В Україні майже два роки триває повномасштабна війна. Війна не зупинила політичне життя. Однак не всі його аспекти були "щасливими". Цього року країна почула і побачила декілька гучних арештів і процесів. Найгучніші з них - у матеріалі Gazeta.ua.
3,7 млрд застави - за шахрайство і відмивання
У листопаді Шевченківський райсуд Києва під час засідання 28 листопада ще на два місяці подовжив термін дії запобіжного заходу для олігарха Ігоря Коломойського. Він залишатиметься під вартою до 26 січня 2024 року. Розмір застави залишився незмінним - 3 млрд 712 тис. грн.
2 вересня Служба безпеки, Бюро економічної безпеки та Офіс генпрокурора вручили Коломойському підозру за статтями шахрайство та легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. Згодом Коломойський отримав ще 2 підозри: про виведення з ПриватБанку загалом 15 млрд грн.
Тоді Шевченківський райсуд Києва обрав Коломойському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави в розмірі майже 510 млн грн. Але заставу зрештою збільшили - до понад 3 млрд грн.
"Чорний день в історії Верховного Суду"
У травні усі новини були про голову Верховного суду Всеволода Князєва. Правоохоронці заявили про викриття масштабної схеми отримання хабара керівництвом та суддями Верховного Суду. Затримали на той момент чинного голову Суду Князєва. Правоохоронці вилучили $2,7 млн.
Того ж дня пленум Верховного суду проголосував за висловлення недовіри Князеву та назвав той день "чорним в історії суду".
Зрештою, ВАКС обрав запобіжний захід для Князєва у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу в розмірі 107,3 млн грн. Згодом розмір застави зменшили до 55 млн грн. Згодом розмір застави зменшили до 27 млн. У грудні зменшили ще раз - до 20 млн грн.
Князєв заявив, що гроші, які виявили під час обшуків у його кабінеті та вдома, належать друзям - родині бізнесменів, які залишили кошти йому на зберігання перед виїздом за кордон.
Князєв перебуває в СІЗО, але не відсторонений від посади
Ексголова Верховного суду, а нині суддя ВС Всеволод Князєв, який перебуває в СІЗО, але не відсторонений від посади. Продовжує брати участь у справах - віддалено.
$221 тис. хабара за оренду державних земель
У серпні НАБУ спільно з САП затримали народного депутата від "Слуги народу" Анатолія Гунька та двох його спільників. Сталося це під час отримання $85 тис. хабара за нібито передачу в оренду державних земель. Ці гроші - це лише перша частина суми. Загалом Гунько вимагав $221 тис. - з розрахунку $130 за гектар.
Нардеп обіцяв бізнесмену надати в обробку державні земельні ділянки Національної академії аграрних наук України. Вищий антикорсуд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою внесення застави у сумі 30 млн грн.
Саме Гунько очолював ТСК з питань розслідування фактів корупції на об'єктах Національної академії аграрних наук
З грудня 2022 року саме Гунько очолював Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з питань розслідування фактів корупції на державних підприємствах, в установах та організаціях Національної академії аграрних наук України.
Зрадник "Буратіно"
13 листопада СБУ повідомила, що зібрала докази для оголошення підозри в держзраді чинному народному депутату Олександру Дубінському. За даними слідства, він поширював фейки про вище військово-політичне керівництво України, зокрема, про втручання високопосадовців у президентські вибори у США.
Дубінський утримуватиметься в одиночній камері
У спецслужбі розповіли, що депутат мав позивний "Буратіно" і входив до складу злочинної організації, яку сформувало Головне управління Генштабу ЗС Росії. Дубінському повідомили про підозру в державній зраді та створенні злочинного співтовариства. 14 листопада суд відправив нардепа в СІЗО до 12 січня без права внести заставу. 12 грудня Печерський суд Києва ухвалив рішення, що Дубінський утримуватиметься в одиночній камері.
Крім цього, Дубінського підозрюють у підробці документів для виїзду за кордон. 3 серпня правоохоронці провели обшуки у депутата. Йому повідомили про підозру в організації незаконного переправлення людей через державний кордон.
Російський герб і золото у "Паші Мерседеса"
У квітні колишній намісник Печерської Лаври Павло Лебідь відомий за прізвиськом "Паша Мерседес" отримав підозру в розпалюванні міжконфесійної ворожнечі і виправданні російської агресії. Тоді суд призначив йому цілодобовий домашній арешт. У липні Служба безпеки України викрила нові факти антиукраїнської діяльності і повідомила нову підозру - порушення рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань та виправдовування збройної агресії РФ, вчинене повторно. Митрополит УПЦ МП назвав російську збройну агресію проти України "громадянським конфліктом".
Після цього суд вже змінив йому запобіжний захід з домашнього арешту на перебування під вартою. З можливістю застави - у 33,3 млн грн. Цю суму "Паша" зібрав за трохи більше як місяць - у серпні вийшов під заставу, яку дали віряни, за словами самого Павла.
"Паша Мерседес" мешкав у двоповерховому особняку з помпезним інтер'єром у стилі бароко
Під час обшуку у церковного діяча з'ясувалося, що той мешкав у двоповерховому особняку з помпезним інтер'єром у стилі бароко. Слідчі знайшли ікони, картини та статуетки, оздоблені камінням і металами, схожими на срібло та золото. Знайшли також невідому річ із вигравійованим гербом Росії - там чітко видно двоголового орла з коронами над головами.
Оновлень щодо наступних судових засідань щодо Павла наразі не було.
Ордени з георгіївськими стрічками, кітелі, та герби Російської імперії
Печерський суд Києва 10 листопада продовжив запобіжний захід народному депутату Нестору Шуфричу у вигляді тримання під вартою. Під вартою він перебуватиме до 9 лютого - тобто зустріне Новий рік в ізоляторі.
15 вересня Служба безпеки України повідомила Шуфричу про підозру у державній зраді.
За даними слідства, він виконував завдання від колишнього секретаря РНБО Володимира Сівковича, агента ФСБ. Одним із завдань колишнього "регіонала" була підривна діяльність в інформаційній сфері. СБУ повідомила про російську агентуру в Україні.
Під час обшуку у Шуфрича знайшли ордени з георгіївськими стрічками, кітелі, та герби Російської імперії, а також документи, що пов'язані з країною-агресоркою. На фото СБУ також видно, що у будівлі Шуфрича стоїть запакований у целофан фонтан чи величезна люстра та колекція козячих черепів.
Підозра у крадіжці 62 млн грн
24 листопада ексголова Держспецзв'язку Юрій Щиголь вийшов з-під варти через день після обрання йому запобіжного заходу. Його підозрюють у заволодінні держкоштами на понад 62 млн грн під час закупівлі засобів інформатизації.
НАБУ і САП повідомили про підозру Щиголю, його заступнику та іншим особам 20 листопада. Правоохоронці стверджують, що у 2020 році власник групи компаній у змові із керівництвом Держспецзв'язку розробили схему заволодіння бюджетними коштами, виділеними на закупівлю обладнання та програмного забезпечення. Для цього залучили дві підконтрольні компанії, а закупівлю засекретили. З цими компаніями уклали договори на понад 285 млн грн. Проте реальна вартість становила 223 млн грн, а різницею у понад 62 млн грн і заволоділи учасники злочину.
Щиголь вийшов під заставу у 25 млн грн. Вийшли і інші фігуранти - нардеп Андрій Одарченко (застава 15 млн грн) та забудовник Сергій Копистир (100 млн грн).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сотні тисяч доларів у банках та під матрацами: хто у владі збагатився за час війни
"Якщо рівень корупції виросте ще більше, від нас відвернуться наші партнери"
Олександр Кочетков, політолог:
"Найважливіша справа, для мене, це затримання Князєва. Тому це судова еліта. Він був абсолютно недоторканим. Але є інші показові затримання, зокрема, і представників місцевої влади. Ще одна важлива річ - затримання депутатів від провладної партії "Слуги народу". Але всі вони не доведені до кінця. А це вирок суду. Цього ми не бачимо. Всі ці судові справи затягуються. Є відчуття, що вони ніби на гальмах поступово спускаються.
За три місяці, як від Києва відкинули росіян, корупція поновилася. І стала вкрай цинічною - стосовно гуманітарної допомоги
На початку повномасштабної війни - близько двох місяців - всі корупційні процеси зупинилися. Бо було страшно, що вони можуть отримати жорстку відповідь. Окрім корупції у деяких міністерствах. Серед них - Міноборони. Мабуть, там працювали люди, які зовсім не вірили в перемогу Україну, а війна все спише. За три місяці, як від Києва відкинули росіян, корупція поновилася. І стала вкрай цинічною - стосовно гуманітарної допомоги. Зараз рівень корупції не менше, ніж був до повномасштабної війни. Тільки трохи змінився профіль на чому красти. А обсяги може й виросли.
Якщо не буде жорстких зусиль влади, то корупція виросте ще більше. І від нас відвернуться наші партнери. Матимемо величезні проблеми. У нас немає альтернативи".
Коментарі
1