Дональд Трамп зізнався, що президент України і кремлівський диктатор нібито розлютили його.
За словами президента США, Володимир Зеленський хоче відмовитися від угоди про надра. Новий варіант документу український уряд отримав минулого тижня. "Якщо він це зробить, у нього будуть великі, великі проблеми. Він хоче стати членом нАТО, але він ніколи не стане членом НАТО. Він це розуміє".
Та Путіну Трамп заявив, що був "злий і оскаженілий" після того, як диктатор висунув забаганку про тимчасове зовнішнє управління Україною.
Суть зовнішнього управління
Путін запропонував управління Україною під егідою ООН. Мотивував це нібито нелегітимністю української влади, чиї повноваження пролонговані режимом воєнного стану.
У світовій історії було кілька прецедентів зовнішнього управління.
Перший раз - у західній частині острова Нова Гвінея у 1962 році.
Після здобуття незалежності від Нідерландів на цю територію претендувала Індонезія. Ці країни вступили у збройний конфлікт, але підписали угоду з ООН про зовнішнє управління із введенням на територію Західної Гвінеї миротворчого контингенту. Після референдуму територія відійшла Індонезії, а тимчасова влада ООН склала повноваження.
Інша два випадки: Східний Тимор і колишня Югославія, 1999 рік.
У Східному Тиморі ситуація нагадувала гвінейську: західна частина острова Тимор належала Індонезії, східна - Португалії.
Коли Португалія пішла звідти, прибічники та противники незалежності Східного Тимору почали громадянську війну, що дало можливість Індонезії окупувати його територію. Однак на референдумі 1999 року східні тиморці висловилися за незалежність від Індонезії, котра визнала результати плебісциту і покинула окуповану територію. Натомість була створена Тимчасова адміністрація ООН у Східному Тиморі, завдяки якій до 2002 року вдалося сформувати органи влади і місцевого самоврядування. У тому ж році Східний Тимор вступив до ООН.
У колишній Югославії формально зовнішнє управління ООН діє досі - Місія у справах тимчасової адміністрації в Косово (Тимчасова адміністрація). Нагадаємо, Косово прагне незалежності від Сербії, у складі якої є.
Тодішня сербська влада спробувала придушити збройні протести за допомогою не лише поліції, але і військових. У відповідь західні союзники здійснили обстріли Косова на захист албанського населення Косово. Щоб запобігти масштабуванню конфлікту, до Сербії були введені миротворці ООН та Сили НАТО для Косово, а Тимчасова адміністрація ООН залучала до вирішення низки питань ЄС, ОБСЄ та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Однак у лютому 2008 року албанці оголосили про незалежність Косово.
Тимчасова адміністрація діє там досі, наглядає за дотриманням прав людини і сприяє діалогу Сербії та Косово.
У 1996-1998 роках для врегулювання конфлікту між хорватським урядом і сербами, котрі проживали у Східній Славонії, Барані та у Західному Сремі була створена Тимчасова адміністрація ООН. Річний мандат Тимчасової адміністрації було продовжено у 1997 році. Нині за дотриманням прав хорватів і сербів наглядають близько 100 поліцейських цивільної місії ООН.
Спільна риса тимчасових адміністрацій ООН
У діяльності всіх тимчасових адміністрацій ООН є спільна риса: цивільне зовнішнє управління завжди підкріплене збройним миротворчим контингентом. Чи це бійці миротворчих сил ООН, чи спеціально створених місій НАТО, вони взаємодіють і зазвичай домагаються припинення вогню.
США втратять значну частку свого впливу на події в ній, натомість будуть посилені позиції європейців
Якщо зовнішнє тимчасове управління ООН буде реалізовано в Україні, то США втратять значну частку свого впливу на події в ній, натомість будуть посилені позиції європейців. Можна зрозуміти, як це вигідно Путіну, якщо він хоче загальмувати переговори, і як вкрай невигідно Трампу.
Механізм запровадження
Росіяни вважають, що для початку потрібна згода всіх сторін конфлікту. Далі - звернення до ООН від них чи від посередника. На підставі цього Радбез ООН розглядає пропозицію. Якщо більшість членів Радбезу її схвалює, то Генсек ООН отримує доручення розробити параметри такої адміністрації (функціонал, штат, бюджет, інші деталі) та доповісти Радбезу. І тільки після його доповіді Радбез ухвалює рішення створити тимчасову адміністрацію ООН чи ні.
Реакція США
Таке нове керівництво Україною означає, що у нас ще довго не буде угоди, пояснив Дональд Трамп свою бурхливу реакцію. І пригрозив: якщо переговори зірвуться "і я вважатиму, з вини РФ", будуть введені вторинні мита на всю нафту, котра надходить від Росії.
Офіційних реакцій, крім висловлювань Дональда Трампа, немає. Один із членів Радбезу США повідомив агенції Reuters, що система управління в Україні визначається Конституцією і народом країни.
У країні-агресорці дивно відрефлексували на емоції господаря Білого дому. Речник Путіна Дмитро Пєсков, сказав, що медіа перекрутили слова Трампа. Але Путін нібито готовий до переговорів із Трампом.
"Наративи військового злочинця"
А от у Єврокомісії нагадали, що Путін є військовим злочинцем, а відповідно і його висловлювання треба сприймати як пропаганду. Про це заявила представниця ЄК Аніта Гіппер. Радниця президентки ЄК Паула Піньо наголосила: Зеленський обраний легітимно, тому лише український народ має право робити запити на зміну влади.
В українському МЗС запропонували тимчасову адміністрацію ООН для Росії. Речник відомства Георгій Тихий у соцмережі Х розмістив фото убогої вулиці у російській глибинці і зазначив, що місцеві виграли б від будь-якого уряду, крім Путіна, "котрий витрачає мільярди доларів на злочинну війну проти України".

Пропозиція Путіна мала дивний відгомін у Китаї. Офіційний представник МЗС КНР Го Цзякунь наголосив: позиція китайської сторони по українському питанню "послідовна і ясна". Що він мав на увазі, не уточнив.
Зрештою, генсек ООН заявив: Україна має легітимну владу, котру "треба поважати".
Хто кого контролює
Після емоційної реакції Дональда Трампа на пропозицію Путіна у Кремлі додали аргументації. Мовляв, нелегітимна українська влада не у повній мірі контролює ЗСУ, тому і стаються порушення мораторію на удари по об'єктах інфраструктури.
Путін це розуміє і сподівається виграти час для літньої кампанії в Україні
На цьому зауважив політолог Вадим Денисенко. Він вважає, що президент США не готовий до ескалації, Путін це розуміє і сподівається виграти час для літньої кампанії в Україні. До того ж, пропозиція про зовнішнє управління звужує їм обом простір для маневру. Тому, припустив експерт, Трамп і посилив риторику на адресу Ірану, щоб зберегти ширші позиційні можливості. Натомість росіяни якийсь час повторюватимуть наратив про тимчасову адміністрацію ООН в Україні, оскільки, крім іншого, вона подає РФ як миротворицю.
"Це тупа ідея, котру не сприйме навіть Іран", - припустив Вадим Денисенко.
Він вважає, що українській стороні треба активно протидіяти такому наративу росіян, оскільки Україна є одним із головних напрямків цієї інформвійни.
Знадобляться десятки ударів
Росія справді використовує ідею про зовнішнє управління для затягування переговорів, оскільки для неї війна в Україні не має екзистенційного значення, припустив політтехнолог Олексій Голобуцький.
"Якщо Трамп дійсно настільки сильно хоче отримати найближчим часом це перемир'я, ситуація може зрушити з "мертвої точки". Але в такому разі однією нафтою Трампу не обійтись. Знадобляться одночасно десятки ударів по позиціях Росії, щоб домогтись відмови від вимог і готовності хоча би припинити вогонь", - припускає він.
Росіяни намагатимуться знищувати українську суб'єктність через ці міжнародні структури, застерігає український дипломат і колишній посол України у США Валерій Чалий.
"Вони вноситимуть до ООН, до Радбезу ООН і питання зовнішнього управління, і питання визнання російськими тимчасово окупованих територій", - каже експерт.
Процес і результат
Станом на сьогодні можна констатувати, що Дональд Трамп не готовий долучати когось третього до свого спілкування з Путіним, навіть, членів Радбезу ООН. Це означає, що у співрозмовників є таємниці, котрі вже поєднали їх. Тому заяви господарів Кремля і Білого дому нагадують танго, а не двобій. Україна не є головною темою, вона розглядається як одне з переліку питань. Наразі жодна зі сторін не готова здати саму можливість впливу на внутрішні українські справи. З іншого боку, отримує пояснення європейська дискусія щодо союзницького миротворчого контингенту в Україні, котрий є логічним продовженням Тимчасової адміністрації ООН, якщо ключова мета - зупинка бойових дій. А саме на цьому постійно акцентує Трамп, тоді як Путін апелює до "першопричин конфлікту". Різниця у баченнях зумовлює і різні пропозиції: для президента США головним є результат, для чинного господаря Кремля - процес. Бо якби російська сторона справді хотіла миру, то що їй заважало раніше звернутися до ООН з пропозицією про Тимчасову адміністрацію для України?
Коментарі
1