Ексклюзиви
вівторок, 23 лютого 2021 11:53

МОЗ заплатило 1,3 млрд за вакцину. Приховують, за яку саме - Канєвський

Політичну відповідальність за провал вакцинації мають понести прем'єр-міністр Денис Шмигаль і міністр охорони здоров'я Максим Степанов. Але президент Володимир Зеленський не може відправити Кабмін у відставку, бо так визнає неефективність своєї влади. Залишатимуться на посадах, поки їх звільнення не шкодитиме рейтингу глави держави. А українці можуть опинитися в ситуації, що за вакцинування доведеться платити, як за ПЛР-тести.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповідає Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch.

  "Можемо спрогнозувати, що в Україні щеплення стане процедурою для обраних. Бо закуплених вакцин на всіх не вистачить. Доведеться платити великі гроші, як зараз за тестування", - говорить Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch. Фото: з Facebook Гліба Канєвського
"Можемо спрогнозувати, що в Україні щеплення стане процедурою для обраних. Бо закуплених вакцин на всіх не вистачить. Доведеться платити великі гроші, як зараз за тестування", - говорить Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch. Фото: з Facebook Гліба Канєвського

Чому влада провалила вакцинацію?

Є дві головні проблеми. У Міністерстві охорони здоров'я постійно змінювалися кадри. На початку 2020-го міністерка Зоряна Скалецька почала замінювати команду Уляни Супрун. Звільняла людей і призначала своїх на ключові посади. Скалецьку відправили у відставку. Прийшов Ілля Ємець. Він так само звільняв людей попередниці і влаштовував своїх. Максим Степанов із чого розпочав? З того ж.
Міністерство опікується великим напрямом - охороною здоров'я. Коли в ньому часто міняють відповідальних за фінанси, закупівлі, комунікації з міжнародними постачальниками – результат бачимо.
Та МОЗ провалив не тільки вакцинацію. Не забезпечили тестування і необхідне у лікарні - засоби індивідуального захисту, кисень, апарати ШВЛ. Непродумано витрачали кошти з фонду для боротьби з вірусом. Наприклад, Міністерство внутрішніх справ освоїло 5 мільярдів гривень на доплати персоналу під час карантину. А МОЗ ледь спромоглося перерахувати 2 мільярди на виплати 300 відсотків зарплати медикам. Тобто кошти були, а міністерство дуже повільно їх розподіляло і перераховувало.
Також є заяви пацієнтів, що закупівлі ліків за держаними програмами у 2020 році розпочали невчасно. І в 2021-му відбувається те саме.

Яка друга причина провалу вакцинації?

Корупція. Директор державного підприємства "Медзакупівлі" Арсен Жумаділов звинуватив Максима Спепанова у тиску (Жумаділов звернувся до НАБУ із заявою про зловживання при закупівлі вакцин від Covid-19 проти МОЗ. У Бюро відкрили кримінальне провадження. - Gazeta.ua), перевищенні повноважень. Бо той втручався у роботу підприємства, яке створювали за підтримки міжнародних партнерів України як закупівельну ланку для перемовин з міжнародними постачальниками. Це держпідприємство мало проводити прозорі аукціони і забезпечувати закупівлі ліків за всіма бюджетними програми. В тому числі проти ковід, і всі медичні товари для боротьби з пандемією.
Степанова звинувачують, що одноосібно вибрав компанію "Лекхім" (має постачати вакцину компанії Sinovac Biotech. – Gazeta.ua) посередником постачання китайської вакцини. За неї 30 грудня 964 мільйони гривень заплатили. Уже лютий закінчується, а жодна доза не прибула.
Були скандали, коли Степанов зупиняв закупівлі костюмів біозахисту і придбавав такі самі вдвічі дорожче в Китаї. Це дає підстави говорити, що корупційні ризики є.
Ми знайшли транш 1,3 мільярда гривень. Міністерство заплатило за якусь вакцину. Немає інформації, за яку, за якою угодою, на яких умовах. Можемо припустити, що за індійську "Астразенеку". Але МОЗ не коментує і ховає інформацію. Не можемо ні спрогнозувати, ні оцінити ситуацію. Для китайського "Коронаваку" в системі Прозорро він є. Написано: перша партія в розмірі 700 тисяч доз повинна прибути не пізніше 31 березня. А Степанов і Ляшко заявляли, що вона буде в лютому.

Вакцинація - це політичне питання, яке може спричинити відставку Степанова і навіть Шмигаля

Чому інформацію приховують?

Тому що вакцинація - це політичне питання, яке може спричинити відставку Степанова і навіть Шмигаля. Бо уряд під час пандемії не забезпечив ні тестування, ні вакцин. Щоб в опозиції, у громадських активістів, експертів, журналістів не було фактів, якими можна довести неефективність роботи Степанова і Шмигаля, цю інформацію приховують. І навпаки. Ці чиновники постійно генерують у публічному полі багато повідомлень, інформаційний шум. Уряд із задоволенням розповідає, як він продумав план вакцинації. Але не говорить, які контракти на постачання вакцини є. Суспільство не може бути впевненим, скільки Україна заплатила і за яку вакцину.

Чим пояснити, що в Офісі президента роблять заяви, які часом суперечать словам Шмигаля, Степанова чи Ляшка?

Їхні заяви мають спільний знаменник. Всі повідомлення про те, що все добре. Тестування налагодили, тести в Україні є, вакцини будуть, гроші на них виділені, план вакцинації розробили. Влада намагається створити позитивну інформаційну картинку.
Не можна применшувати роль Офісу президента. Ми досліджували протоколи засідань в ОП щодо боротьби з пандемією. У перші місяці їх було багато. Такі зустрічі мають протоколюватися, бо на них приймають рішення – що робитиме Степанов, що Аваков, що керівник Мінфіну. Останній раз Офіс президента фіксував такі рішення в кінці березня 2020 року. А потім просто перестали. Неможливо проконтролювати, кому які доручення дали, хто і в які строки має зробити.
У нас склалося враження, що Зеленський і його команда розуміють недоліки, але не можуть це визнати. І не залишають слідів, щоб їхнім діям не можна було дати правову оцінку.

  Міністр охорони здоров’я Максим Степанов не розголошує інформацію про умови поставок вакцини проти коронавірусу з Індії. Так Кабмін убезпечує себе, щоб не було фактів, якими можна довести його неефективність роботи, вважає Гліб Канєвський. Фото: з Facebook Максима Степанова
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов не розголошує інформацію про умови поставок вакцини проти коронавірусу з Індії. Так Кабмін убезпечує себе, щоб не було фактів, якими можна довести його неефективність роботи, вважає Гліб Канєвський. Фото: з Facebook Максима Степанова

Шмигаль каже, що вакцин не вистачає.

Але низка бідніших країн щеплюють. Бангладеш, Афганістан, Молдова вже почали.
Щоб забезпечити колективний імунітет, 60 відсотків населення має одномоментно щепитися. Вірусологи порахували, що у нас це 20 мільйонів. Тобто треба купити і доставити 40 мільйонів доз. Розвести по регіонах і швидко вколоти. Уявіть масштаб робіт. Скільки треба фінансових і людських ресурсів. Не впевнений, що уряд до цього готовий.
Можемо спрогнозувати, що в Україні щеплення стане процедурою для обраних. Бо закуплених на всіх не вистачить. У світі є розмови про паспорт вакцин. І скоріше за все його введуть. Щоб їздити на заробітки, доведеться платити великі гроші, як зараз за тестування. У нас може виникнути цілий ринок підпільних послуг вакцинування, штампиків у паспорт.
Боротьба з пандемією ставить питання, чи в Україні взагалі є уряд. У лютому минулого року Інститут біології НАН розробив ПЛР-тест. Він пройшов сертифікацію у Лондоні. З бюджету Академії наук виділили 300 тисяч гривень, щоб зробити 300 досліджень першим українцям, які мали підозру на ковід. Це підтвердило, що український державний інститут може виробляти тести. На цьому піарилися всі – Данілов, Зеленський, Гончарук, потім Шмигаль. На лютий 2021 року той інститут не отримав грошей з бюджету на продовження виробництва. Приватні лабораторії і державні лікарні закуповують їх за кордоном.

Якщо президент визнає, що уряд неефективний, це ударить і по його рейтингу

Чому Степанов досі на посаді?

Йому сприяють політичні чинники. Якщо президент визнає, що уряд неефективний, це ударить і по його рейтингу. Тому в ОП вирішили максимально заговорювати проблему. Що не робив би міністр, певний час його триматимуть на посаді.

Чому закупівлі вакцин перевели в ручний режим?

Генпрокурор, ОП, парламент мають зробити все, щоб НАБУ завершило розслідування. Щоб детективам ніхто не завадив вивчити заяви Жумаділова щодо Степанова. Бо питання не у відсутності вакцини. Перші особи держави на телебаченні розповідають: треба сидіти дома, закривати малий бізнес на карантин. А потім, ймовірно, організовують схеми, щоб красти гроші на вакцинації.

Провал вакцинації намагаються повісити на директора НАБУ Артема Ситника.

Степанов прикриває свою неефективність тим, що детективи йому заважають. Хоча справу НАБУ відкрило за заявою директора ДП "Медзакупівлі", яке підпорядковується МОЗ. Це серйозна історія. Степанов може говорити. Але факт є фактом – перша сплата за вакцину була 30 грудня, а на кінець лютого її нема. Де вона?

Зараз ви читаєте новину «МОЗ заплатило 1,3 млрд за вакцину. Приховують, за яку саме - Канєвський». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути