вівторок, 15 лютого 2022 20:21

Порошенко про неефективність Будапештського меморандуму: ми 17 разів ініціювали консультації, і жодна не відбулася

Порошенко про неефективність Будапештського меморандуму: ми 17 разів ініціювали консультації, і жодна не відбулася
П'ятий президент Петро Порошенко заявив про неефективність Будапештського меморандуму. Фото: eurosolidarity.org

Будапештський меморандум не містить жодних гарантій для України і передбачає лише консультації сторін за умови участі всіх підписантів, у тому числі і Росії.

Про це сказав п'ятий президент, лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко під час телемарафону в ефірі "Прямого" і "5 каналу".

"Перше доручення РНБО, щоб МЗС України зв'язалося з усіма країнами-гарантами Будапештського процесу, було зроблено в березні 2014 року щодо скликання консультацій. Всього було ініційовано 17 разів створення консультацій в рамках Будапештського меморандуму. Жодна з них не відбулася", – повідомив Порошенко.

"Бо замість слова "гарантії" там є слово "запевнення", "стурбованість" замість гарантій. Замість механізму санкцій за невиконання Будапештського меморандуму – там механізм консультацій. Причому на консультаціях мають бути присутні всі п`ять країн-членів. А якщо одна з країн-членів – агресор? Усі сімнадцять разів консультації не відбулися за однієї причини – бо Росія не взяла в них участь і далі участі брати в цьому не збирається. Меморандум – це пам'ятна записка, яка не має під собою жодних ефективних кроків", – зауважує п'ятий президент.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через 19 років після підписання Будапештського меморандуму Росія вдерлася в Україну

"І сьогодні, коли штовхають на Будапештський меморандум, це виглядає так, наче ви збираєтеся зупинити агресора зверненням до його гарантій. Він порушив ці гарантії тоді, коли вдерся на українську територію. І ми можемо скільки завгодно звертатися до меморандуму, але це не може бути альтернативою ні Мінську, ні дорогою до миру", – констатує Петро Порошенко.

"Що є альтернативою? Армія. Збройні сили України, які ми створили з 2014 року. Ми з вами, шановні громадяни України", – наголошує Порошенко.

"Ми дякуємо військовослужбовцям, волонтерам, добровольцям. Ми дякуємо нашим солдатам, сержантам, офіцерам, генералам, адміралам, які зробили диво, бо гарантом суверенітету територіальної цілісності і незалежності України є армія", – переконаний Порошенко.

"І другим найбільш ефективним гарантом є НАТО. Бо 5-та стаття НАТО передбачає абсолютно чіткий протокол, процедуру, що ми робимо у випадку агресії проти країни-члена Альянсу. І зараз ми розплачуємося за абсолютну безвідповідальність багатовекторності, яку сповідували багато політиків, які руйнували обороноздатність держави. Ми могли бути членом НАТО ще у 2004-2008 році", – резюмує лідер партії.

Три президенти України - Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко закликали підписантів Будапештського меморандуму довести, що документ "не був простим обманом". П'ять ядерних держав зобов'язалися перед Україною поважати її незалежність і територіальну цілісність.

Надання гарантій безпеки стало умовою добровільної відмови України від її ракетно-ядерного потенціалу. На той час він був третім у світі, переважаючи потенціали Франції, Великої Британії і КНР.

Зараз ви читаєте новину «Порошенко про неефективність Будапештського меморандуму: ми 17 разів ініціювали консультації, і жодна не відбулася». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути