Візит прем'єра Індії Нарендри Моді до Києва може перезапустити мирний процес. Чи вдасться йому успішнішо здійснити те, що не вийшло у Віктора Орбана, - розбиралася Gazeta.ua.
"Поділюся перспективами"
У Києві прем'єр-міністра Індії очікують 23 серпня. Сам Нарендра Моді з нетерпінням очікує можливості "поділитися перспективами мирного врегулювання поточного конфлікту в Україні".
Моді нічим не ризикує: навіть якщо його ідеї не будуть сприйняті або будуть сприйняті частково
Візит самим своїм фактом буде історичним, оскільки керівник Індії вперше відвідає нашу країну з початку встановлення дипломатичних відносин. Тому Моді нічим не ризикує: навіть якщо його ідеї не будуть сприйняті або будуть сприйняті частково, найбільша країна Глобального Півдня з найчисельнішою демократією першою зробить крок назустріч Україні. Незалежно від результату, жест оцінять у США, хоча чиновники Нью-Делі палко спростовують, що поїздка прем'єра Індії є виконанням побажань Вашингтона.
Орбан 2.0?
Цим би могло все обмежитися, але Нарендра Моді, схоже, претендує на більше. Агенція Bloomberg із посиланням на свої джерела стверджує, що прем'єр Індії погодився передавати повідомлення між президентом Володимиром Зеленським і Путіним.
Якщо Моді або офіційно, або своїми діями підтвердить цю версію, то він повторить траєкторію угорського колеги Віктора Орбана. Нагадаємо, той з 1 липня здійснив справжній марафон по столицях низки країн, із Україною включно, для збору поглядів на завершення російсько-української війни.
Заїзд до Польщі
Перед Києвом індійський прем'єр відвідує Варшаву. Його літак там приземлився увечері 21 серпня. Перед цим Нарендра Моді назвав Польщу "ключовим економічним партнером для Індії". Крім того, наголосив на спільній відданості "демократії та плюралізму".
За офіційними даними, Моді зустрічатиметься з прем'єром Польщі Дональдом Туском і президентом Анджеєм Дудою "для подальшого розвитку нашого партнерства". А також - із членами індійської общини.
До слова, Моді стане першим індійським прем'єром за 45 років, котрий відвідає Польщу.
Що з того вийде
Схожість із "місією Орбана" попереднім візитом до Польщі тільки посилюється. МЗС Індії заявило, що має суттєві, незалежні зв'язки як із Росією, так і з Україною і готова "підтримати переговори по мирному врегулюванню". Як друг і партнер, "ми сподіваємося на якнайшвидше повернення миру і стабільності в регіоні", - написав Нарендра Моді у соцмережі Х.
Однак нині ситуація, м'яко кажучи, змінилася: спецоперація ЗСУ у Курській області надає заявам Моді двоїстого змісту.
З одного боку, їх можна сприймати як традиційні для багатьох політиків з претензією на миротворчість (Орбан, Рамафоса, Ердоган)
прем'єр Індії цілком може бути не сам по собі, а посередником
З іншого, з огляду на Курську спецоперацію, попередні заяви Нарендри Моді можуть трактуватися інакше. Він говорить про "мир і стабільність в регіоні", маючи на увазі, скоріш, як Україну, так і Росію.
У такому разі, прем'єр Індії цілком може бути не сам по собі, а посередником. На користь цього припущення - поспішність поїздки, а також відвідини Польщі. З огляду на його недавній візит до Росії та скандальні фото з Путіним, логічно думати, що Моді приїхав від Кремля. Тим паче, медіа-активність Олександра Лукашенка сприймається як опосередковане запрошення до перемовин.
То від кого він
Але від РФ надійшов цікавий сигнал. Замголови Радбезу РФ Дмитро Медведєв після більш ніж 12-денної перерви написав у своєму Телеграм-каналі пост із такою тезою: "Довільні теревені не уповноважених ніким посередників на тему прекрасного миру припинені. Тепер усі розуміють, хоч і не говорять вголос, що більше ніяких переговорів".
Таким чином, Москва дала зрозуміти - Нарендра Моді з нею свої мирні ініціативи не узгоджував. Тоді як розуміти його заяви?
Перш за все, прем'єру потрібно підтвердити свої претензії на геополітичну значимість для індійського політикуму. Його поїздку вже назвав "добрим жестом, котрий буде гідно оцінений", лідер фракції у нижній палаті індійського парламенту, в минулому - міністр закордонних справ і заступник Генсека ООН, Шаші Тарур.
Китайські мотиви
"Міцний мир має бути досягнутий лише за допомогою варіантів, прийнятних для обох сторін. Це може бути лише врегулювання шляхом переговорів," - більш стримано пояснив мету візиту секретар МЗС Індії Танмая Лал. Посадовець підтвердив, що Індія взаємодіятиме з усіма зацікавленими сторонами конфлікту.
Моді може готувати зустріч Сі Цзіньпіна з Володимиром Зеленським
Далі - на саміті АСЕАН Індія і Китай нарешті врегулювали, хоча й попередньо, спірні питання по кордону. У заяві Лала відчутні китайські мотиви. Саме Піднебесна першою зреагувала на Курську спецоперацію ЗСУ, закликавши сторони до діалогу. Тому, за деякими версіями, Моді може готувати зустріч Сі Цзіньпіна з Володимиром Зеленським.
"Це було б абсолютно логічним, - переконаний кандидат політичних наук Олексій Буряченко. - Китай усім показав, що він готовий стати активним учасником переговорного процесу".
Адже саме Сі постійно виявляє занепокоєння миром і стабільністю в регіоні. Як і Моді, китайський лідер готовий модерувати і забезпечувати спілкування України і Росії. Проте, якщо ця версія правильна, Пекін не впевнений в успіхові своєї місії. Тому діє непрямо, та й для Моді забезпечує шляхи відступу: формально причиною відвідин Польщі є 70-річчя встановлення дипломатичних відносин, а в Києві індійський прем'єр пробуде всього 7 годин.
Краще удвох
Але ця складна комбінація дає шанс Києву поговорити напряму з найбільшою країною Глобального Півдня, що є логічним після поїздки українського міністра закордонних справ Дмитра Кулеби до Китаю.
"Для нас конкуренція між бажаючими стати посередниками - на краще, - наголошує Буряченко, - Найвірогіднішим конкурентами будуть Китай та Індія. Остання цілком здатна бути балансиром позицій".
Але, на думку експерта, ці дві країни здатні виступити і в тандемі, що стане сильною позицією для швидкого досягнення справедливого миру.
Коментарі