вівторок, 26 вересня 2017 15:23

"Свобода" оголосила війну олігархам

"Свобода" оголосила війну олігархам
Політолог Олександр Солонько вважає, що "Свобода" показала себе політичною силою, з якою неможливо домовитися, і саме тому їй важко знайти союзників серед політичної еліти

Націоналісти оголосили війну олігархії, саме її вони вважають головним внутрішнім ворогом у країні. Олег Тягнибок та його соратники заявили, що слідом за комуністами суспільство зобов'язане відправити на смітник історії бізнес, побудований на зв'язках із політиками, чиновниками та криміналітетом. Однак політичні експерти вважають: навіть з урахуванням фанатичної відданості ідеї націоналістам не подолати олігархат самотужки - потрібна згуртованість не менше третини українського суспільства.

16 вересня в Києві відбувся черговий звітно-виборчий з'їзд Всеукраїнського об'єднання "Свобода". Олег Тягнибок, якого переобрали лідером партії на новий термін, оголосив про пріоритети політичної сили. Один із них – курс на боротьбу з олігархією, яку Тягнибок порівняв із комуністами, які перебувають на смітнику історії.

Україна для влади — панське поле, а українці — кріпаки. Їм наплювати на майбутнє держави

"Інтереси України й українців для цієї влади бариг абсолютно чужі. Україна для них - панське поле, а українці - кріпаки. Їм наплювати на майбутнє Держави. Їм наплювати на майбутнє наших дітей. Бо їхні діти - за кордоном. Вони в Україні не живуть і не житимуть. Але завжди так не буде. Комуністи теж думали, що вони вічні. Сьогодні ж вони на смітнику історії. На черзі олігархи. Так само, як ми знешкодили в Україні комуністів, буде ліквідовано й породження комуно-комсомольської номенклатури – олігархію. І якщо хтось у цьому сумнівається – нагадаю: донедавна багато хто не вірив і в те, що можна викинути на смітник історії червоних динозаврів.

Олігархія – це зрощення великого злочинного капіталу з державною владою. У результаті це - узаконена корупція, що ми сьогодні й бачимо. А що таке узаконена корупція? Це коли влада ухвалює такі закони і "протягує" такі рішення, які дозволяють абсолютно безкарно, "законно" грабувати державу та людей. Тобто ті, хто мав би бути слугами народу, стають служками олігархів. Тому в скрутний для України час, замість затягти паски на пузі олігархів, вони, насміхаючись, затягують зашморг на шиї українців", - наголосив Олег Тягнибок.

Із лідером "Свободи" погодилися багато політичних експертів. І після Майдану олігархія продовжує керувати країною, каже керівник Центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Ахметов став молодшим бізнес-партнером президента

"Олігархи нікуди не поділися. Відбулося переформатування влади, і вони знову відмінно в неї вписалися. Ахметов став молодшим бізнес-партнером президента, і ми це бачимо по діях членів комісії з регулювання цін і тарифів. Він (Ахметов) має чудовий підйом на підвищенні тарифів на електроенергію, на чому олігарх заробив 30-40 мільярдів гривень. Аграрний олігарх Косюк отримав 800 мільйонів гривень дотацій, його курятина коштує українському платникові податків дуже дорого. Без підтримки влади такі схеми реалізувати неможливо. Це означає, що олігархи нікуди не поділися, і декларований Порошенком "хрестовий похід" на олігархів - банальний переділ і розподіл на користь своїх. Упродовж останніх двох десятиліть у руках олігархії зосереджена не тільки економічна й фінансова, але медійна і політична влада. Змінилися фізіономії біля керма, а система залишилася колишньою.

Замість української олігархії можуть прийти транснаціональні компанії. І тут складно обрати, що з двох лих менше. Вони хапаються за популярні гасла про боротьбу з корупцією. Але і ті, й інші мають на меті економічне пограбування країни", - зазначив Золотарьов.

"Олігархи - це не просто гальмо, а закриті двері для України. Відсутність конкуренції ніколи не дає результату, а сенс конкуренції в тому, що з'являються нові ідеї і рух вперед. На мій погляд, треба менше говорити про деолігархізацію і зробити демонополізацію. Щоб не дати комусь ексклюзивні права користуватися бюджетними ресурсами. І все, процес піде. Поки це не буде зроблено, завжди ті чи інші фінансово-промислові групи, керівників яких називають олігархами, будуть свої інтереси ставити вище за інтереси держави. Всі старі олігархи залишилися, хтось із них послабив позиції, а хтось - посилив. Так відбувається, коли змінюється влада", - пояснює директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Але от питання: чи вдасться "Свободі" знайти однодумців під час боротьби з олігархічним ладом української держави? На думку політологів, перспектива альянсу навколо цієї мети з іншими великими політичними силами поки виглядає більш ніж примарною. Утім, політолог Олександр Солонько вважає, що "Свобода" звикла битися самотужки, причому з противниками, які набагато перевершують націоналістів у ресурсах. Це свободівський "фірмовий" політичний стиль.

"Свобода" підготувала кілька законопроектів: наприклад, про скасування грошової застави для корупціонерів, який ще в 2015-му був зареєстрований, а потім на ньому намагалися піаритися представники влади. Був також законопроект про ліквідацію приватних монополій. "Свободівці" вимагають, щоб економічні монополії належали тільки державі. Питання в тому, що боротися потрібно не тільки з наслідками корупції. Необхідно ліквідувати умови, які уможливлюють корупцію. У цьому плані націоналісти мають право говорити, що вони роблять реальні кроки, а не тільки заяви", - зазначив Солонько.

Експерт вважає, що "Свобода" показала себе політичною силою, з якою неможливо домовитися. Саме тому їй важко знайти союзників серед політичної еліти.

"Правлячий клас бачить, що "Свобода" виконує ті обіцянки, які декларує, а також підтверджує свої заяви діями. Тому він її боїться, відчуває неприйняття і недовіру. Політики бачать: зі "Свободою" немає можливості домовлятися щодо своїх меркантильних інтересів. Нинішній правлячий клас налаштований вживати всі заходи, аби націоналісти не мали представництва у виконавчій владі. Тому що вони можуть створити їм дискомфорт", - вважає Солонько.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що дії "Свободи" в якійсь мірі є популізмом. Але партія принаймні спробувала змінити законодавство, яке б ускладнило життя олігархам. Інші політичні сили навіть такої спроби не робили, хоча мали всі важелі вирішення проблеми.

"Свобода" подала до парламенту два законопроекти: про денонсацію конвенції з Кіпром про уникнення подвійного оподаткування і про повернення капіталів, що перебувають у кіпрських офшорних зонах та інших юрисдикціях, звільнених від подвійного оподаткування. Я не впевнений, що ці законопроекти, у разі ухвалення, дозволили б повернути в Україну більше сотні мільярдів доларів, як стверджують їх автори. Але це дало би змогу припинити вивезення грошей з країни", - стверджує політолог.

За словами Карасьова, діючий в Україні політико-економічний устрій, коли кілька кланів тримають у руках основні галузі економіки, був створений за часів Леоніда Кучми.

Чому ми спочатку обираємо, а потім наполегливо скидаємо владу? Тому що будь-який політичний проект в олігархічній системі зав'язаний на інтересах своїх спонсорів

"Якщо цей устрій не зламати, суспільство і далі наступатиме на одні й ті самі граблі. Чому ми спочатку обираємо, а потім наполегливо скидаємо владу? Тому що будь-який політичний проект в олігархічній системі зав'язаний на інтересах своїх спонсорів. У "Свободи", на відміну від інших нинішніх опозиціонерів, безумовно, є моральне право ставити питання про злам олігархічної моделі. Інше питання, чи знайдуть підтримку запропоновані депутатами-"свободівцями" законопроекти, спрямовані на обмеження впливу та можливостей олігархів. Хоча "Свободі" не звикати братися за виконання завдань, які спочатку здавалися нездійсненними. Досить згадати, як фанатично вони домагалися заборони Комуністичної партії. Адже теж здавалося - в нашій країні це неможливо", - констатував Карасьов.

Громадський діяч, екс-суддя Конституційного суду Віктор Шишкін закликає українців самим обирати: бути зі "Свободою" і намагатися будувати майбутнє, або голосувати проти і продовжувати працювати на олігархів.

Коли у націоналістів буде підтримка народу на рівні 30 відсотків, знайдуться і союзники

"Зараз у "Свободи" партійне завдання - боротьба з олігархами. В Україні комуністичний олігархат перетворився на бандитський олігархат. У "Свободи" немає сильних союзників? Коли у націоналістів буде підтримка народу на рівні 30 відсотків, знайдуться і союзники. Якщо партія ставить завдання перемогти олігархію і готова фанатично йти до мети - вона досягне результату. А українці повинні для себе чітко зрозуміти, чи готові вони давати хабарі й працювати на олігархів? Якщо так, то нехай не голосують за "Свободу", якщо ні - підтримають цю партію або споріднену силу", - заявив Шишкін.

Зараз ви читаєте новину «"Свобода" оголосила війну олігархам». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути