1 грудня 2024 року чинний президент США Джо Байден офіційно "повно і безумовно" помилував свого сина Хантера. Формулювання рішення включає всі можливі правопорушення від 1 січня 2014 року до 1 грудня 2024 року.
Нагадаємо, Хантера Байдена звинувачували у незаконному володінні зброєю і в ухилянні від сплати податків. 13 червня 2024 року, у розпал праймеріз президент Джо Байден заявив, що погодиться з вердиктом присяжних і не помилує свого сина.
У заяві 1 грудня 2024 року він про обіцянку не згадував, натомість наголосив, що до його сина було застосоване вибіркове правосуддя, бо зазвичай люди з необтяжливими обставинами таких злочинів отримують штрафи, кримінальні вироки, що не передбачають увязнення і взагалі не постають перед судами. Джо Байден також зауважив, що декілька членів Конгресу впливали на суди у справах Хантера і є "судова помилка".
Президент також заявив: "Намагаючись зламати Хантера, вони намагалися зламати мене, і немає жодних підстав вважати, що на цьому зупиняться. Досить!"
Цими днями розпочинають роботу обидві палати Конгресу США, тому рішення Байдена уже має значний резонанс, пише The Hill. Лідер більшості у Палаті представників республіканець Стів Скаліз заявив: "Ця адміністрація й корумпована родина Байденів брехали нам на кожному кроці. Вони ніколи не грають за правилами, котрі нав'язують іншим".
Сам Дональд Трамп зреагував стримано: назвав рішення Байдена "зловживанням і помилкою правосуддя".
Помилування неоднозначно сприйняли і демократи. Конгресменка Жасмін Крокетт привітала рішення Джо Байдена і нагадала, що скоро у Білому домі запанує засуджений за 34 кримінальними пунктами Дональд Трамп. Член Палати представників Грег Стентон висловив думку, що не суд, а Байден помилився - переслідування Хантера Байдена не було політичним.
Із чим Європа до нас у гості
До Києва з неоголошеними візитами прибули кілька європейських делегацій. У поніділок, 2 грудня, - канцлер ФРН Олаф Шольц. Напередодні - головна євродипломатка Кая Каллас, голова Ради Європи Антоніу Кошта, єврокомісарка з питань розширення Марта Кос.
Антоніу Кошта пообіцяв продовження підтримки ЄС, 4,2 мільярди євро у цьому місяці та по 1,5 мільярди євро щомісяця протягом наступного року. "Тільки Україна має визначати, що таке "справедливий мир", - зазначив він.
Ситуація в Україні "дуже серйозна", зазначила Кая Каллас, "але, очевидно, Росії вона обходиться ще дорожче". На її думку, потрібно максимально посилювати позиції України до переговорів про мир, а це є перемога, для якої "ми зробимо все можливе". Зокрема, ідея Каллас - сформувати миротворчі сили ЄС. Марта Кос пообіцяла відкрити перші кластери переговорів про вступ до ЄС у квітні-травні 2025 року.\
Шольц у Києві вперше з початку повномасштабного вторгнення
Олаф Шольц вперше від початку повномасштабного вторгнення прибув до Києва. А за два тижні до цього візиту також вперше з лютого 2022 року зателефонував Путіну. Нагадаємо, наприкінці минулого тижня Зеленський подзвонив Шольцу щодо деталей його розмови з кремлівським диктатором.
Путін 1 грудня затвердив рекордні видатки на оборону, а 2 грудня його речник Дмитро Пєсков заявив, що Кремль стежить за візитом Шольца, але нічого важливого не очікує
У Путіна, про всяк випадок, зазначили, - під час розмови два тижні тому жодних послань через Шольца Зеленському не адресували. У німецькому виданні Bild назвали візит запланованим ще до розпаду коаліції, як мету зазначили - пошуки миру. Щоправда, німецька опозиція (ХДС) затаврувала візит як передвиборчий.
У Києві Олаф Шольц анонсував поставки зброї на 650 мільйонів євро. За даними німецького уряду, йдеться про танки Leopard 1, зенітно-ракетні комплекси Iris-T, БпЛА.
"Друзі миру"
Цими вихідними у США обговорювався план Кіта Келлога по Україні, про який Gazeta.ua писала раніше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кіт Келлог – помічник Трампа у справах України. Генерал, який знає як пахне порох
Водночас президент Зеленський визнав неможливість виходу на кордони 1991 року і неприпустимість перемир'я чи тимчасового припинення вогню. У ці ж дні угорська служба "Радіо "Свобода" звернула увагу на кілька телефонних розмов Дональда Трампа із прем'єром Угорщини Віктором Орбаном про Україну. Оглядачі припускають, що на початку грудня Орбан може відправитися у нове миротворче турне як представник Трампа з його посланням Сі Цзіньпіну, Путіну і Зеленському.
Таким чином європейці спробували перехопити ініціативу. От і візит Анналени Бербок до Китаю, мета якого - початок мирного процесу по Україні. У Пекіні вона закликала КНР припинити підтримку РФ. За її
словами, поставки китайських дронів стануть "новим виміром конфлікту". Німецька Handelsblatt пише, що журналісти від ФРН змушені були покинути зустріч, коли Бербок запитала Ван І про Україну. З іншого боку, ексгенсек НАТО Єнс Столтенберг натякнув на можливість територіальних поступок РФ із перспективою для України повернути окуповані землі.
Всеосяжна угода?
Цілком можливо, що помилування Хантера Байдена і активізація європейських лідерів по Україні пов'язані більше, ніж здається на перший погляд, адже це, вочевидь, було погоджено з Трампом. Між ним і Байденом є своєрідна джентльменська угода, заявив Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. "Політично "доганяти" його Трамп буде, хіба що, риторично. Не виключаю, це є частиною домовленостей між ними під час останньої зустрічі, - зазначив експерт. - Руки у Байдена зараз розв'язані, тому він і показує зараз одночасно і особистий прагматизм, і політичний конструктивізм по домовленостям з Трампом".
Якщо так, то ця домовленість може охоплювати набагато ширше коло питань. Джо Байден був біля витоків гарячої фази війни Росії в Україні. Він знає всі нюанси залаштункових процесів, без цієї інформації створити реальний мирний план складно. А Трамп пообіцяв - "швидко", бо за допомогою Байдена знає, на які педалі натиснути для стрімкого ефекту. Принаймні, рішення по "далекобійності" ми отримали у результаті цих домовленостей нині, а не після інавгурації, припустив Олексій Буряченко.
Встигнути на потяг
Якщо чорновий варіант плану миру існує і Віктору Орбану надається почесна роль остаточно узгодити його (як у липні 2024 року), зрозумілою є реакція європейців. Держави-члени ЄС, схоже, паралізовані перспективою поспішних мирних переговорів по Україні і припинення військової допомоги США, вважають директорка програми "Велика Європа" Євроради з міжнародних відносин Марі Дюмулен і провідний політичний співробітник Каміль Гранд. Лідери країн-членів ЄС не продумують стратегічні наслідки своїх рішень, через що спочатку були заяви про "необмежену підтримку", котрі нині зміняться на "сприяння миру". Це ризикує фактичним відстороненням європейців від переговорів, котрі визначать майбутнє їхньої безпеки. А отже, "результат може суперечити більш широким інтересам безпеки ЄС, - застерігають вони. - Якщо Росія переможе в Україні, відкриється непередбачувана епоха стратегічної нестабільності у Європі".
Коментарі