Кандидат наук з державного управління вважає, що проведення дострокових виборів президента, а потім Верховної Ради дозволить стабілізувати обстановку в Україні і сприятиме зростанню інвестицій
Днями Міжнародний валютний фонд (МВФ) в рамках дворічної програми кредитування на загальну суму близько 17 мільярдів доларів перерахував Україні перший транш у розмірі 3,2 мільярда. У зв'язку з цим експерти очікують стабілізації і зміцнення гривні. Крім того, початок кредитування з боку МВФ стане позитивним сигналом для інвесторів. Напевне, саме тому багато кандидатів в президенти і в мери столиці пообіцяли швидко поліпшити добробут співвітчизників.
Наскільки реальні обіцянки політиків щодо залучення інвестицій та прискорення економічного зростання України в обстановці, коли країну розривають на частини зовнішні і внутрішні вороги, "ФАКТАМ" розповів президент швейцарського фонду "Скорочення ризиків" (RRF), кандидат наук з державного управління Володимир Костерін.
"Громадяни повинні мати можливість без зайвої тяганини відкликати свого депутата"
– Володимире Олександровичу, хто сьогодні в умовах дестабілізації ситуації в державі ризикне вкладати гроші в розвиток України, в столицю?
– Готовність світу допомогти Україні під час економічної та політичної кризи пояснюється геополітичними інтересами. Черговий кредит, наданий нам МВФ, не є інвестиційним ресурсом. Ці кошти підуть на виплату державних боргів, погашення дефіциту бюджету та поповнення валютних резервів. Що стосується інвестицій, то збільшення капіталовкладень в українську економіку, очевидно, можливе лише за умови стабілізації політичної ситуації та сприятливого бізнес-клімату в країні. Всі кандидати в президенти обіцяють зробити життя кращим, а варто було б конкретно брати на себе зобов'язання у якісних і кількісних показниках. Тоді інвестори будуть розуміти ступінь ризику при інвестуванні в Україну.
Обов'язково потрібно провести вибори президента, а потім Верховної Ради і місцевих рад. Це дозволить стабілізувати обстановку в Україні та актуалізувати діяльність представницьких органів влади. Адже багато депутатів просто зрадили своїх виборців, і у людей з'явився запит на нові політичні сили. Також вважаю за необхідне зниження прохідного бар'єру для партій до одного відсотка, щоб в парламенті і місцевих радах були представлені депутати, які виражають максимальний спектр думок виборців. Тоді суперечливі питання будуть вирішуватися не на вулиці, а у Верховній Раді, що позитивно вплине на інвестиційний клімат.
Україна володіє значним потенціалом у сфері науки і технологій, транзиту, аграрного комплексу, фондового та страхового ринків. І реалізація цього потенціалу дозволить істотно поліпшити наші позиції за якістю життя в рейтингах ООН. У нинішніх умовах питання інвестиційної привабливості та конкурентоспроможності – це мета і засіб модернізації України. А скорочення ризиків – основне завдання для Ради національної безпеки і оборони, причому це стосується не лише теми військових загроз, але й усіх аспектів, що впливають на якість життя в країні.
– Ви заявляли раніше і про право виборців достроково відкликати депутатів...
– Громадяни повинні мати можливість без зайвої тяганини відкликати депутата. Якщо народний обранець не виконує своїх зобов'язань або більш актуальним став інший фахівець, то виборцям потрібно не втрачати час до наступних чергових виборів, а продовжувати рухатися вперед, просто змінивши обранця. В цілому кадрова політика в органах державної влади повинна бути сучасною і ефективною. В Україні вже добре розвинена галузь HR-послуг, щоб відбирати потрібних фахівців з урахуванням усіх чинників – від компетентності до патріотизму.
"Сьогодні найбільші капіталовкладення здійснюються в країни з високим ступенем екологічної безпеки"
– Київ перебуває в складній ситуації. Свого часу подібну інфраструктурну кризу пережили багато столиць Східної Європи. Чи може нам знадобитися досвід Праги, Будапешта, Варшави?
– Для подолання інфраструктурної кризи в столиці і в цілому в містах України необхідно діяти за двома напрямами. По-перше, розвивати місцеве самоврядування через децентралізацію та надання територіальним громадам можливості впливати на муніципальну політику. Можна використовувати позитивний приклад громадянських ініціатив у Києві під керівництвом Івана Салія та Володимира Бондаренка. По-друге, звичайно, треба застосовувати сучасні технології і рішення, що вже успішно апробовані у провідних столицях світу. Зокрема, слід виконувати європейські конвенції – про вільний енергоринок та інші. Наприклад, в Україні електроенергію можна купити тільки у одного постачальника, який володіє мережами і тому диктує свої умови. У всьому ж цивілізованому світі громадяни мають право обирати виробника електроенергії та інших комунальних послуг. Тобто немає монополій, що обмежують якість.
Необхідно також запровадити міжнародну практику страхування ризиків, пов'язаних з міською інфраструктурою. Коли в Нью-Йорку застрахували всі електропідстанції, страхова компанія відразу інвестувала в будівництво нових, щоб звести до мінімуму виникнення страхових випадків. Адже відключення світла навіть в одній квартирі може страховику дуже дорого обійтися.
У Києві перепади напруги в мережі не те що трапляються, а відбуваються постійно. Раз у раз через це ламається побутова техніка чи виникають інші проблеми і збитки, проте відповідальності за це ніхто не несе. Страхові компанії такого підходу в роботі енергокомпаній не допустили б, оскільки відповідають перед клієнтами своїми грошима. Застосовуючи сучасні інструменти страхування, Київ і всю Україну можна привести до стабільної системи управління, за якої ризики відключення води, світла, тепла і незаплановані витрати бюджетних коштів будуть зведені до мінімуму, при цьому якість послуг покращиться, а вартість знизиться.
– Ви давно займаєтеся темою екологічної безпеки, про яку сьогодні, здається, всі забули. Наскільки ця сфера пов'язана із залученням інвестицій, підвищенням якості життя в Україні та створенням нових робочих місць?
– Хімічне забруднення повітря впливає на роботу мозку так само, як алкоголь і наркотики. Несприятлива екологічна ситуація позначається в тому числі і на якості ухвалених владою рішень. Як правило, дуже мало хто з інвесторів хоче вкладати гроші в регіони, відвідувати які їм доведеться з ризиком для здоров'я. Тому сьогодні найбільші капіталовкладення здійснюються в країни з високим ступенем екологічної безпеки. Скорочення екологічних ризиків призводить до зростання інвестицій, збільшення робочих місць і підвищення рівня якості життя.
Багато великих підприємств порушують екологічні стандарти і норми, отримуючи надприбутки за рахунок відсутності очисних споруд. Кілька років тому ми разом з природозахисними організаціями подали до судів України 650 позовів на підприємства, що забруднюють навколишнє середовище. Під кожним зверненням стояло мінімум по 300 підписів людей, які постраждали від шкідливих викидів заводів. Але майже всі рішення судів були на користь підприємств. Це говорить про те, що чиновники заради своєї вигоди нехтують здоров'ям громадян. Тому в Україні необхідно впровадити еко-податкову трудову реформу, а на телебаченні замість істерії – патріотичну пропаганду здоров'я нації заради сьогоднішніх і майбутніх поколінь.
Коментарі
1