Проголосований законопроект Олійника-Колесніченка поставив під загрозу ув'язнення половину країни. Всіх, хто так чи інакше хоча б подумки проти влади, - розповідає в інтерв'ю Gazeta.ua Йосип Зісельс, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, дисидент.
- Ці закони обмежують права і свободи, які зафіксовані в Конституції. Створили базу для існування поліцейської держави і масових репресій.
- Яка мотивація влади приймати ці закони?
- Мотивація стара як світ — це страх президента і його найближчого оточення, бо вони не знають, що робити. Вони бояться, бо самі себе загнали у глухий кут. Із тими механізмами, які влада досі використовувала, неможливо цивілізовано вийти з ситуації. Навіть шляхом компромісу, коли всі незадоволені, але в рівній мірі.
- До чого призведе новий закон?
- Можливо, це нова провокація з метою вивести суспільство з положення рівноваги. Щоб воно зреагувало силовими засобами, організувало штурм адмінбудівель. Тоді влада знатиме, що потрібно робити. Але поліцейська держава сьогодні економічно не ефективна.
За такої ситуації в 2015-му вибори відбудуться?
- Можуть відтермінувати. Бо якщо люди масово виступатимуть проти режиму, влада може ввести надзвичайний стан. У такий час вибори не робляться. Такими діями політичній силі і її лідеру не можливо підняти рейтинг. Раніше вони розраховували на фальсифікацію у межах 10%. Зараз наявних симпатій прихильників влади не достатньо для перемоги навіть з урахуванням фальсифікацій.
Чи вистачить у влади ресурсів, щоб контролювати дотримання нових законів?
- Майже всі норми в цьому законі списали з російського законодавства. Але не зважили, що Росія хоч і не правова, але потужніша, щоб контролювати виконання цих законів. І то вони не всі виконуються.
Що в проголосованому законопроекті найбільш абсурдне?
- Все. Розробники не забули про економічний чинник. В покарання вписали багато штрафів. Влада ще не стільки зібрала грошей, скільки розраховувала. Ще не повністю дограбували країну. В цьому законі відсутня юридична термінологія. Влада думає, що вона закриє рота, увівши статтю закону про наклеп. Але є ще думки народу, які ніхто не може заборонити висловлювати. Бо наклеп — це коли є факт, людина поінформована про нього, але заперечує це. Наводить свої неправдиві дані. А коли ми кажемо, що держава корумпована, то така думка не є наклепом.
- Чи будуть впроваджені санкції, про які Януковича попереджає Європа та США?
- Санкціями не треба погрожувати, їх треба застосовувати.
- Що можна зробити в Україні?
- Ми тепер маємо говорити із владою тільки через суди. Оскаржувати дії міліції в прокуратурі. Громадським і політичним лідерам треба розробити страйкоми, вчити волонтерів із інших міст. Привертати увагу міжнародної спільноти до подій. Самі ми з проблемами не впораємося. Треба об'єднуватися, поповнювати Майдани, долучатись до громади. Організовувати акції. Мільйонів влада вже не боїться, тому треба виходити десятками мільйонів.
Коментарі
4