48% українців вважають, що обирати суддів мають незалежні громадські експерти - журналісти-розслідувачі та інші представники громадянського суспільства. Про це свідчать результати опитування Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення Фундації DEJURE.
Трохи менш як 30% таку роль відводить незалежним міжнародним експертам.
Найменше довіри під час обрання суддів українці висловили самим суддям і політикам.
"Маємо надію, що незабаром відбудеться старт конкурсу до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і процес оновлення Вищої ради правосуддя. І закликаємо всіх журналістів-розслідувачів і громадських активістів, які роками висвітлювали справи недоброчесних суддів, максимально залучатися в процес. І повідомляти / нагадувати про зібрані факти громадськості, Конкурсній комісії до ВККС та Етичній раді з очищення ВРП", - заявив голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.
До п'ятірки причин недовіри громадян до судів увійшли:
- корупція (78%);
- залежність суддів від олігархів (51,3%);
- ухвалення замовних рішень (46,2%);
- кругова порука в системі правосуддя (43,3%);
- залежність від політиків (41,8%).
Понад 50% українців підтримують ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва, який очолює суддя Павло Вовк, підозрюваний у створенні злочинного угруповання і спробі захоплення влади.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Брату одіозного Вовка зменшили заставу
Дослідження проводили з 14 до 19 травня в усіх регіонах України, за винятком окупованих Росією територій. Опитали 2020 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Президент Володимир Зеленський підписав закони про реформування Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя.
Коментарі