вівторок, 25 вересня 2012 17:02

Що робити, коли вам пропонують продати голос на виборах?

Що робити, коли вам пропонують продати голос на виборах?
Ольга Айвазовська каже, що коли відкрито пропонують гроші - варто викликати міліцію. Фото: glavred.info

Найбільш імовірні кандидатури для підкупу на виборах — пенсіонери і малозабезпечені громадяни.

Про це у коментарі Gazeta.ua розповіла керівник виборчих програм громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська.

Грошовий підкуп — це кримінальний злочин. Продати голос пропонують зазвичай відносно відкрито. У цій виборчій кампанії рівень цинізму зашкалює. Сьогодні нам зателефонували і попередили, що по обіді мають ходити по квартирах і роздавати пенсіонерам гроші.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити, коли кандидат у нардепи намагається підкупити вас подарунками?

Схеми прямого підкупу є різні. До виборів працювали різні благодійні фонди, визначалась цільова аудиторія серед виборців конкретного округу, яка потрібна кандидатові. Це в основному малозабезпечені, люди старшої вікової категорії, яким потрібна та чи інша матеріальна підтримка. Зараз їм роздають подарунки, ближче до виборів це можуть бути гроші. Є варіанти коли підписуються угоди між кандидатом і виборцем. Це начебто соціальні угоди, що кандидат бере на себе зобов'язання виконувати обіцянки, представляти інтереси виборця у Раді, хоча це і так передбачено законом. Натомість, за голос пропонуються гроші, саме як факт початку підтримки виборця.

Підкуп працює за принципом мережевого маркетингу. Знаходиться одна людина, вона приводить двох людей, ці двоє приводять ще по двоє...Навіть під виглядом агітаторів, пропонують стати платним агітатором кандидата, отримати гроші, але для цього вам потрібно буде проголосувати за цього кандидата і привести ще декількох людей. Тобто, це називається агітатор, але ніхто не перевіряє, як вони працюють, агітують чи ні. Тобто, це просто прихований підкуп.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хорошковський пообіцяв розібратись із порушеннями на виборах

Якщо вам пропонують щось подібне, потрібно просто викликати міліцію, щоб зафіксувати факт. Потім проводиться розслідування. Варто запитати посвідчення таких людей, але у нашій системі агітатори, працівники штабу працюють не офіційно і отримують гроші у конвертах. Дуже рідко вони мають якусь юридичну прив'язку, чи посвідчення встановленого зразка, з підписами і печатками.

Згідно Кримінального кодексу, підкуп може каратися до 2 років ув'язнення.

 

Стаття 157 пункт 1 Кримінального кодексу України

Перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності іншого суб'єкта виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, комісії з референдуму, члена виборчої комісії, члена ініціативної групи референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з підкупом, обманом або примушуванням, а також ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин

- караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Зараз ви читаєте новину «Що робити, коли вам пропонують продати голос на виборах?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

36

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути