Ексклюзиви
Четвер, 26 червня 2008 14:57

Конституційна рада пропонує Ющенку поступитися повноваженнями

Президентові запропонують віддати Кабінету міністрів і парламентській більшості право призначати міністра оборони і міністра закордонних справ, а також відмовитися від права зупиняти дію актів Кабміну за винятком тих документів, що стосуються питань національної безпеки, оборони і зовнішньої політики.

Такі поступки виконавчій владі і парламентській більшості з боку президента передбачені концепцією, запропонованою робочою групою Національної конституційної ради, повідомив міністр юстиції Микола Оніщук на прес-конференції у четвер, інформує Ліга.

"Проект, який сьогодні підготовлений робочою групою, передбачає, що уряд буде формуватися з одного джерела. Усі міністри, включаючи міністра оборони і міністра закордонних справ, повинні призначатися тією політичною силою, яка перемагає на виборах", - сказав Оніщук.

При цьому він зазначив, що обговорюється можливість вето президента на кандидатури цих міністрів для того, щоб забезпечити консультації з главою держави по зазначених кандидатурах. Міністр підкреслив, що дана поступка є надзвичайно важливою з погляду забезпечення єдності уряду, його політичної команди.

"Друга тема, яка також була рекомендована главі держави для розгляду, – це скасування інституту призупинення актів уряду з одночасним зверненням до Конституційного Суду. Водночас, як робоча пропозиція зберігається можливість скасування президентом актів, але тільки з питань національної безпеки, оборони і зовнішньої політики", - додав Оніщук.

Також, за його словами, пропонується вивести місцеві адміністрації із системи органів виконавчої влади з відповідною зміною їхніх функцій. "Це дозволило б уникнути дуалізму і постійної конфліктології, що виникає у взаєминах уряду і президента", - зазначив міністр.

Він також повідомив, що як компенсацію главі держави буде запропоновано призначати керівників конституційних органів, таких як Рада Нацбанку, Нацкомісія з регулювання електроенергетики, Антимонопольний комітет.

При цьому Оніщук звернув увагу на те, що ці кадрові питання президент, відповідно до проекту, має вирішувати не одноосібно, а за згодою верхньої палати парламенту.

Оніщук зазначив, що проектом пропонується двопалатний парламент, нижня палата якого буде обиратися за пропорційною системою, призначати Кабінет міністрів і брати на себе відповідальність за дії виконавчої влади, верхню палату пропонується обирати за мажоритарною системою.

Пропонується також розвиток інституту місцевих референдумів, право звернення громадян у КС після того, як пройдені всі судові інстанції в Україні, а також такі елементи як народна законодавча ініціатива і народне законодавче вето.

Відповідно до зауважень Венеціанської комісії, пропонується цілковито відмовитися від імперативного мандата, а також від слідчої функції прокуратури, за якою мають зберегтися лише функції нагляду і державного обвинувачення.

Україна, відповідно до проекту, має зберегти змішану парламентсько-президентську форму правління, повідомляє Українська правда.

Зараз ви читаєте новину «Конституційна рада пропонує Ющенку поступитися повноваженнями». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 20761
Голосування Чому я не голосуватиму за Петра Порошенка на президентських виборах у 2019 році?
  • Він не виправдав моїх очікувань
  • Я за нього й на попередніх виборах не голосував
  • Є достойніші кандидати
  • У нього є можливість переконати мене у протилежному
  • Україні треба президент нової якості
  • Голосуватиму за Порошенка
  • Ще не визначився з кандидатом
Переглянути
Погода