У кандидатів багато спільного: обидва вони прийшли з бізнесу, обидва мають досвід роботи з іноземними компаніям
На сторінці міністра фінансів Наталії Яресько в Facebook з'явилося коротке повідомлення: "Рада з відбору кандидатур прийняв рішення подати на розгляд прем'єр-міністра дві кандидатури на посаду голови ГФС. Андрій Коломієць. Роман Насиров. Дякую всім 67 кандидатів, які взяли участь у конкурсі. Особлива подяка членам Ради".
Цього рішення міністерство, кандидати, представники бізнесу, та й вся країна чекали більше місяця. І навіть вважали, що 30 квітня прем'єр-міністр вже призначить нового керівника Державної фіскальної служби. Але вибір виявився складним: навіть експерти визнавали, що в цьому конкурсі "є з кого вибирати".
Два названих Яресько претендента в чому схожі, а тому вирішальними при остаточному виборі можуть стати їх відмінності. У чому вони полягають?
Резюме
Тут у кандидатів багато спільного: обидва вони прийшли з бізнесу, обидва мають досвід роботи з іноземними компаніями. Правда, досвід різний. Андрій Коломієць - володар кваліфікації Американського інституту ліцензованих зовнішніх аудиторів США. Роман Насиров - представник інвеcтбанкінга з лондонським дипломом MBA. Справедливості заради відзначимо, що перші серйозні реформи, запущені в Україні, виходили саме від інвестиційних банкірів, залучених в політику за останні півроку. І, як зауважив економічний експерт, редактор журналу "Деньги" Олександр Крамаренко, "у нас є багато жорстких претензій з приводу швидкості цих реформ. Але точно дуже мало претензій з приводу їх спрямованості".
З 1995 року Коломієць удосконалював свої навички контролера в консалтингових, медичних та інших компаніях в Москві та Києві. У 2009 зайняв посаду директора з фінансової звітності та управлінським системам ВАТ АрселорМіттал Кривий Ріг, на якій працює досі. Насиров ж з 2005 року розвивався на терені інвестбанкінгу в Лондоні та Києві. У 2014-му, коли Порошенко оголосив, що хоче бачити на держслужбі представників бізнесу, які могли б зайнятися проведенням необхідних країні реформ, Насиров пройшов у Раду разом із президентським Блоком і зайняв пост голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики.
Програми та пріоритети
Кожен кандидат представив на суд конкурсного ради програму з п'яти кроків і потім, під час співбесіди, озвучив три пріоритети майбутнього глави ГФС. Не оцінюючи їх, скажемо лише, що вони повністю відображають досвід і спеціалізацію претендентів.
Андрій Коломієць:
Збір податків, 100% виконання плану.
Боротьба з корупцією. Ключовий показник - кількість звільнених.
Кардинальна зміна організаційної структури. Показник - скорочення кількості офісів і скорочення кількості співробітників (20 000 людей за рік).
Роман Насиров:
Поліпшення адміністрування податків: спрощення податкової звітності та форм податкових декларацій, розвиток електронних сервісів, зменшення кількості документів для подачі в податкову.
Наповнення бюджету.
Боротьба з корупцією.
Плани по боротьбі з корупцією
Як зрозуміло з "трьох пріоритетів", Коломієць запропонував використовувати американський досвід і в кілька разів скоротити кількість податкових офісів - з "28 центрів хабарництва" у всіх областях до п'яти-семи регіональних центрів. На його думку, такий захід дозволить різко знизити рівень корупції в ГФС.
Роман Насиров запропонував інший шлях: завершити люстрацію, мінімізувати особисті контакти представників ГФС з представниками бізнесу шляхом автоматизації процесів і впровадження системи електронного документообігу, створити систему мотивації співробітників з одного боку і жорсткого контролю - з іншого. Крім того, Насиров, навпаки, впевнений, що потрібно не стільки скорочувати, скільки реорганізовувати структуру ГФС - наприклад, створити додаткові центральний та регіональні офіси для великих платників податків, щоб підвищити швидкість і якість обслуговування бізнесу.
Коментарі