Верховна Рада має відновити обов'язок партій подавати звіти про майно, доходи, витрати й зобов'язання фінансового характеру щоквартально.
Відповідну заяву підписали 38 організацій, серед яких "Чесно", "Опора", Комітет виборців України.
Торік у березні парламент ухвалив закон, яким звільнив партії від обов'язку подавати фінансові звіти до НАЗК до закінчення протиепідеміологічних заході, встановлених Кабінетом міністрів.
Положення про відтермінування подання фінзвітів діє й досі, що робить Україну єдиною країною в Європі, яка призупинила вимогу до партій подавати такі звіти у зв'язку з поширенням Covid-19.
Багато партій скористалися тим, що можна не подавати звітів. Наприклад, за другий квартал 2021-го їх подали лише 28 із 380 партій (7,4%).
Водночас жодна з представлених у парламенті партій не подала звітів за цей рік і навіть за четвертий квартал 2020-го, на який припали місцеві вибори. Останній факт є особливо тривожним, адже парламентські партії отримують кошти з державного бюджету на фінансування своєї статутної діяльності, однак не звітують про їх використання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Слугу народу" зловили на непрозорих схемах із державними мільйонами
За таких умов ані НАЗК як контролюючий орган, ані суспільство не можуть дізнатися, яким чином партії використовують надані їм держкошти.
Громадські організації закликали Верховну Раду виключити пункт 5 Розділу VI "Заключні положення" Закону України "Про політичні партії в Україні" про відтермінування подання щоквартальних звітів для партій на період карантину.
А партії - подати звіти за відповідні квартали 2020 та 2021 років.
Жодна із представлених у Верховній Раді партій досі не подали фінансового звіту за 2021 рік.
Цього року п'ять парламентських партій отримали з держбюджету понад 693 млн грн.
Фінансування партій із держбюджету працює з 2016 року.
Коментарі