субота, 25 січня 2025 12:48

Ручне гальмо Орбана. Угорський прем'єр знову шантажує Європу

Ручне гальмо Орбана. Угорський прем'єр знову шантажує Європу
Віктор Орбан шукати можливості допомоги Кремлю у подоланні санкцій.Фото: eastnews.ua

Ультиматум Євросоюзу від угорського прем'єра свідчить про продовження вже традиційного шантажу. Відповідь ЄС покаже, чи є ефективні інструменти подолання розбіжностей. Чи загальмує Орбан європейські санкції проти Росії, розбиралася Gazeta.ua.

Віктор Орбан пригрозив зірвати продовження європейських санкцій проти РФ. Як зазначив угорський прем'єр, його країна має через них збитки в обсязі 7,5 мільярда форинтів.

"Я поставив ситуацію на ручне гальмо і попросив європейських лідерів зрозуміти, що так далі не може бути. Якщо українці хочуть допомоги, наприклад, для подовження санкцій, то, будь ласка, знову відкрийте газовий маршрут і дозвольте країнам Центральної Європи, із Угорщиною включно, імпортувати необхідний газ через Україну", - заявив Віктор Орбан.

Новомова від "європейського Трампа"

Заява збігається з позицією, яку угорський прем'єр активно відстоював протягом 2024 року. Найцікавіше, що він сформулював ультиматум за канонами звернень чинного президента Дональда Трампа. Зокрема, акцентував на економіці та додав геополітику.

Так, за версією Орбана, Брюссель відстоює інтереси України всупереч інтересам країн Центральної Європи, що вже має наслідки. Як стверджує прем'єр Угорщини, до незадоволених позицією Брюсселя Угорщини і Словаччини незабаром приєднаються Австрія, Чехія і Польща. Чинне вище керівництво ЄС він називає "уламками імперії Сороса", затисненими між американцями і Центральною Європою.

"Одна голова цього дракона була відтята у Вашингтоні (вочевидь йдеться про прихід Трампа. - Gazeta.ua), іншу треба відрубати у Брюсселі" зараз", - наголосив він.

Чого хоче від України

Використовуючи прийоми свого політичного кумира, Віктор Орбан представляє себе флагманом протрампівських змін у Європі. Але привертає увагу до того, що найконкретніші вимоги він має до України. Вони цікаві, оскільки можуть бути погоджені з Кремлем. Отже, угорський прем'єр зажадав гарантій захисту газового маршруту від нападу з використанням усіх видів зброї і убезпечення від припинення поставок нафти та газу. При цьому Віктор Орбан заявив, що забезпечив свою країну газом через альтернативний маршрут і навіть готовий допомагати Словаччині.

Брюссель не поспішає

Хоча угорський прем'єр погрожує заблокувати продовження санкцій, у вищих владних колах Євросоюзу не видно занепокоєння. Натомість ЄС планує продовжити термін дії нормативів по заповненню газових сховищ ще на рік. Їхня дія спливе у грудні поточного року. Нормативи дозволяють мати запаси газу на випадок кризи.

Вони були запроваджені як екстрений захід у 2022 році, коли Росія припинили постачати газ до ЄС. Агенція Reuters пише, що країни ЄС хочуть обговорити обсяги заповнення сховищ і порядок накопичення газу в них, оскільки швидкі дії можуть викликати зростання цін на ринку. Також виникає питання про витрати на збереження газу.

Потрійне дно

Якщо низці країн задорого закуповувати газ наперед і довго зберігати його, вони пристануть до угорського прем'єра. А це вже хоч і ситуативна, та коаліція. Водночас плани Єврокомісії "грати у довгу" з газом зумовлюють і подовження санкцій. Тому Брюссель може дозволити собі не поспішати рефлексувати на заяви Орбана.

Натомість Євросоюз подав сигнал Трампу про готовність до переговорів, зокрема, по зрідженому газу. Про це в Давосі заявив виконавчий віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Кумир підвів?

Цими днями у Брюсселі якраз обговорюються і газ, і санкції проти Росії. Європейські дипломати, знайомі з перебігом перемовин, розповіли західним ЗМІ про помітне пом'якшення позиції Угорщини після 22 січня. Так, Орбан не чинив перепон включенню питання про санкції до порядку денного.

Джерела видань припустили, що позиція Дональда Трампа по санкціях, висловлена в ультиматумі Росії 22 січня, виявилася жорсткішою, ніж міг очікувати Орбан. Угорський прем'єр сподівався на припинення Трампом російської війни і відновлення транзиту.

Термін дії антиросійських санкцій спливає 31 січня. Головна дипломатка ЄС Кая Каллас зазначила, що немає жодних підстав не подовжувати їх.

Без плану "В"

Орбан, скоріш, дасть "добро" на пролонгацію санкцій, якщо не на своєму рівні, то на рівні міністра закордонних справ, припускає співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

"Європейські політики ставляться до цього серйозно і розробляють варіанти, пов'язані зі збереженням російських "заморожених" активів, - зазначив він. - Орбан хоче бути корисним Трампу. Але все, що пов'язано з нафтогазовим комплексом РФ, це "тіньові" схеми, відкати".

Новий президент США навряд чи вітатиме економічну "тінь" (про що свідчать його заяви на адресу Панами). У Сполучених Штатах розробляють дворівневі санкції. Тому угорський прем'єр, якщо і не відмовиться від проросійської риторики, то поступиться у питанні санкцій, прогнозує Пашков. Але Брюсселю доведеться визначатися, як попередити подібний шантаж у майбутньому, зауважив він.

Зараз ви читаєте новину «Ручне гальмо Орбана. Угорський прем'єр знову шантажує Європу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути