Парламентська комісія національних та етнічних меншин розглянула й передала на розгляд сейму заяву із засудженням акції "Вісла", під час якої у 1947 році було депортовано понад 140 тисяч українців.
"Політично вмотивоване виселення людей не тільки порушило права людини і громадян, але й не мало військового виправдання", — йдеться у проекті заяви. Натомість польські праві наразі не готові засудити один із злочинів комунізму, передає Центр досліджень визвольного руху.
До парламентської комісії з питань національних та етнічних меншин надійшов проект заяви, в якому нижня палата парламенту Польщі — сейм — пропонує дати політичну оцінку акції "Вісла". У 2012 році виповнилися 65 років від проведення акції "Вісла", в рамках якої уряд комуністичної Польщі насильно депортував із етнічних земель понад 140 тисяч українців. Ініціатор розгляду цього питання — Мирон Сич, єдиний українець серед депутатів сейму.
Парламентська комісія з питань національних та етнічних меншин 6 грудня ухвалила проект заяви, і наступним етапом є її розгляд у сеймі. "Польський парламент вважає, що акція "Вісла" була порушенням основних прав людини. Під час цієї акції застосовано принцип тоталітарної системи про колективну відповідальність, яка ніколи не може бути основою для політики демократичної держави", — йдеться у проекті заяви.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У США назвали лист Кузьміна до Обами ганьбою української дипломатії
"Ми бачимо, як польські праві, в тому числі представники парламентської партії "Право і справедливість", виправдовують "Віслу" і представляють її як відплату за вбивства поляків в роки Другої світової", — коментує дебати в комісії український історик Володимир В'ятрович.
"Акція "Вісла" має бути засуджена як один із багатьох злочинів комунізму, неважливо — польського чи радянського, тим паче, що в даному випадку таки польсько-радянського. Українці і поляки — нації, які чи не найбільше постраждали від комунізму в ХХ столітті, повинні докладати спільні зусилля для того, аби дати належну історичну та правову оцінку тоталітарному режимові", — додав В'ятрович.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У "Регіонах" до кінця не впевнені, що за Азарова кожен проголосує особисто
Нагадаємо, що 65 років тому, 28 квітня 1947 року, розпочалася операція польської комуністичної влади, під час якої викинено з рідних домівок понад 140 тисяч українців. Людей вивозили за сотні кілометрів, тих, хто намагався вчиняти спротив, — убивали.
Операцією "Вісла" Польща "очистила" від українців їхні етнічні території й поклала край українському визвольному руху на цих землях (не залишилося людей, які його підтримували), вирішивши таким чином "українську проблему в Польщі". Ця операція стала завершальним акордом Другої польсько-української війни, яка розгорнулася в рамках Другої світової війни, розпочавшись 1942 року на Холмщині (тепер територія Польщі). Війна йшла за українські території, які до 1939 року входили до складу Польщі (Холмщину, Волинь, Галичину), на яких українці хотіли створити власну державу, а поляки — бажали відновлення довоєнних кордонів.
Коментарі
17