Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт президента Володимира Зеленського "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)".
"За" проголосували 275 депутатів:
"Слуга народу" - 231,
ОПЗЖ - нуль,
"Європейська солідарність" - нуль,
"Батьківщина" - нуль,
"Голос" - нуль,
"Партія "За майбутнє" - 18,
"Довіра" - 18,
Позафракційні - 8.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ахметов тримає монополію на залізниці
Перед голосуванням були жваві виступи.
"Мене важко звинуватити в тому, що я десь там за олігархів", - сказала Юлія Тимошенко. У залі почався шум.
"Другом Кіркорова й олігархом" назвала Зеленського депутатка від "ЄС" Ірина Геращенко.
"Зеленський та Єрмак хочуть офіційно стати олігархами. Це, схоже, єдина мета цього законопроєкту", - сказав колишній член фракції "СН" Гео Лерос.
"Цей закон олігархам не страшний. Мені трохи соромно за міністра юстиції пана Малюську, який з невідомих причин представляв цей закон, бо автором є президент. По-друге, годину вчора на комітеті ділився своїми нестримними фантазіями, які невдало загортав у юридичну обгортку.
Це смішний закон. Тому що якщо Денис Малюська біля вбиральні зустріне Ріната Михайловича Коломойського - це вже буде підстава", - заявив депутат від "Голосу" Сергій Рахманін.
Про що законопроєкт президента
Олігархом називатимуть особу, яка відповідає щонайменше трьом критеріям: бере участь у політичному житті; має вплив на засоби масової інформації; монопольно володіє суб'єктом господарювання; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів — це 2,2 млрд грн.
Визнаватиме особу олігархом Рада національної безпеки й оборони за поданням Кабінету міністрів, члена РНБО, Національного банку, СБУ, Антимонопольного комітету.
Олігархів включатимуть до реєстру. Їм заборонятимуть робити внески партіям, купувати об'єкти великої приватизації. Такі особи будуть зобов'язані подавати декларацію про доходи. Державні службовці звітуватимуть про контакти з такими представниками великого бізнесу.
Закон у випадку його ухвалення запрацює за шість місяців після публікування, діятиме 10 років.
Раніше голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія підтверджував, що депутатів, які не підтримають законопроєкт президента, можуть вигнати з фракції.
У Верховній Раді збирали підписи на підтримку законопроєкту.
2 червня президент Зеленський вніс законопроєкт до парламенту.
Для проведення деолігархізації, окрім основного закону, необхідно буде ухвалити ще 11 нормативно-правових актів.
Коментарі