Ексклюзиви
вівторок, 26 листопада 2024 21:08

Митами - по інакомислячих. Дональд Трамп анонсував свій перший указ

Митами - по інакомислячих. Дональд Трамп анонсував свій перший указ
Фото: eastnews.ua

У перші дні після повернення до Білого дому майбутній президент США має намір підвищити мита на всі товари із Мексики і Канади до 25%.

"Мита діятимуть доти, доки наркотики, зокрема, фентаніл, а ще - всі нелегальні іноземці не припинять це вторгенння у нашу країну", - написав він у своїй соцмережі.

Ще на 10% Дональд Трамп планує підвищити мита на китайські товари (до 60%), поки КНР "не припинить потік нелегальних наркотиків у США".

Йдеться, насамперед, про той же фентаніл. Політик зазначив, що вів переговори з китайською стороною щодо цього, але "без успіху". Китайські чиновники не виконали обіцянки страчувати торговців наркотиками.

Які слова - така й реакція

У Китаї цей анонс сприйняли зі здивуванням. "Ми підтримуємо контакти зі США щодо антинаркотичних операцій", - пояснив представник посольства КНР Лю Леньюй, твердження про те, що Китай свідомо допускає постачання прекурсорів фентанілу до США "повністю протирічить фактам і реальності". Щодо пов'язаних з фентанілом мит, Лю назвав торгове співробітництво між двома країнами взаємно вигідним. "Ніхто не переможе у торговій війні", - припустив він. "США мають цінувати добру волю китайської сторони в антинаркотичному співробітництві", - пізніше було зазначено у заяві китайського МЗС.

Як і в Китаї, у Канаді відхрестилися від транскордонної торгівлі наркотиками. "Ми продовжимо обговорення цих питань із новою адміністрацією ", - заявила заступниця прем'єра Канади Христя Фріланд.

Мексика поки мовчить, проте мексиканський песо здешевшав на 2% відносно долара США, як і канадський долар (на 1,2%). Водночас китайський юань не втратив у вартості, а канадський долар і мексиканський песо за добу повернулися до попередніх цін.

Стриманий песимізм

Пом'якшив удар від новини кандидат у міністри фінансів Скотт Бессент: інфляція, мовляв, не прискориться, якщо вводити мита правильно. Водночас не всі у США налаштовані так оптимістично. Запропоновані заходи можуть завдати збитків низці стратегічних промислових секторів Сполучених Штатів і збільшити податкове навантаження на 272 мільярди доларів на рік. У свою чергу, зростуть ціни і збільшаться видатки домогосподарств, очікує головний ринковий стратег компанії Corpay Cross-Border Solutions Карс Шамотта.

Дональд Трамп має намір використовувати тарифи як зовнішньополітичну зброю для досягнення як економічних, так і політичних результатів

Три країни, котрі назвав Дональд Трамп в якості об'єктів для торгових мит, постачають до США до 40% товарів на суму 1,3 трильйона доларів. Зокрема, Мексика в останні роки обігнала Китай за обсягами постачань запчастин і комплектуючих для автомобілів. Тому, на думку гендиректора хедж-фонду Pershing Square Capital Management Білла Екмана, Дональд Трамп має намір використовувати тарифи як зовнішньополітичну зброю для досягнення як економічних, так і політичних результатів.

Короткозорість і далекоглядність

Цікаво, що анонсовані Дональдом Трампом рішення за метою та ефектом можна порівняти з широкомасштабним вторгненням РФ до України. І в тому, і в іншому випадку ініціатори новацій хотіли зламати або частково демонтувати чинний світовий порядок. За даними американських ЗМІ, обраний президент США і його радники хочуть створювати торгові альянси проти тих країн, котрі, на думку нового господаря Білого дому, неправильно себе поводять.

Навряд чи така стратегія матиме успіх, вважає експертка по Китаю в Інституті міжнародної економіки Петерсона Мері Лавлі. "Переконання у тому, що США виграють від блокування Китаю, залучаючи інвестиції та реорганізовуючи ланцюжки створення вартості по всьому світу, надзвичайно короткозоре".

Тому що навряд чи країни відмовляться мати справи з Китаєм через США. Наприклад, президент Аргентини Хав'єр Мілей назвав китайського керівника Сі Цзіньпіна "вбивцею", що не завадило їм провести перемовини на полях саміту G20 у Ріо-де-Жанейро. Тому вірогідніше відбудеться зіткнення мегаконцепцій: від США ("проти всіх") - від Китаю ("без бар'єрів для торгівлі та інвестицій").

Ще одне вторгнення?

Причому анонсовані Трампом зміни можуть зашкодити США й у віддаленій перспективі, на рівні політичного сприйняття. Політолог з університету Торкуато ді Телла з Буенос-Айреса Хуан Габріель Токатліан звернув увагу - США всюди приходять з палицями, "більше їм нічого запропонувати, що дає Китаю варіанти".

Зрештою, якщо половина світу не погодиться на торгову ізоляцію Китаю, Сполучені Штати Америки прострелять собі у ногу. Або це зробить хтось інший. Генерал Лора Річардсон (ексочільниця Південного командування США) звернула увагу на глибоководний порт Чанкай у Перу, у перетворення якого в мегапорт Китай інвестував чималі суми. Чанкай може приймати не лише цивільні судна, але й військові, тому "його можна використовувати як об'єкт подвійного призначення.

Тим часом, Дональд Трамп дістав відразу два сюрпризи. Перший - закриття проти нього справи про можливе втручання у результати виборів 2020 року. Другий - чинний президент Джо Байден і його дружина будуть присутні на інавгурації Трампа 20 січня 2025 року.

Зараз ви читаєте новину «Митами - по інакомислячих. Дональд Трамп анонсував свій перший указ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути