14 травня держсекретар США Ентоні Блінкен прибув до Києва і заявив: частина допомоги Україні "вже прибула". Але заради цього вислову не обов'язково було вирушати так далеко. Із чим насправді приїхав до нас американський дипломат і соратник президента Джо Байдена, розбиралася Gazeta.ua.
Знервованість від Сходу
Травневий візит Блінкена до української столиці був неоголошеним, - про прибуття гостя дізналися вже тоді, коли він був на вокзалі у Києві.
Згодом президент Володимир Зеленський говорив про Patriot, а прем'єр Денис Шмигаль про гроші.
Західні джерела пов'язують візит із ситуацією у Харківській області. На подив, ця версія майже збігається з тезами Кремля про причини приїзду Блінкена - на тлі "нервозності Києва, Європи та Вашингтона через спецоперації", - сказав речник Путіна Дмитро Пєсков.
Вислови самого Блінкена у Києві частково це підтверджують. У США розуміють, "це важкі часи. Але допомога (від США, - Gazeta.ua) уже в дорозі, частина її вже прибула. Це матиме реальне значення у боротьбі з російською агресією на полі бою", - сказав він
Схоже, неоголошений візит держсекретаря був як мінімум ініціативою Байдена, бо паралельно президент США заборонив імпорт російського урану та наклав санкції на низку китайських підприємств.
Здоровий Patriotизм
Конгресу ми вдячні, почув Ентоні Блінкен від Володимира Зеленського, "а зараз необхідно доправити цю допомогу якомога швидше. Пріоритет для нас - протиповітряна оборона. Вже сьогодні нам потрібні дві системи Patriot для захисту Харкова та Харківщини".
Звісно, йшлося про безпекову угоду зі Сполученими Штатами та про підтримку євроатлантичної інтеграції України на найближчому саміті НАТО. А також - про участь Джо Байдена у Глобальному саміті миру у Швейцарії.
Щодо безпекової угоди, "розраховуємо на підписання невдовзі", сказав Зеленський. Натомість Блінкен запевнив що, на його переконання, Україна може ефективно утримувати свої позиції на сході та посилювати перевагу у Чорному морі. Це дозволить стримувати просування ворожих сил. "Ми, як і інші партнери України, сповнені рішучості добитися успіху на полі бою", - наголосив він.
Більш предметно
Офіс президента України повідомляє, що Ентоні Блінкен супроводжувала до Києва спецпредставниця США по відновленню України Пенні Пріцкер. Тому однією з провідних тем перемовин були гроші.
Саме про них і йшлося під час зустрічі держсекретаря Сполучених Штатів із прем'єром Денисом Шмигалем.
Що обговорювали:
• пакет воєнної допомоги від США на 400 мільйонів доларів,
• посилення ППО-захисту об'єктів енергетики,
• "заморожені" російські активи.
"Отримав запевнення, що Сполучені Штати працюють у цьому напрямку (конфіскації активів, - Gazeta.ua)...Шукаємо рішення, як використати їх на користь України", - написав прем'єр.
За його ж словами, приватні кампанії зі США цікавляться інвестиціями в Україну. За фото, розміщеними Денисом Шмигалем, у зустрічі брала участь і Пенні Пріцкер, котра раніше постійно наголошувала на потенціалі капіталовкладень в нашу країну. Тому розмова про гроші була більш ніж предметною.
Це підтвердив Блінкен: "Росія має заплатити за те, що зруйнував Путін (в Україні, - Gazeta.ua). Конгрес США надав нам право конфісковувати російські активи у США, ми маємо наміри використати це".
"Ми з вами"
Утім, головний зміст візиту - підтримка США України є непохитною. "Сьогодні ми з вами. І ми залишимося поряд доти, доки безпека, суверенітет та здатність України обирати свій власний шлях не будуть гарантовані", - сказав Ентоні Блінкен у Києві.
А ще він схвалив закон про мобілізацію: назвав "складним, але необхідним, рішенням", оскільки захисникам, які мужньо тримають оборону більше двох років, потрібна допомога та відпочинок.
Відпочинок самому американському гостю голова українського зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба влаштував у ресторані "Ветерано Піца". Власник закладу - ветеран ЗСУ, із ним працюють бойові побратими. Смакування піци вийшло символічним, бо восени 2023 року держсекретар та міністр куштувати страви у МакДональдсі, також у центрі Києва.
"Росія рухається у минуле, Україна - у майбутнє, - констатував американський гість. - Ви позбавили Путіна його мети".
Що за кадром
Західні джерела одностайні - несподіваний візит спричинений ситуацією у Харківській області, яку Блінкен у Києві назвав наступом росіян. Однак напередодні у Вашингтоні наголосили, що не вбачають загроз через посилення атак в регіоні, Україна як мінімум, утримає лінію фронту. Тим паче, для з'ясування деталей мав би прибути представник Пентагону, а не дипломат, який тільки-но виголошував низку заяв по врегулюванню арабо-ізраїльського конфлікту.
Частково справжню мету подорожі до Києва розкрив сам держсекретар США.
1. За його словами, Сполучені Штати наближатимуть Україну до НАТО, "а згодом введуть в Альянс". Ця формула абсолютно збігається з висловами генсека НАТО Єнса Столтенберга. Але, судячи з висловлювань Володимира Зеленського, не видається Києву надійною. І ось чому.
2. Ентоні Блінкен торкнувся важливого питання - чи застосує РФ ядерну тактичну зброю проти України: "Гадаю, росіяни почули не лише від США, від Франції та інших країн, включаючи Китай, що не мають застосовувати ядерну зброю".
З незрозумілих причин, є затримки у постачанні американської зброї в Україну, - наголосив політолог Володимир Фесенко. "Цю проблему треба вирішити… Затримка допомоги сприяла росіянам перейти у наступальні дії.., Її надходження допоможе вирівняти ситуацію та стабілізувати фронт", - зазначив він.
На думку експерта, візит Блінкена є важливим сигналом не лише для України, але й для Путіна, який лякає Захід підготовкою до тривалої війни. Україна, наголосив він, дістає реальну підтримку, яка, "можливо, не відразу, змусить Путіна піти на переговори. Бо нині він хоче домогтися "миру" на своїх умовах, які для нас неприйнятні…Путін розуміє "мову сили". Тому головна відповідь США на ескалацію - прискорення постачань зброї до України".
Узгоджена мирна платформа
Іншою, не менш дієвою зброєю має стати Швейцарський саміт миру. Росія намагається будь-якими способами, від шантажу до залякування, скоротити кількість його учасників від Глобального Півдня. У США багато партнерів на Глобальному Півдні, що може збільшити кількість учасників звідти.
"Напевне це обговорювалося з Ентоні Блінкеном", - вважає Володимир Фесенко.
"Доганяти Європу"
Особливо важливо, що Блінкен прибув до Києва на тлі відмови Китаю у роботі Глобального саміту миру, про що повідомив помічник "президента" Путіна Юрій Ушаков.
Очевидно, на тлі різнобою у заявах про збройну підтримку України, Ентоні Блінкен приїхав узгодити її, - вважає дипломат Роман Безсмертний. Також, за його словами, безпекова угода зі США викликає дискусії у самих Сполучених Штатах. На його думку, обговорювалися заяви європейських політиків, які "випереджають Вашингтон, бо Байден вимушений реагувати на виборчу кампанію. І тут потрібна координація, щоб не трапилося так, що через швидкість Франції чи Великобританії виникли певні колізії".
Експерт припускає і запрошення України до НАТО, оскільки перебіг подій може бути нестримним, "адже не випадково вискакують усі ці меседжі…Може трапитися так. Що за два місяці до проведення саміту (НАТО - Gazeta.ua) ситуація кардинально зміниться, що Вашингтонський саміт мусітиме догнати і перегнати питання, боротися за лідерство з Європою".
Коментарі