Ексклюзиви
середа, 03 квітня 2013 14:38

Референдум задля увічнення влади Януковича проведуть до кінця літа

Референдум задля увічнення влади Януковича проведуть до кінця літа
Референдум потрібен для того, аби увіковічити правління Віктора Януковича. Фото: news.chortkiv.net.ua

Зо два тижні тому з'явилася майже непомічена новина про ініціативу громадських організацій Харкова і Херсона. Вони, мовляв, обурені деструктивною роботою Верховної Ради та пропонують провести всеукраїнський референдум. На ньому громадськість хоче вирішити питання розпуску парламенту, скасування депутатської недоторканості і зміни політичної системи, зокрема введення двопалатного парламенту та проведення виборів за мажоритарною системою.

І вже 2 квітня те, що такий сценарій розробляється далеко не у Харкові чи Херсоні, а прямо таки у штабі ПР та на Банковій, підтвердив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов

"Я бачу лише один вихід - у цій ситуації потрібно звернутися до народу і запитати, чи влаштовує його такий парламент, чи ні, - розповів він. - І, можливо, нам треба вибирати не хуліганів за партійними списками, а, можливо, обирати по мажоритарних округах людей і депутатів, які були б підзвітні своїм виборцям".

На думку експертів та опозиціонерів, подібний референдум влада може провести вже досить скоро — у серпні цього року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Єфремов заговорив про референдум щодо розпуску парламенту

Одразу після заяви Єфремова, лідер фракції "Свобода" Олег Тягнибок розповів: "Є інформація, що саме в серпні, в найбільш політично неактивний період, вони хочуть провести референдум".

Цей період, як відомо, найбільш популярний серед представників влади для максимального забезпечення потрібних їй результатів.

"Проти Партії регіонів працюють економіка та суспільні настрої, - пояснює політолог Костянтин Матвієнко. - ПР користується підтримкою абсолютної меншості, яка дедалі зменшується. Отже, їм потрібно провести референдум якомога швидше. Найпізніший для них період — це серпень. Бо в серпні ми ще не відчуємо підвищення цін, проблеми з опалювальним сезоном, проблеми з дорогами, техногенні аварії. Все це буде восени. А літо — це мертвий сезон".

За опитуванням Соціологічної групи "Рейтинг", якби вибори президента відбувалися наприкінці лютого 2013 року, результати були б такими: Віктор Янукович - 25,1%,       Віталій Кличко 15,1%,               Юлія Тимошенко - 13,9% ,       Олег Тягнибок - 7,9%,             Арсеній Яценюк - 7,4%.               У разі, якщо Тимошенко не братиме участь у виборах: Янукович - 25,1%, Кличко - 16,8%, Яценюк — 15,1%.

Референдум 2000 року. Ретроспектива.

Зміна системи парламенту — далеко не видумка самого Януковича чи його оточення. Мріяли про це чи не всі президенти. Одного разу провести це навіть майже вдалося.

У 2000 році тодішній президент Леонід Кучма зініціював ідентичний референдум. І хоч ця ініціатива була розкритикована як намагання оточення Кучми зберегти владу і перешкодити Вікторові Ющенку перемогти на президентських виборах, референдум таки було проведено всіма правдами і неправдами.

Питань було винесено чотири: зменшення кількість депутатів з 450 до 300, введення двопалатного парламенту (завдяки чому, мовляв, були б забезпечені права регіонів), обмеження депутатської недоторканності та розширення прав президента щодо розпуску парламенту. Всі питання набрали більше 80%. Однак Верховна Рада так і не імплементувала результати референдуму, цю тему на певний час закрили.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фесенко пояснив, як опозиція може використати референдум проти Януковича

У чому відмінність зараз? Незадовго до завершення каденції Верховної Ради 6 скликання зі скандалом та порушенням норм регламенту було ухвалено новий закон Про референдум. Згідно з ним, питання, проголосовані на референдумі, одразу стають законами і не потребують схвалення парламенту. Депутати, таким чином, втрачають будь-яку спроможність впливати на внесення змін до законів, і навіть до Конституції. Щоправда, це суперечить самій Конституції, за якою змінювати Основний закон може тільки парламент.

Перспектива такого референдуму очевидна: "регіонали" збирають підписи за проведення голосування вже у серпні, більшість українців, які влітку аполітичні, його ігнорують, ну а "маховик" фальсифікацій робить свою звичну справу. Наступний день після референдуму — і Янукович має омріяний ручний парламент.

Янукович — довічно?

"Ручний" парламент відкриває необмежені можливості для Януковича. Крім того, що тепер можна проводити все, що заманеться, без натяку на супротив серед нардепів, він отримує спокусу забезпечити себе працевлаштуванням на Банковій на один, а той і більше строків.

На думку Матвієнка, варіантів використати це, у Януковича є безліч: "Це можуть бути і вибори президента в парламенті, і вибори в один тур, і все що завгодно до запровадження спадкової монархії. Референдум проводиться для увічнення влади чинного президента. А яким способом — це вже не важливо".

Натомість політичний експерт Ігор Жданов переконаний: "Однотурові вибори президента — це основна небезпека і, на сьогодні, основний інструмент, який буде застосований задля продовження строків повноваження президента".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Референдум щодо вступу до Митного союзу назвали найпотужнішим подразником для українців

За умов кількох кандидатів від опозиції та двох-трьох "технічних", які розпорошать голоси опозиційно налаштованих до влади українців, проведення виборів в один тур беззаперечно забезпечить Януковичу другий строк. І це єдиний, хоч і не 100%, шанс для Януковича

залишитися президентом ще на 5 років.

Тим часом опозиція ставиться до подібної ініціативи спокійно. Як запевнив народний депутат від "Батьківщини Сергій Соболєв, вони не бояться виборів ані до Ради, ані виборів президента.

"Ні Єфремову чи Януковичу нас лякати достроковими виборами. Ми готові до дострокових виборів і до парламенту, і президента. Я переконаний, що вони у будь-якому разі не за горами без будь-яких референдумів", - прокоментував він.

Зараз ви читаєте новину «Референдум задля увічнення влади Януковича проведуть до кінця літа». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

79

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути