Україна не зможе вчасно погасити борги і впоратися з видатками у наступному році, якщо Верховна Рада не внесе правки у проєкт бюджету до другого читання. Розповідає для Gazeta.ua економіст Олексій Кущ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На що у Держбюджеті-2021 хочуть збільшити видатки
"Є великий бюджет, де більше 6% ВВП. Та немає масштабних економічних програм, де бенефіціарами виступали б прості українці або представники середнього бізнесу, які могли б поглинати ці кошти і виходити з кризи. Влада продовжує створювати собі бюджетних партнерів серед олігархів та зовнішніх кредиторів", - каже експерт.
Це той самий бюджет Володимира Гройсмана і Олексія Гончарука, тільки з більш роздутим дефіцитом, який не буде виконано, пояснює Кущ.
"Зараз відбувається знецінення медицини, освіти, науки і екології через скорочення зарплат. Держава має фінансово допомагати соціальному капіталу і малому бізнесу. Для цього потрібно 200-300 мільярдів гривень, яких у нас немає. Тому країна в першу чергу повинна погасити внутрішні і зовнішні борги".
Наше Міністерство фінансів має діагноз "дисфункції", каже Кущ.
"Міністерство не може реалізовувати великі програми. Бо вони передбачають роботу в режимі 24/7, і, що найстрашніше для наших чиновників, партнерами в цій співпраці є прості українці і осередки малого бізнесу, які не будуть взаємодіяти в корупційних оборудках. Мінфін може лише розкидати гроші на великі будівництва та дострокові погашення боргів, бо там спрощена система технічної документації і прості тендери".
"Бюджет не буде виконаний. Десятки програм не будуть профінансовані і перенесені на інший рік, як це відбувається вже багато років поспіль" - додає він.
5 листопада Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт про держбюджет на 2021 рік. За це рішення проголосували 275 нардепів.
Мінфін готував проєкт держбюджету на основі прогнозу економічного й соціального розвитку на 2021-2024 роки. Серед ключових пріоритетів документа - підвищена мінімальна заробітна плата, допомога пенсіонерам 75+, програма "Велике будівництво", нові пасажирські вагони, масштабна цифровізація економіки. На цифровізацію галузей економіки у проєкті держбюджету-2021 заклали 2,9 млрд грн.
Коментарі