![Україна відмовилася від ядерної зброї під тиском Росії та США](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/775/775942_w_300.jpg?v=0)
21 рік тому Україна відмовилася від ядерної зброї. Втратила щонайменше 176 міжконтинентальних балістичних ракет, важкі бомбардувальники з крилатими ракетами і тактичну ядерну зброю. 2 червня 1996 року офіційно перестала бути ядерною державою.
Після розпаду СРСР Україна успадкувала третій у світі ядерний арсенал. Більше ракет мали лише США та Росія. Під тиском цих же країн Київ прийняв рішення про знищення стратегічних носіїв. Ще 1734 ядерних боєголовок передали в Росію. Остання була вивезена у серпні 1996 року.
Принципи без'ядерності (не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї. – Gazeta.ua) закладено в Декларації про державний суверенітет України. Була прийнята Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року.
16 листопада 1994 року Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року. Україна декларувала намір повністю позбутися ядерної зброї.
Згодом, 5 грудня 1994 року між Україною, РФ, Великобританією та США було підписано Будапештський меморандум.
Держави-учасниці мали поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Також утримуватися від будь-яких проявів агресії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія трясе новими ядерними ракетами перед світом
1 червня 1996 року з України вивезли останні зразки ядерної зброї. На події були присутні усі світові лідери та генерали НАТО. Наступного дня Україна втратила свій статус.
Україна отримала більше $500 млн американської допомоги для утилізації своєї зброї.
3 липня 2014 року народні депутати України від ВО "Свобода" зареєстрували у Верховній Раді України проект Постанови щодо відновлення Україною статусу ядерної держави. Її невдовзі було знято з розгляду.
Після вторгнення Росії на територію України, депутати неодноразово закликали відновити ядерний статус Україні.
У березні 2016-го Порошенко, під час відвідин Харківського фізико-технічного інституту, підтвердив подальше дотримання безядерної програми.
У січні цього року перший президент України Леонід Кравчук заявив, що на відновлення ядерного потенціалу України треба близько $100 млрд.
Стратегічна зброя призначена для ураження великих міст, ракетних об'єктів і військових штабів супротивника.
Ядерний статус вважається гарантом недоторканості держави. Такі країни є геополітичними лідерами.
Зараз ядерну зброю мають США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Ізраїль, Пакистан і КНДР. Ці країни неофіційно називають "ядерний клуб".
Коментарі