Через масові російські обстріли безпілотниками Велика Британія скликала екстрене засідання Радбезу ООН. За ним стежила Gazeta.ua.
"Цими днями ми стали свідками ескалації і без того напруженої ситуації", - заявив помічник генсека ООН Мирослав Єнча.
За його даними, ООН не має додаткових подробиць про удар "Орєшніком" і масовий обстріл України безпілотниками. Але російська влада дала зрозуміти що має намір бити знову. І Єнча не помилився.
Що ми можемо сказати, - чекайте, - пригрозив представник країни-агресорки у Радбезі ООН.
"Скажу прямо: ми вважаємо себе вправі використовувати зброю проти військових об'єктів тих країн, котрі дозволяють застосовувати свою зброю проти наших об'єктів, - заявив він. - Протидії нашій зброї немає, американські системи ПРО перехопити їх не можуть. Ми вас попереджали, але ви свій вибір зробили… Що ж, це ваше усвідомлене рішення, навіть якщо воно безрозсудне".
У новому витку ескалації він звинуватив "київський режим", котрий начебто боїться аудиту західної допомоги адміністрацією нового президента США.
"На карту поставлене наше майбутнє"
Не Зеленський, а Кремль хоче увічнити війну, ігноруючи те, що Україна має право захищатися згідно Статуту ООН, а у Росії не було права нападати, заявив у відповідь заступник постійного представника США в ООН Роберт Вуд. "Росія ставить знак рівняння між боротьбою України за життя і своєю експансією. Ми не можемо далі закривати очі на порушення Росією міжнародного права. На карту поставлене наше майбутнє, війна загрожує всім країнам-членам ООН, європейській безпеці й основним правам, закріпленим у Статуті ООН", - застеріг він.
За словами Роберта Вуда, особливо небезпечною є співпраця Росії з Північною Кореєю. За його даними, буде застосовано велику кількість самохідних далекобійних артилерійських установок а також систем залпового вогню, вироблених у КНДР.
"Злочинна змова"
Представник Південної Кореї це підтвердив, посилаючись на дані розвідки: КНДР направила до Росії понад 20 тисяч контейнерів зі зброєю, близько 11 тисяч бійців з цієї країни були відправлені до Росії. Частина з них є у Курській області. В обмін Пхеньян отримує військові технології та засоби для прискорення ядерної програми. "Є потенціал додаткової відправки військ КНДР до Росії, - зазначив він. - Це є злочинна змова: постійний член Радбезу ООН співпрацює з режимом-вигнанцем, фінансує розробку ядерної зброї".
Північнокорейські військові приховані за паспортами жителів Далекого Сходу РФ, уточнив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця і закликав допомогти Україні, а не шукати засобів "замирення".
До слова, російський представник про бійців КНДР не згадував, тож не підтвердив, але і не спростував їх присутність у Росії.
А от представник Північної Кореї, котрий брав участь у засіданні Радбезу ООН 27 листопада по Україні, так і не дав відповіді на ключове запитання про те, чи є у Росії військові з його країни. Лише зазначив, що існує договір із РФ і він "відповідає нормам міжнародного права". Натомість розкритикував засідання Радбезу по Україні, тоді як конфлікт на Близькому Сході, на його думку, актуальніший. Але і він визнав - українська криза переходить у незворотню фазу, хоча у "роздмухуванні" прогнозовано звинуватив США.
Що робити
"Для США у пріоритеті не допустити ескалації та уникнути присутності зовнішніх сил у цій війні," - зазначив Роберт Вуд.
Але - як? На думку Кислиці, подальші дії керівництва РФ залежатимуть від реакції світового співтовариства: якщо проявлять слабкість і готовність до умиротворення, то країна-агресорка відповість "більш жорсткою ескалацією". Тому треба збільшити допомогу Україні і посилити санкції.
У Роберта Вуда виникла ще одна ідея - щоб Китай вплинув на КНДР з метою не допустити продовження співпраці двох країн.
Відповідь отримав негайно - представник Китаю Фу Цун, у свою чергу, закликав терміново почати переговори. "Війна шириться. Сторони мають проявити стриманість і відмовитися від намірів добитися мети на полі бою", - зазначив він. І нагадав, що КНР зберігає діалог і з РФ, і з Україною, а також продовжує "човникову дипломатію". А також запропонував співпрацювати і США у напрямку врегулювання конфлікту.
Із цим треба поспішити - за даними представниці Мальти, Росія може використати Україну як полігон для випробування нової зброї.
Результати війни
Нам не вистачає дій, констатував представник Мозамбіку, і водночас навів народну мудрість: "Не можна потиснути рук зі стиснутими кулаками". Але і додав, що військових рішень цього конфлікту бути не може. "Закликаємо сторони припинити ескалацію, відмовитися від логіки взаємознищення. Історія розсудить нас не по силі нашої зброї, а по мужності обрати мир, а не війну".
Адже щотижня гине або калічиться понад 16 дітей в Україні через обстріли, поінформувала представниця Гаяни, а кількість жертв війни сягає 27 тисяч осіб, включаючи цивільних. "Переважна більшість гине у результаті обстрілів в міських кварталах", - наголосила вона. На додачу, за даними Швейцарії, всі ядерні установки під загрозою.
За словами представника Еквадору, чверть території України - у протипіхотних мінах. А Швейцарія висловила занепокоєння намірами передати Україні протипіхотні міни, оскільки це "безпрецедентний випадок і порушення відповідної міжнародної конвенції". Але саме представниця цієї країни закликала РФ негайно і безумовно вивести свої війська з території України.
Росія втрачає щодоби 1 тисячу бійців, тому і залучає північнокорейців, а платить безкоштовним паливом і зміцнює ППО КНДР, зазначив Вуд.
За його словами, КНДР готова передати РФ ще більше балістичних ракет. Але і ми не "сидітимемо склавши руки і не спостерігатимемо, як тут пануватиме закон джунглів", зазначила представниця Франції. Представник США анонсував передачу Україні сотні ракет Patriot і AMRAAM і закликав інші країни зробити те саме.
Коментарі