакт. Незначна ДТП, гаманець, який падає під ноги, розмова у спортзалі, залицяння у кафе, чи навіть у черзі в супермаркеті

Вербовка може відбутися одразу після знайомства, однак частіше заводять довгу дружбу, а вже потім "відкриваються". Інколи може йтися і про любовні стосунки.

В процесі "дружби" вербувальник може запропонувати "об'єкту" вирішити його побутові проблеми, позичити гроші, допомогти з лікуванням, посприяти в кар'єрному рості.

Оскільки агресія Росії носить гібридний характер, тож і вербування спецслужбами РФ виглядає гібридним.

На території Росії ФСБ можуть зацікавитись заробітчанами: легальними – з дозволами на роботу, і нелегалами. Вразливі і туристи, і українці, які приїхали до родичів.

Наприклад, на підприємство, де працюють українці, приходять з перевіркою міграційна служба і ФСБ. Їх відділяють від росіян і проводять бесіду. Або просто на вулиці людина порушує правила дорожнього руху, її затримує поліція, а потім у машині "випадково" можуть знайти пакунок із наркотиками.

Коли українці потрапляють в таку пастку, з ними проводять певні заходи із застосуванням фізичної сили, тортур або шантажу.

Або ж під тиском змушують погодитись на співпрацю і дають завдання, які вони мають виконувати в Україні.

Речник СБУ Олена Гітлянська повідомила, що протягом 2016-2017 років СБУ зафіксувала понад 50 спроб вербування українських заробітчан спецслужбами РФ.

У таких випадках після повернення в Україну потрібно одразу ж звертатися до правоохоронних органів. Закон звільняє в таких випадках від відповідальності.

"Громадянин України, який не вчинив злочинного завдання, отриманого від іноземної спецслужби, чи інших жодних дій і добровільно заявив органам державної влади про свій зв'язок з ними, звільняється від кримінальної відповідальності", – пояснили у СБУ.

В українських спецслужбах рекомендують утримуватись від поїздок до РФ.

Особливо не радять їздити в Росію колишнім бійцям АТО. Прикордонна служба РФ є частиною ФСБ. Вони цілеспрямовано добувають списки атовців і відстежують бійців від самого кордону.

"Замислюйтесь, чому і як незнайома людина з'являється у вашому оточенні, чому вона просить вас виконати ті чи інші завдання, навіть просто розповісти, що на ту чи іншу тему пишуть ЗМІ, або що ви бачили, коли проїжджали повз блокпост", – радять у СБУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Крим наш і українські солдати наші - що сказав Путін у новому "шедеврі" російської пропаганди

Торік 20 грудня СБУ затримала заступника керівника протоколу прем'єр-міністра України Станіслава Єжова. Йому інкримінували шпигунство на користь РФ. Чиновникові одразу оголосили підозру у вчиненні злочину і відвезли в слідчий ізолятор.

Зараз ви читаєте новину «Від залицянь у кафе до гаманця під ногами - українцям розповіли про вербовку Росією». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути