четвер, 20 лютого 2025 11:22

ХАМАС раптово захотів миру

ХАМАС раптово захотів миру
Фото: eastnews.ua

Конфлікт між Ізраїлем і Палестиною може завершитися миром раніше, ніж планували його учасники. Та чому на Близькому Сході не всі зраділи і як це стосується України, розбиралася Gazeta.ua.

Угруповання ХАМАС несподівано запропонувало Ізраїлю передати загиблих заручників раніше. Увечері 19 лютого ізраїльська сторона підтвердила отримання сумного списку з чотирьох осіб. ХАМАС таким чином натякнув на бажання прискорити перехід до другого етапу угоди про припинення вогню. Нагадаємо, зараз сторони конфлікту на першому: 60-денне припинення бойових дій, звільнення заручників. Другий етап передбачає довготривале утримання від боїв і вивід ізраїльських військ із певних територій.

Така пропозиція викликала неоднозначну реакцію в Ізраїлі. Прем'єр Беньямін Нетаньягу увійшов у відкритий конфлікт з лідером ШАБАК (Службою безпеки Ізраїлю) Роненом Баром. У медіа джерело, близьке до Нетаньяху, звинуватило Бара в неефективному веденні переговорів. Бар справді очолював команду переговорників, яка працювала до нової, призначеної особисто Нетаньяху. Неназваний співрозмовник журналістів вважає, що Бар "торгував поступками". Йому опонує інше джерело, близьке до переговорної групи Бара: звільнення заручників, виявляється, стало можливим завдяки тиску голови ШАБАК на ХАМАС, тоді як спецпредставник президента США Стів Віткофф намагався вплинути на Нетаньягу.

Овечі шкури

Суперечка відбувається на тлі неоднозначної реакції ізраїльського суспільства. З одного боку - через загиблих заручників лунають заклики до помсти. Тим паче, що серед них мама з малолітніми дітьми. З іншого - деякі родини вимагають погодитися на щедру пропозицію ХАМАСу прискорити початок переговорів щодо другого етапу угоди. Родичі заручників також зажадали пояснень від Нетаньягу, є зволікання з початком переговорів про перехід до другого етапу угоди.

Нетаньягу схильний розпочати перемовини найближчими днями, повідомив міністр закордонних справ Ізраїлю Гідеон Саар. За його словами, основна вимога - повна демілітаризація ХАМАСу. Переговорну групу з ізраїльської сторони очолить довірена особа прем'єра Рон Дермер (нині групу очолює глава "Моссаду" Девід Барнеа).

Представник ХАМАСу Хазем Касем озвучив умови угруповання для постійного перемир'я: звільнення всіх заручників (саме це і схвилювало ізраїльське суспільство) і повний вивід ізраїльських військ.

У The Washington Post з посиланням на джерела в уряді Ізраїлю стверджують, що умови ХАМАСу є неприйнятними. Касем, у свою чергу, відкинув можливість виконання ключової умови Ізраїлю - демілітаризації угруповання.

Чия заслуга

Але прискорення початку переговорів таки може статися. Беньямін Нетаньягу 19 лютого заявив, що не добра воля і раптова щедрість ХАМАСу забезпечили дострокове повернення заручників, а жорстка позиція прем'єра, котрий наказав посилити військову присутність навколо Сектору Гази. А також – що важливо - завдяки ультиматуму президента США Дональда Трампа.

Справді, Стів Віткофф, спецпредставник Трампа, доклав зусиль для досягнення перемир'я на Близькому Сході. Цими днями має розпочатися переговорний процес по другому етапу угоди. Пунктирно про Палестинське питання і Близький Схід згадали учасники американської та російської делегацій після зустрічі в Саудівській Аравії. Можемо припустити, Росія намагається дорого обміняти непряме сприяння переговорам на Близькому Сході на преференції від США. Не виключено, це безпосередньо стосується України. Тільки у чому вигода Трампа?

Чинний президент США обіцяв покінчити з війнами. Під час виборчої кампанії він зайняв підкреслено проізраїльську позицію, що мало продовження і в плані переселення палестинців, коли вступив на посаду.

Битва варіантів

Переселення, як знаємо, загальмувало. Арабські країни виступили рішуче проти. Натомість прискорився інший механізм - ООН, де в Радбезі зараз головує Китай. Днями відбулося засідання якраз по Близькому Сходу. МЗС КНР Ван І прямо наголосив: "За тривалістю конфлікту у Газі стоїть зволікання у вирішення питання Палестини, яке завжди було стрижнем проблеми Близького Сходу". Китайський дипломат нагадав - від ухвали ООН резолюції про дві держави (Ізраїль і Палестину) минуло 70 років, але палестинці, на відміну від ізраїльтян, своєї держави так і не отримали. Також він непрямо розкритикував ідею Трампа про переселення палестинців, зазначивши, що Газа - "їх дім".

Палестинська сторона повідомляє про продовження Ізраїлем обстрілу Сектору Гази, що призвело до нових жертв. На рівні ООН ізраїльську сторону звинуватили у зволіканні з виводом військ з території Лівану. Таким чином, активізувалися опоненти Трампа щодо Близького Сходу.

Новий кульбіт

Для Близького Сходу подібні маневри є звичними, якщо наближаються переговори, а нині саме цей період. Але навряд чи ситуації була би приділена така увага, якби не переговорний процес по Україні.

Між двома кривавими конфліктами від президентства Трампа є мінімум один зв'язок - Стів Віткофф. Утім, їх може бути й більше. Наприклад, нещодавно Україну звинувачували у продажі західної зброї на близький Схід. Свої інтереси в регіоні має й Росія, котра нині є учасницею діалогу зі США про мирне врегулювання в нашій країні. На цьому тлі помітно активізувався Китай, котрий нічого не втрачає, підтримавши Палестину (але не ХАМАС).

А от угруповання, схоже, веде карколомну гру, оскільки має реальну перспективу втратити позиції в регіоні. Задля цього ХАМАС достатньо розсварити США і Нетаньяху. Дональд Трамп навряд чи зважиться відмовити у підтримці Ізраїлю. Водночас він може виявити незадоволення, якщо матиме наочний доказ - Нетаньягу затягує мирні переговори. Для цього ХАМАС достатньо дати привід. Що може бути більш дражливим за ізраїльських заручників? Саме тому прем'єр Ізраїлю і спростував публічно "заслугу" ХАМАС у їхньому достроковому звільненні. Чи задовольнить це господаря Білого дому? У Нетаньягу є тестовий майданчик - президент України Володимир Зеленський, який отримав на свою адресу порцію дошкульних характеристик від Трампа, його команди і навіть членів його родини. А от метод виходу Нетаньягу із пастки може стати корисним для України.

Зараз ви читаєте новину «ХАМАС раптово захотів миру». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

13.01.2010 12:02:59Capa O'Koннор212.111.202.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Свєта, ти молодець!
29.12.2009 17:43:27Ольга95.132.49.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
До С.Пиркало: Правильно, Світлано, від непотрібних речей потрібно позбавлятися вчасно :)
21.12.2009 21:40:23Василь94.248.37.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Згадав запис авторки про Дарка, цей би і кулемета проніс, але вона шукає Дерека...
17.12.2009 22:42:59Я -ц е 94.145.239.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Для Аліни. Ніколи шоу-тітки не приваблювали. Люблю тих, хто говорить сердечно, без зверхності. Тому і кручуся тут інколи. Ego ago et super ago. P.S.Один хворий на рак чоловік погодився зняти фільм про його останні місяці, дні життя. Tо було правдиво й людяно. По-різному можна піднести кожну історію.
17.12.2009 19:39:41Васк93.175.237.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
До: 31. Валя (Х) 17.12.2009 15:27 "Мапєд нє мой! - я просто размєстіл аб"яву..." ;)
17.12.2009 15:27:45Валя87.194.222.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
а яка доля передавача? він був використаний за призначенням? Хто знає?
17.12.2009 11:23:35Сергійко195.244.9.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Щодо "кинути", можливо, й Ваша правда, пані Світлано. А от щодо того, кому належить вислів "Власть сильна, как никогда" - у вас неточність. Так, бо ці слова були сказані Віктором МЕДВЕДЧУКОМ, тодішнім головою Секретаріату Президента України Леоніда КУЧМИ.
17.12.2009 10:36:07Аліна217.20.165.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
На попередній пост. Ні, не в селі. Ви хочете, щоб Світланка була подібна до Лоліти, інших шоу-тьоток, розповіді про подружнє життя яких смакуються тими, у кого свого життя нема чи обмаль. Хоча, можливо, Свєта сама хоче йти тим же шляхом. Тоді я вибачаюсь. Тоді ті, що день і ніч несуть на всіх блогах дурниці, бо їм нема чого робити, будуть щиро вдячні. Я ж заходжу сюди почитати Жежеру, Пиркало, Рябчука таких, які вони сьогодні.
17.12.2009 09:57:34Я - це Я94.145.239.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Для Алінки. Самі ж казали що проблему не замовчують. Чи не спитувалися розривати шлюб в селі, де більшість жінок бояться пересудів і клопотів й терплять погане життя. Свободу треба святкувать.
17.12.2009 09:42:15Ветал85.90.197.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Просто е_б_а_н_ь_к_о!
Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути