Україна має намір знову перейти на прямі поставки туркменського газу, без участі російського "Газпрому".
Про це пише російська "Независимая газета", зазначаючи, що в Москві проходять українсько-російські газові переговори, "результати яких можуть стати сенсацією".
"У Києві все літо говорять про те, що з"явилася можливість прямої співпраці в газовій сфері з Туркменістаном без російського посередництва... У вересні Віктор Ющенко збирається в Ашхабад, де в першу чергу обговорить енергетичні проекти", - йдеться в статті.
Газета нагадує, що в 1990-ті роки за цією схемою Україна отримувала близько 35 млрд. куб. м газу на рік, однак пізніше керівництво "Газпрому" підписало з колишнім туркменським президентом Сапармуратом Ніязовим угоду про купівлю всього вільного об"єму газу.
Тепер же, на думку журналістів видання, українська сторона робить ставку на складні відносини нового президента Гурбангули Бердимухамедова з "Газпромом".
Посол України в Туркменії Віктор Майко підтвердив намір України "вклинитися" у відносини "Газпрому" з Ашхабадом.
"Туркменістан, як головний експортер газу, і Україна, як основний імпортер, могли б ініціювати переговори про прямі поставки, як це було колись. Це було б справедливо і логічно", - сказав він.
За словами посла, обсяг купівлі газу може скласти 10-15 млрд. куб. м на рік.
Для України новий контракт вигідний не тільки тим, що туркменський газ дешевший за російський, а й тим, що Ашхабад, як і раніше, може отримувати частину оплати товарами та послугами.
Водночас джерело газети, близьке до уряду, повідомило, що російська сторона не погодиться на пропозиції української.
Співрозмовник зазначив, що з цієї причини Ющенко з Бердимухамедовим зможуть обговорювати тільки можливість участі України в міжнародному проекті Nabucco.
"Україна пропонує взяти на себе будівництво додаткової гілки газопроводу", - сказав співрозмовник, додавши, що реалізація і цього проекту, і політичних домовленостей про прямі поставки газу повністю залежать від доброї волі "Газпрому".
За словами співрозмовника, туркменська лінія нинішніх переговорів у Москві пов"язана виключно з бажанням української сторони домогтися від "Газпрому" поступок в питанні зменшення обсягів закупівлі газу.
Українська правда
Коментарі
3