вівторок, 08 квітня 2025 11:07

У США хочуть завдяки Україні посварити РФ із Китаєм

У США хочуть завдяки Україні посварити РФ із Китаєм
Хибна стратегія США ґрунтується на викривленому розумінні історичних подій. Фото: eastnews.ua

Дедалі більше правих політиків у США пропонують поступитися в Україні, сподіваючись таким чином відірвати РФ від Китаю та внести розкол у партнерство між Пекіном і Москвою, реалізувавши так звану стратегію зворотного Ніксона.

Ця стратегія хибна, адже ґрунтується на викривленому розумінні як історичних подій, так і сучасної геополітичної ситуації, зазначають аналітик Майкл Мацца та науковець Шей Хатірі у статті для The Hill.

"Згадаймо, як відбувався поворот США до КНР за часів Річарда Ніксона. Попри популярне уявлення, Сполучені Штати не змогли вбити клин між Пекіном і Москвою. Їхнє протистояння виникло значно раніше і без американського втручання. Китай мав підстави боятися влади Росії - і шукати противаги у США", - зауважив оглядач Washington Post Девід Ігнатіус.

Після смерті Йосипа Сталіна Микита Хрущов у 1956 році виступив із критикою сталінізму, чим глибоко обурив Мао Цзедуна. Той вважав це відступом від справжнього марксизму-ленінізму та спробував ствердити лідерство КНР у світовому комуністичному русі. Його "Великий стрибок уперед" 1958 року частково був відповіддю на радянську критику. У 1963 році китайці опублікували памфлет під назвою "Про фальшивий комунізм Хрущова та його історичні уроки для світу", чим остаточно закріпили ідеологічну прірву.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Китай намагається "посунути" НАТО в Чорному морі

Конфлікт мав реальні наслідки. У 1960 році СРСР відкликав своїх радників із Китаю, включно з тими, хто працював над китайською ядерною програмою. Коли ж Пекін звернувся по співпрацю до США, щоб зберегти рівновагу в ядерному балансі, це викликало обурення в Москві. До кінця 60-х напруга дійшла до того, що СРСР навіть припускав, що може завдати превентивного удару по китайських ядерних об'єктах - на тлі прикордонної війни 1969 року.

"У 1920-х радянські агенти допомагали в організації Комуністичної партії Китаю, а вже через кілька десятиліть радянські та китайські війська обстрілювали одна одну. При цьому США були радше спостерігачами, ніж архітекторами конфлікту. Коли Генрі Кіссінджер і Ніксон вирушили до Пекіна в 1971-1972 роках, вони не створювали новий союз - вони просто використали той розрив, який вже існував", - сказано в повідомленні.

Нинішній союз РФ і КНР не ґрунтується на спільній ідеології, як за часів Холодної війни, зазначає аналітик Аарон Фрідберг.

"Сьогодні ці дві країни об'єднує антиідеологія, тобто заперечення ліберального світопорядку, за який виступають США. І Пекін, і Москва добре вивчили уроки минулого. Вони чудово розуміють, що китайсько-радянський розкол став однією з причин перемоги США у Холодній війні, і не мають наміру допустити повторення цього сценарію. Навпаки, останні події лише підтверджують міцність їхніх зв'язків", - сказав він.

Китай, за повідомленнями, попросив Росію відкласти вторгнення в Україну до завершення Олімпійських ігор у Пекіні - і російський диктатор Володимир Путін погодився. А вже перед самою війною обидва лідери підписали меморандум, у якому йшлося про "безмежну" дружбу.

Впродовж усієї війни Китай надавав РФ дипломатичну, економічну і навіть військову підтримку.

"Сьогодні Пекін і Москва об'єднані не лише спільним противником - США, а й численними сферами співпраці. Від космосу й штучного інтелекту до нарощування ядерного потенціалу. Обидві країни активно розвивають свої арсенали, у той час як США зберігають статус-кво. Відносини між Росією та Китаєм сьогодні аж ніяк не нагадують відносини 60-70-х. Було б серйозною помилкою для США спробувати підхід, подібний до того, що продиктований фактами 1971 року. Така політика приречена на провал", - наголошують аналітики.

Дехто й досі стверджує, що Москва має остерігатися китайських претензій на Далекий Схід, фактично Путін цього не боїться - і Сі Цзіньпін не дає йому підстав для занепокоєння.

У Китаї розкритикували нові тарифи США на імпорт і назвали їх економічним шантажем. Там вкотре заявили, що захищатимуть власні інтереси.

Підвищення тарифів США для всіх торгівельних партнерів, включно з Китаєм, під різними приводами, серйозно порушують законні права та інтереси країн, правила СОТ, підривають засновану на правилах багатосторонню торгівельну систему і дестабілізують світовий економічний порядок.

Китайський уряд рішуче засуджує та категорично відкидає такі дії. Те, що роблять США - це типовий прояв односторонності, протекціонізму й економічного залякування. Це зашкодить і самим США, й іншим країнам, заявляє Пекін.

Зараз ви читаєте новину «У США хочуть завдяки Україні посварити РФ із Китаєм». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути