вівторок, 24 травня 2016 16:03

Кремль не віддасть озброєній місії ОБСЄ контроль над Донбасом - дипломат

Кремль не віддасть озброєній місії ОБСЄ контроль над Донбасом - дипломат
Богдан Яременко. Фото: novostimira.com.ua

Поліцейська місія ОБСЄ не забезпечить проведення демократичних виборів на окупованих територіях.

Таку думку висловив в інтерв'ю Gazeta.ua голова правління дипломатичного благодійного фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко.

Чи справді озброєна місія ОБСЄ здатна забезпечити вибори на Донбасі на українських умовах?

- Насправді прийнятні для Києва вибори можуть відбутися тільки на основі законів України при повному контролі над територією, на яких вони проводяться. Всі інші замінники заздалегідь неприйнятні для нас та непридатні до життя. І в дещо зміненому форматі місія ОБСЄ абсолютно неспроможна організувати, забезпечити, провести вибори. Це неможливо поза українським законом, правом і державністю. Тому не вважаю цю місію ані реалістичною, ані ефективною.

Як буде формуватися склад цього контингенту?

- До місії увійдуть представники всіх держав-членів ОБСЄ, які висловлять готовність до цього. Це можуть бути як представники РФ та її союзників - Білорусі, Казахстану, Вірменії, Киргизстану, так і посланці країн Заходу. Як показали сьогоднішні повідомлення від адміністрацій Порошенка і Путіна, є серйозні різночитання щодо реалізації цього плану.
Порошенко говорив про поліцейську місію ОБСЄ. А на веб-сайті Путіна йдеться лише про підвищення ефективності нинішньої місії з розширенням її повноважень. Це абсолютно різні підходи.
Абсолютно незрозумілою є модель фінансування місії, строки прийняття документів, які регулюють її мандат і порядок розміщення, застосування зброї, чисельність.
Тому поки що все це - тільки розмови. Думаю, вони покликані зафіксувати готовність України проводити вибори без присутності української держави на окупованих територіях.

Які загрози несе в собі присутність Росії та її сателітів в миротворчій місії?

- Ця складова місії ОБСЄ фактично прикриватиме незаконні збройні формування. Виступить чинником їхньої легалізації. Далі це примусить нас визнати їх легітимність, почати з ними співпрацювати, демонтувати лінію фронту. Це призведе до того, що влада терористичних ДНР та ЛНР фактично розповсюдиться щонайменше на всю Луганську та Донецьку області.

Путін дуже зацікавлений у виконанні Мінських домовленостей у тому вигляді, в якому вони підписані. Для нього головне - зберігати фактичний контроль над ситуацією. А коригування формату, функцій, чисельності, повноважень місії ОБСЄ зовсім не означає те, що вона зможе перейняти в Кремля повний контроль над ситуацією в зоні конфлікту.

Чи може взагалі ОБСЄ застосувати зброю?

- Так, ця організація може прийняти таке рішення, якщо погодяться всі країни-члени. ОБСЄ - це безпекова організація, тому теоретично має повноваження в тому числі й на розміщення озброєного контингенту. Але росіяни чітко дали зрозуміти, що погодяться тільки на підрозділи поліцейської місії з легкою стрілецькою зброєю. Цього, вочевидь, недостатньо для стримування загонів, озброєних бронетехнікою, системами залпового вогню і так далі.

Де цей контингент може бути дислокований?

- У цьому питанні між сторонами теж немає згоди. Російський підхід передбачає, що поліцейські сили розмістять на лінії розмежування, де йде війна. Україна і країни Заходу вимагають, щоб контингент контролював усю територію окупованих районів до самого кордону з Росією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Названо кількість необхідних для Донбасу поліцейських ОБСЄ

Чи стануть вибори на Донбасі вирішенням конфлікту?

- Нас підштовхують до простішого і швидшого рішення - проведення виборів на Донбасі без українського суверенітету над ним. Певним чином путінський проект збігається з бажаннями Європи.

Всі заявляють про свої наміри виконати Мінські домовленості, які передбачають не замороження конфлікту, а переведення його у внутрішньоукраїнські рамки. По факту, йдеться про повернення нам наших територій, але на дуже невигідних для нас умовах.

Путін заявив, що передав сторонам нормандського формату узгоджений з ЛНР та ДНР пакет пропозицій щодо особливого статусу, амністії, виборів. Наполягає: ключ до врегулювання - прямий діалог Києва з Донецьком і Луганськом.

- Насправді це передбачено Мінськими угодами: необхідність погодження законів, які регулюватимуть особливості місцевого самоврядування на окупованих територіях і проведення там виборів. Тут Путін прямолінійно трактує й проштовхує вигідні йому умови Мінську. Там не говориться, що саме Росія чи "ЛДНР" повинні представляти проекти законів. Але якщо цього не робить Україна, то ніщо не забороняє Москві чи терористам взяти ініціативу в свої руки. Проте Україна не зобов'язана розглядати їх.

Зараз ви читаєте новину «Кремль не віддасть озброєній місії ОБСЄ контроль над Донбасом - дипломат». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути