Парламенту Швейцарії рекомендував пом'якшити експортний контроль військової техніки, що у майбутньому може принести користь Україні.
Зараз нейтралітет Швейцарії забороняє поставляти зброю безпосередньо в зони бойових дій, пише швейцарське видання Blick. Це правило діє, навіть якщо інша країна купила зброю в Швейцарії.
"Узявши до уваги політику військового нейтралітету країни, комісія Ради кантонів Федеральних зборів верхньої палати парламенту ухвалила рішення, відповідно до якого в січні можна буде підготувати відповідний законопроєкт про можливий реекспорт швейцарського озброєння до третіх країн за певних жорстких умов", – ідеться у повідомленні.
Зараз при купівлі зброї у Швейцарії країни-покупці повинні підписати так звану декларацію про нереекспорт. Представники комітету вирішили, що в майбутньому уряд Швейцарії може в окремих випадках обмежити термін дії такої декларації п'ятьма роками. У парламенті прогнозують, що якщо процедура схвалення реекспорту зброї завершиться позитивно, то рішення реально зможе набути чинності весною наступного року.
Однак потрібно буде дотримуватися певних умов: країна, яка отримує зброю, не повинна серйозно порушувати права людини. Крім того, не повинно бути небезпеки, що військові матеріали будуть використані проти цивільного населення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нідерланди домовляються з партнерами щодо передачі Києву F-16
Країна-отримувач також не повинна бути залучена у внутрішній або міжнародний збройний конфлікт. Єдиний виняток – якщо країна, як, наприклад, Україна, захищає себе від агресії відповідно до міжнародного права.
"Реекспорт швейцарської зброї в зону бойових дій пропонують допустити лише в тому випадку, якщо Генеральна асамблея ООН більшістю в дві третини голосів визнає таку самооборону, або якщо Рада Безпеки ухвалить відповідну резолюцію", – зазначає видання.
Тепер комітет з політики безпеки Національної ради має розробити відповідний законопроєкт. Невідомо, коли Україна зможе отримати реальну користь від цього рішення. Якщо пропозиція пройде в парламенті, можливе проведення референдуму, і тоді народ вирішить долю реекспорту швейцарської зброї. Але усе це може зайняти деякий час.
Рішення ухвалили у результаті серйозного тиску з-за кордону. Німеччина, наприклад, хотіла передати Україні боєприпаси для зенітних установок Gepard, а також кулеметні боєприпаси. Данія звернулася до Берна за дозволом на постачання в Україну бронетранспортери Piranha III. Однак Швейцарія відхилила обидві заявки.
Коментарі