Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що рішення Європейського суду щодо справи "Луценко проти України" ще не набуло остаточного статусу, тому його поки і не виконують. Рішення ЄСПЛ щодо справи екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка було прийнято 3 липня 2012 року.
ЄСПЛ визнав попередній арешт Луценка таким, що порушує права людини. Зокрема, суд нарахував сім порушень конкретних статей Європейської конвенції з прав людини і зобов'язав Україну виплатити Луценкові 15 тисяч євро моральної компенсації.
Правозахисник, Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров пояснив, що рішення ЄСПЛ набуває остаточного статусу через три місяці, після його прийняття:
- Тут є точна процедура. Рішення було винесено 3 липня. Після цього рішення набуває законні сили через три місяці, за умови, що одна зі сторін - або заявник, або уряд - не звернуться до Великої палати Європейського суду з проханням розглянути цю справу. У той же день, як було постановлено рішення ЄСПЛ, у Міністерстві юстиції сказали, що Україна буде подавати заяву до Великої палати з проханням розглянути цю справу. Велика палата може прийняти її, а може і не прийняти, це на її розсуд, бо приймає вона тоді, коли у справі є серйозні питання щодо права. І якщо Велика палата буде вважати, що мало однієї палати і це питання вирішувати потрібно Великою палатою, то вона прийме до розгляду заяву і поставить остаточну крапку. Якщо Верховна палата не прийме до розгляду, або держава так і не буде подавати такої заяви, то за три місяці рішення набуде остаточного статусу.
Які є можливості того, що Велика палата таки прийме скаргу від держави Україна і скільки може її розглядати?
- Питання у тому, чи буде взагалі подавати країна таку заяву. На мій погляд, шансів на її утвердження небагато. Я не бачу особливих підстав для того, щоб велика палата взяла до розгляду цю справу. Бо серйозних проблем права в цій справі немає. Вона прозора і очевидна. Але тим не менше, якщо українська держава буде таки подавати таку державу, то вона буде розглядатися палатою. І це все може бути відтягнуте на якийсь термін. Але я думаю, що розглядатимуть справу доволі швидко.
Наскільки рішення ЄСПЛ обов'язкове для виконання в Україні? Чи виплатить держава моральну компенсацію Луценку?
- Обов'язкове, звичайно. Після набуття рішення остаточного статусу, рішення буде виконано протягом трьох місяців, не має сумнівів. Що стосується іншого — заходи загального та індивідуального характеру спрямовані на те, щоб ці порушення більше не повторювалися. З цим складніше.
Поясніть
- Щодо порушення 5 статті, яка визнана європейським судом — "порушення права на свободу і особисту недоторканність", то новий Кримінально-процесуальний кодекс може це питання врегулювати, коли він набере чинності і буде виконуватися. За новим КПК, якщо його виконувати, таких порушень, які були зафіксовані у цій справі, бути не має. Бо і в інших справах по Україні це основна проблема. Що стосується 18 статті щодо політичної складової справи, то тут набагато складніше. Особисто у нас правосуддя використовується в політичних цілях постійно. Потрібно змінити систему правосуддя, зробити його незалежним. Бо сьогодні воно абсолютно залежне від політики.
В сучасних реаліях це можливо?
- Ніколи не кажи ніколи. В принципі, зараз правосуддя в такому поганому стані, що так довго не може тривати. Існують дуже серйозні суперечності між тим реальним станом, в якому перебуває країна і тими заявами, риторикою, яка використовується при цьому. І ця суперечність не може довго існувати. Вона має бути обов'язково знята. Яким чином — не знаю. Це вже інше питання. Але так довго бути не може.
Чи зможе рішення ЄСПЛ по справі Луценка позитивно вплинути на рішення по справі екс-прем'єра Тимошенко, розгляд якої має відбутися 28 серпня?
- Всі кажуть, що може, та я тут не згоден. Справа в тому, що Європейський суд кожну справу розглядає окремо, за всіма її особливостями. Тому стверджувати, що якщо у Луценка визнали 18 статтю, то і у Тимошенко її визначать, я не можу. Це для мене не є очевидним.
Коментарі
14