субота, 19 січня 2019 08:12

"День пройшов плідно": Тимошенко підписала газовий контракт з пунктом "бери або плати"

"День пройшов плідно": Тимошенко підписала газовий контракт з пунктом "бери або плати"
Юлія Тимошенко 10 років тому підписала контракт, за яким Україна мала платити штраф на недобір газу. На фото вона з тодішнім прем'єром Росії Володимиром Путіним. Фото: Корреспондент.net

10 років тому, 19 січня 2009-го, Росія і Україна уклали 10-річні контракти на постачання російського газу в Україну і його транзит через українську територію. Угоду після п'яти годинних перемовин підписали прем'єр-міністри Росії і України Володимир Путін і Юлія Тимошенко.

"Виділю головне: у торгівлі природним газом Росія й Україна переходять на ринкову європейську формулу вирахування ціни вже з 2009 року. Крім того, зі схем розрахунків за поставлений газ цілком виключаються різного роду посередницькі структури", - заявив після зустрічі Путін.

"Ми прийшли до взаєморозуміння. Одразу після підписання документів по транзиту та купівлі поставки газу в Європу відновляться. День пройшов плідно", - заявила тоді Тимошенко.

Газові контракти довелось підписувати через відмову російського газового монополіста "Газпрому" у повному обсязі постачати газ в Україну 1 січня 2009-го. Тоді Москва вимагала підписати новий контракт з вищою ціною.

З нового, крім ціни, у контракті опинився пункт "бери або плати". Він передбачав штрафи для української сторони в разі недобору російського газу щодо обсягу, зазначеного в контракті. Ціна газу того року складала $232.

2010-го президенти України і Росії – Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали "Харківські угоди". Тоді перебування російського флоту в Криму продовжувалось до 2042 року в обмін на знижку в $100 на кожну тисячу кубометрів газу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит газу через Україну не припиниться - Путін

Після окупації Криму у березні 2014-го Росія в односторонньому порядку скасувала ці домовленості. Тоді почала вимагати нову ціну за паливо - $485. Вдвічі більше, ніж було. Україна не купує російський газ понад чотири роки.

2018-го Стокгольмський арбітражний суд зобов'язав виплатити за угодою 2009-го на користь "Нафтогазу" $ 2,56 млрд. Після перемоги у суді Тимошенко заявила, що без контракту, який вона підписала 2009-го, цього б не сталось.

Будівництво "Північного потоку-2", який постачатиме газ з Росії до Німеччини в обхід України, триває. Будівництво почали минулого року. Наприкінці грудня оператор проекту компанії Nord Stream 2 повідомив, що на сьогодні вже уклали близько 370 км газопроводу.

Зараз ви читаєте новину «"День пройшов плідно": Тимошенко підписала газовий контракт з пунктом "бери або плати"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

54

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути