Ізраїль частково відвів свої війська з сектору Гази. З огляду на те, що арабо-ізраїльський конфлікт обговорювався під час низки візитів та самітів на початку квітня, можна зробити висновок, що ці події як мінімум перегукуються між собою. Чому це для нас важливо, - розбиралася Gazeta.ua.
Не відвід, а перегрупування
7-8 квітня 2024 року стало відомо, що Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) відводить свої сили з сектору Гази. Однак про повний відхід не йдеться, оскільки там залишається один підрозділ. Про відповідне перегрупування повідомило видання The Jerusalem Post. За даними ЗМІ, бійці ЦАХАЛ покидають своєрідний "коридор" крізь сектор Гази від району Безрі до узбережжя. Завдяки цьому палестинські біженці матимуть змогу повернутися у північні райони, тому рішення ЦАХАЛ видається радше гуманітарним, аніж бойовим.
Але надвечір 7 квітня Ізраїль наніс удар по населеному пункту Аль-Султанія на півдні Лівану, у результаті чого загинув командир ліванського підрозділу "Аль-Радван" угруповання "Хезболла" та ще двоє його колег. Ліквідацію цих осіб підтвердило і саме "Хезболла".
Згодом видання The Times of Israel опублікувало заяву начальника штабу ЦАХАЛ генерал-лейтенанта Герці Халеві: "Війна у секторі Гази триває і ще далеко до її завершення". За його словами, просто є термінова задача - повернення заручників, а інші цілі, як-от ліквідація інфраструктури та очільників ХАМАС, потребують значно більше часу. Як доказ, він навів атаку на Ліван 7 квітня.
Двобій принципово новий
На відвід підрозділів ЦАХАЛ миттєво зреагували Сполучені Штати Америки. Спікер Ради нацбезпеки США Джон Кірбі в інтерв'ю CBS news назвав цю подію відпочинком та переоснащенням військ, котре "не обов'язково свідчить про нові операції". Високопосадовець не володіє інформацією про подальші наміри ЦАХАЛ.
Експерт з питань безпеки Омер Дострі (Ізраїль), думку якого цитує агенція AFP, теж не вбачає у рішенні ЦАХАЛ нічого, крім "суто тактичного кроку".
Але дещо таки є. Герці Халеві у своїй заяві наголосив: "Ми ведемо війну по-іншому…. Реальність дуже складна і простих кроків не існує".
Начальник штабу ЦАХАЛ окреслив цілі:
• повернення заручників,
• повернення біженців півдня та півночі у свої домівки,
• ліквідація ХАМАС у всьому секторі Газа так, щоб там міг існувати уряд, відмінний від ХАМАС.
При цьому ЦАХАЛ допускає постачання гумдопомоги у сектор Гази. Але, - підкреслив Халеві, - ХАМАС хоче перетворити роздачу гумдопомоги у розподіл щоби повернути контроль над сектором.
Точка Рафах
Категорично спростував домисли про примирення і прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху на засіданні уряду у неділю, 7 квітня: "Ніякого припинення війни, ані перемир'я не буде без повернення заручників! Ізраїль готовий до угоди, але не до капітуляції". Більше того, він натякнув на тиск міжнародного співтовариства, який, на думку прем'єра, посилив позиції ХАМАС. Про який тиск каже Нетаньяху?
Ізраїль останніми днями охоплений акціями протесту із закликами до звільнення заручників (захоплених ХАМАС ще пів року тому) та до відставки прем'єра. 7 квітня виповнилося рівно пів року з масштабного теракту ХАМАС із захопленням 253 заручників-ізраїльтян. Саме 7 квітня ЦАХАЛ повернула тіло одного з цих заручників, Елада Кацира. Це викликало роздратування: міністр нацбезпеки та лідер праворадикальної партії "Єврейська влада" Ітамар Бен Гвір заявив, що чинний прем'єр Беньямін Нетаньяху "не матиме мандата продовжувати обіймати цей пост, якщо покладе край війні без масштабної атаки на Рафах".
Не безумовна підтримка
Раніше про неможливість нейтралізувати ХАМАС без атаки на Рафах говорив і сам Нетяньяху.
Але Джон Кірбі нагадав: США "чітко дали зрозуміти", що не підтримують наземну операцію у Рафаху, оскільки "існують альтернативні варіанти боротьби із ХАМАС", які американська сторона сподівається обговорити з представниками Ізраїлю під час особистої зустрічі.
Вистачало й іншого, що можна сприйняти як несхвалення бойових дій ЦАХАЛ. Наприклад, міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон зауважив, що британська підтримка Ізраїлю не є безумовною. Міжнародний суд ООН взяв у провадження позов Нікарагуа до Німеччини за надання зброї Ізраїлю. Нарешті, у Міжнародному кримінальному суді розглядається справа ПАР до Ізраїлю, кілька суддів, котрі висловилися за продовження бойових дій, все ж виклали особливі думки.
Спроби переговорів
Можливо, відвід військ ЦАХАЛ був частиною масштабного плану, який став можливим після зміни ставлення до Ізраїлю у квітні. 4 квітня Байден по телефону розмовляв із Нетаньяху про доставку гумдопомоги у сектор Гази, а також про припинення вогню "для стабілізації та покращення гуманітарної ситуації".
Цьому передувала подія 1 квітня: у результаті удару ЦАХАЛ по сектору Гази загинули семеро західних волонтерів "Всесвітньої центральної кухні". Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що політика США до Ізраїлю може зазнати змін, "якщо це не припиниться".
Далі ЦАХАЛ ударили по іранському посольству у Дамаску (Сирія), на що гостро зреагував офіційний Тегеран. "Ізраїль буде покарано", - цитує слова президента цієї країни Politico. У свою чергу, CNN з посиланням на високопосадовця у Білому домі стверджує: Штати та Ізраїль очікують ударів від Ірану по ізраїльських та американських базах найближчим часом. Утім, Іран порадив США не втручатися у з'ясування стосунків із Ізраїлем.
У такій розпеченій атмосфері у Єгипті відбулася спроба переговорів між представниками Ізраїлю та ХАМАС щодо обміну заручниками. На перемовини також прилетіли делегація Катару та керівник ЦРУ (США). Однак повідомлення про результати зустрічі суперечливі. За одними джерелами, сторони досягли взаєморозуміння. За іншими, жодна з них не підтвердила факту домовленостей. "Ніякого прогресу", - цитує представника ХАМАС The Jerusalem Post. Офіційні представники Ізраїлю підтвердили, що зберігається "велика дистанція…Ми досі не бачимо угоди на обрії". Ці заяви пролунали після інформації державної телекомпанії Єгипту Al-Qahera News про досягнення прогресу.
Чому про ці перипетії так важливо знати нам?
Дещо про прийнятність
Бо у суботу, 6 квітня, було опубліковане інтерв'ю ВВС з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, де він обережно припустив: "Зрештою, саме Україні вирішувати, на які компроміси погоджуватися, а ми маємо дати їй змогу досягти прийнятного результату за столом переговорів". Отже, дипломатичний шлях врегулювання конфлікту в Альянсі розглядається.
Відводом військ Ізраїль фактично виконав умови ХАМАС
Нагадаємо, під час саміту міністрів закордонних справ країн-ленів НАТО були інформаційні вкиди про кулуарні дискусії щодо здачі Україною частини тимчасово окупованих територій.
Відводом військ Ізраїль фактично виконав умови ХАМАС, - розповів ізраїльський журналіст Цві Зільбер, тому "у нас дедалі більше розуміння, що ніякого штурму Рафаха не буде… Далі, якщо вдасться звільнити заручників, війна навряд чи триватиме далі, а її результати будуть невтішні".
Але така ситуація вигідна для підтримки законопроекту про допомогу ("додатковий бюджет") у Конгресі США: спецоперації ЦАХАЛ та резонанс від них були приводами не голосувати його для низки конгресменів, а у цей проект закладена і допомога Україні, зауважив політолог, керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок.
"Нам потрібен тільки мир"
На Близькому Сході пауза потрібна обом сторонам конфлікту, оскільки ЦАХАЛ знищила більшу частину бойового ядра ХАМАС, тепер можна провести ротацію, переконаний політичний експерт Євген Савісько. Тим паче, на його думку, є необхідність перекинути бойові частини на північ де от-от може розпочатися війна. "У свою чергу, ХАМАС може відновити управління своїми бойовиками, спробувати евакуювати частину земляків та скоординувати наступну атаку з друзями з "Хезболла", - вважає він. Утім, безпорадна політика Білого дому може призвести до того, що офіційний Єрусалим може і продовжити війну, даже перемир'я викликає роздратування в ізраїльському суспільстві.
Тим паче, з огляду на погрози Ірану "в Ізраїлі всі перебувають у бойовій готовності", - наголосив військовий експерт Девід Шарп.
Якщо екстраполювати цю ситуацію на українську, для нас вигідним може бути лише мир, а не перемир'я, наголосив Євген Савісько: "Лише за такої умови можна буде спробувати придбати частину необхідного озброєння та боєприпасів в Ізраїлю та активніше залучати місцевий істеблішмент до протистояння Росії. Особливо на Близькому Сході та Півночі Африки".
Коментарі