Рішення про вбивство співробітника російських спецслужб Олександра Литвиненка "ймовірно" було прийнято особисто президентом Російської Федерації Володимиром Путіним.
Про це йдеться у звіті лондонського суду, оприлюдненому в четвер, 21 січня. Як таке рішення вплине на російського Президента і чи зможе воно прискорити політичні зміни в Росії - в інтерв'ю Gazeta.ua розповів російський соціолог Ігор Ейдман.
Після довгих слухань у справі Литвиненка, Лондонський суд виніс рішення. Але чому саме зараз?
- Тут немає ніякої політики. Британське правосуддя вважається у світі одним з найбільш стабільних і незалежних. Англійський суд не приймає політичних рішень в принципі. Ця інстанція у Великобританії незалежна. Це не Росія, і не Україна.
Справа-то як була? Спочатку британська влада взагалі не хотіла широкого розголосу, бо боялися зіпсувати відносини з Путіним. Це було у 2013-му році. Але вдова Литвиненка наполягла і домоглася відкритого судового розгляду. Воно почалося у 2015-му році. Ось тепер є вердикт. Це чисто юридичний процес, якій зараз фінішував.
Суд напряму не міг сказати, що Путін чи Патрушев наказали вбити Литвиненка. Для цього їм були потрібні прямі докази. А усіх непрямих доказів, які вони зібрали, було достатньо, щоб зробити нинішній висновок.
З цього рішення суду випливає, що Путін і Патрушев скоріш за все відповідальні за вбивство Литвиненка. Суд не міг прийняти жорстко-директивне рішення про їх вину. Він же не міг, наприклад, їх допитати. Але виходячи з відомостей, які мав суд, він зробив висновок, що участь Путіна і Патрушева в цьому злочині дуже ймовірна.
Це рішення якось вплине на ситуацію навколо російського президента?
- Це ще один штрих до образу Путіна як злочинця і керівництва Росії як злочинної організації, який давно формується в світі. Це ще один доказ того, що вони не гребують самими грубими порушеннями міжнародного та кримінального права, суверенітету інших країн.
Є історія з агресією проти України, з убивством Нємцова, зі збитим Боїнгом. І це все за останні роки. Я впевнений, щось схоже на вердикт у справі Литвиненка буде і по збитому малайзійському Боїнгу. Через деякий час суд в Нідерландах або спеціально створений міжнародний трибунал з неминучістю звинуватять у цьому злочині російську сторону. Папка зі "справою Путіна" буде ставати все товщою і товщою, в ній з'являтиметься все більше і більше доведених обвинувачень. Це? безумовно, впливатиме на ставлення до російської влади у світі, на ставлення до Путіна, на його персональні перспективи, як міжнародного політика. Президенту з таким злочинно-кримінальним бекграундом буде все важче представляти Росію на міжнародній арені.
Це ж репутація міжнародного злочинця.
- Так. Ця репутація у нього вже існує і так по цеглинці буде і далі вибудовується. Навіть якщо хтось на Заході і сумнівався в цьому, під впливом таких фактів їм доведеться змінювати своє ставлення до Путіна і його режиму.
Такі нові докази в папці зі "справою Путіна" можуть привести до його відходу від влади?
- У російській еліті багато хто мріє, що Путін відскочить убік і на наступних президентських виборах виставить якусь нову підставну фігуру, типу Медведєва. Щоб той їздив по західним країнам, представляв інтереси Росії, домігся якогось нового перезавантаження у відносинах із Заходом. А Путін буде собі сидіти в Кремлі і всім рулити в ролі, наприклад, прем'єр-міністра. Начебто така ідея Путіну вигідна, вона здорово б йому допомогла скинути весь вантаж накопичених проблем. Але тут є два моменти.
Цього разу афера з підставним президентом може не пройти. В умовах кризи такий підставний політик може перехопити у старіючого Путіна владу і стати реальним правителем Росії. Путін це, напевно, розуміє. Пам'ятаєте як він плакав на мітингу, зібраному після його "перемоги" на останніх президентських виборах? Мабуть, йому і тоді не просто було повернути собі формальний президентський пост. Ті, хто це бачив, не повірять, що він ще раз піде на це навіть "навмисно".
Чи можуть ці звинувачення, навпаки, зміцнити його владу? У короткостроковій перспективі можуть. Російські ЗМІ створюють в країні атмосферу обкладеної фортеці: навколо вороги, всі бажають країні зла. Такі речі надають консолідуючий вплив і зміцнюють владу диктатора. Але в довгостроковій перспективі, якщо врахувати ситуацію в економіці, зубожіння більшості населення, вибух масового невдоволення практично неминучий. Крім того потрібно періодично проводити якісь вибори. Хоч це й імітація, але в умовах масового невдоволення, реалізувати її буде не так-то й просто. А якщо підуть нові санкції - це ще погіршить ситуацію. Викличе ще більше невдоволення людей, чиє соціальне становище погіршиться. Все це може призвести до масових протестів і краху режиму.
Вердикту у справі Литвиненка офіційний Кремль не дуже злякався. Їм насправді все одно?
- А що їм ще робити? У них немає іншого варіанту. Вони намагаються робити гарну міну при поганій грі. Типу нам все не по чому. Не можуть же наїжджати на суд. Якби таке рішення було прийнято британським урядом, тут був би масштабний російський демарш. Вони б вже організували якісь контрсанкціі. А так рішення прийнято судом, який незалежний від британського уряду. Проти суду вони зробити нічого не можуть.
Але російський президент не любить особистої критики.
- Звичайно, йому це все жахливо неприємно. Думаю, він злиться. Але зробити нічого не може.
На звичайних росіян інформація по справі Литвиненка якось вплине?
- Ті, хто в опозиції і так все знають. На людей, лояльних до влади, це не справить сильного враження. Частина з них цьому просто не повірить, а інші скажуть: "Навіть, якщо і прибрали якогось зрадника, ну і що?".
Великобританія може стати черговим ворогом Росії на зовнішньополітичному фронті?
- Якщо за результатами цього судового рішення уряд Великобританії зробить якісь демарші проти російської влади, з боку Росії теж будуть контрдемарші і пропагандистська компанія.
Може, будуть якісь правові або політичні наслідки за рішенням суду?
- Політичні наслідки швидше за все будуть. Якщо не зараз, то можуть бути потім. Наприклад, запити британського уряду на видачу Лугового (Андрій Луговий - депутат Держдуми, колишній співробітник органів державної охорони Росії. - Gazeta.ua) і Ковтуна (Дмитро Ковтун, російський бізнесмен. - Gazeta.ua)
Якщо британцям вдасться їх роздобути і вони дадуть свідчення проти Путіна, тоді можуть і йому пред'явити звинувачення. Але це малоймовірно. Хоча й не виключено. Пам'ятаєте історію з підірваним ліванцями над Шотландією лайнером? Там же були лівійські терористи-агенти Каддафі. І він рятуючи свою шкіру, здав британцям терориста. Того посадили.
Путін звичайно на таке не піде. Цей сценарій можливий тільки після того як Путін втратить владу.
Проти Путіна вже стільки компромату, що єдиний його порятунок - залишатися при владі якомога довше.
- Так це доля всіх диктаторів. Для них влада це ще й безпека. Якщо вони втрачають владу - втрачають все, аж до життя. Згадайте Мілошевича, Каддафі. У Путіна така ж доля. Навіть, якщо він піде і залишить свого ставленика-спадкоємця, не факт, що той його потім не здасть під тиском Заходу.
Друге, не факт, що такий ставленик збереже владу. Все-таки у Путіна за багато років накопичилися потужні маніпулятивні "інвестиції" в мізки населення. 15 років народу пудрять мізки, який він великий і важливий для Росії. А тут треба буде нового якогось розкручувати. Тому акуратно зіскочити з місця не вийти. Доводитися сидіти і сторожити "трон".
І постійно придумувати різні теорії, версії, ходи.
- Це така катастрофічна спіраль. Їм постійно доводиться влаштовувати якісь видовища, войнушки, олімпіади, що б відвернути людей від злиденного життя і разючої соціальної несправедливості. Це все дуже витратні речі, які підривають економіку або призводять до санкцій. Все це ще більше погіршує становище. А раз так, значить потрібно придумати нові відволікаючі історії. І так далі по спіралі. В один день все це просто обрушиться, народ не витримає цієї нескінченної гонки з переслідуванням. Просто перестане сприймати пропаганду. Порожній холодильник їм буде здаватися на багато важливішим за повного брехнею і всякою маячнею телевізора.
Але це буде не зараз. У путінського режиму є запас міцності на кілька років. Але не більше.
Коментарі
25