Середа, 27 травня 2020 10:44

Бенкет під час чуми. Журналісти розкрили схему в боротьбі з коронавірусом

Міністерство охорони здоров'я займається "розпилом" державних грошей. Закуповує товари на боротьбу з коронавірусом, які мало не вдвічі перевищують вартість, за якою ці ж товари купують волонтери. Про це повідомляє Bihus.Info.

Різниця в ціні тільки захисних костюмів, яких МОЗ хоче купити майже 4,5 млн, порівняно з ціною, за якою такі ж за характеристиками костюми закуповують благодійники. – понад 1 млрд грн, пишуть журналісти.

Ідеться про 2,9 млрд грн з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою Covid-19. Щоб отримати гроші, міністерство мало погодити виділення в бюджетному комітеті Верховної Ради, куди від імені міністра Максима Степанова надійшов лист з розрахунками та обґрунтуванням витрат. Документи разом із проєктом рішення депутатів потрапили до журналістів.

Журналісти порівнюють вартість товарів, поданих МОЗ, із тими, які закуповує організація "Пацієнти України" - одна з найбільших і найвідоміших громадських організацій в Україні, що опікується пацієнтами та медиками.

 

"Звісно, це досить умовне порівняння, адже вартість товарів залежить від багатьох факторів. Проте суттєва різниця в цінах практично на кожну позицію може свідчити про значне завищення вартості в розрахунках МОЗ", - пишуть журналісти.

Вони наводять цифри вартості від МОЗ щодо засобів індивідуального захисту для медиків.

 

Порівняння з вартістю, за якою такі ж товари закуповують благодійники, буде некоректним за браком вихідних даних. Але якщо припустити, що в розрахунках МОЗ "захисний одяг" по 488,61 грн за штуку – це одноразові ізоляційні костюми біозахисту, такі, як ті, що, за даними "Пацієнтів України", не відрізняються за якістю, але в закупівлі коштують 215 грн, то тільки на них закладено переплату на такій кількості – понад 50%, 1 195 645 603 грн. І це не враховуючи вдвічі дорожчих респіраторів, окулярів та масок, йдеться в розслідуванні.

Навіть у проєкті, що погодив бюджетний комітет ВР, зауважено: подані МОЗ матеріали не містять належних пояснень та обґрунтувань, зокрема щодо вибору ціни. Втім, це ніяк не позначилося на виділенні грошей.

Якщо МОЗ під час закупівель збереже поки ще орієнтовний порядок цін на основні позиції – є високий ризик втрати значної частини бюджету.

ИТАЙТЕ ТАКОЖ: У МОЗ повернулися кадри "регіоналки" Богатирьової

Із майже трьома мільярдами на захист для медиків МОЗ отримав добро на закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів. Це ще 100 млн з Фонду боротьби з Covid-19. Згідно з поданими документами, у МОЗі планують купити 200 апаратів ШВЛ. Йдеться про вітчизняні розробки, що планують купувати по 500 тис. грн за кожен. Проте у МОЗ не наводять умов, за яких закуповуватимуть ці апарати, середню ринкову вартість таких апаратів.

Наприклад, Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування придбала апарат ШВЛ за 380 тис. грн, тоді як Департамент охорони здоров'я Дніпропетровської ОДА заплатив за один 2 млн 399 тис. Тож про об'єктивність закладеної вартості можна буде говорити тільки після оголошення деталей майбутньої закупівлі.

До кінця тижня державне підприємство "Медичні закупівлі України" обіцяє почати витрачати виділені МОЗ гроші за скороченою процедурою.

Тож відсутність чітких критеріїв і потенційно завищені ціни не викликали підозри ані в депутатів, які погодили проєкт виділення 3 мільярдів, ані в керівника Офісу президента Андрія Єрмака, який скликав зустріч представників із відповідальних відомств для пришвидшення закупівель, ані у прем'єра Дениса Шмигаля, який уже планує тримісячний запас засобів захисту медиків, ані у президента Володимира Зеленського, який "тримає питання забезпечення засобами індивідуального захисту під особистим контролем", резюмують журналісти.

Раніше президент Володимир Зеленський закликав Міністерство охорони здоров'я переглянути медичну реформу.

"Правда полягає в тому, що реформа має як великі плюси, так і очевидні мінуси. Наше завдання - зберегти всі позитивні моменти й терміново виправити помилки", - сказав він.

Зараз ви читаєте новину «Бенкет під час чуми. Журналісти розкрили схему в боротьбі з коронавірусом». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 18203
Голосування Для чого Зеленський повернув громадянство Саакашвілі?
  • відновив законність. Силою позбавити громадянства в Україні не можна
  • матиме бонуси з того, як Саакашвілі мститиметься Порошенкові
  • це варто було зробити у перший тиждень роботи
  • наступним має бути указ про надання громадянства воїнам-іноземцям, які захищають Україну на сході
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути