Ексклюзиви
Понеділок, 24 квітня 2017 17:52

Як вплине на Україну вибір французів - політолог

Як вплине на Україну вибір французів - політолог
Як вплине на Україну вибір французів Фото: rbc.ua

За попередніми результатами французьких виборів, 23,75% виборців проголосували за центриста Еммануеля Макрона і ще 21,53% - за праворадикальну Марін Ле Пен. Вони змагатимуться за президентське крісло у 2-му турі 7 травня. Як вплине на Україну вибір французів, розповів Gazeta.ua політолог Михайло Басараб.

Тенденція Європи до радикалізму триватиме щонайменш кілька років. Зокрема її демонструють вибори у Франції. Вона стала центральним майданчиком організації терористичних атак упродовж останніх років. Тому підтримка правих політичних сил природна.

Чому мають попит праворадикали в Європі?

Це зумовлено притоком великої кількості мігрантів унаслідок конфлікту на Близькому Сході, а також інституційною нестабільністю Європейського Союзу. Точаться дискусії про вихід провідних держав Європи з ЄС. Третій чинник — російська пропаганда, яка підігріває невдоволення громадян ЄС тим, що там відбувається упродовж останніх десятиліть. Четверта причина — унаслідок тривалого скорочення видатків на безпеку деградувала оборонна і правоохоронна система європейських держав. Громадяни почуваються беззахисними, а тому є попит на політиків, які закликають до значно жорсткіших і гарантованіших заходів безпеки.

В яких ще країнах ЄС є великий запит на праворадикалізм?

У Нідерландах лідер правопопулістської "Партії за свободу" Геерт Вілдерс був фаворитом на нещодавніх парламентських виборах.

Так само в Німеччині праворадикальна партія "Альтернатива для Німеччини" користується великою популярністю і може мати високу підтримку на федеральних виборах восени 2017 року.

В Австрії представник від праворадикалів претендував на посаду президента (Норберт Хофер. - Gazeta.ua). Немало праворадикали вплинули й Вrexit Великої Британії.

Максимально позитивний результат, який можемо отримати в результаті французьких виборів, — збереження теперішньої позиції Парижа стосовно України

Як оцінюєте результати першого туру президентських виборів у Франції?

Результат голосування в першому турі був цілком прогнозований в останній період передвиборчої кампанії. Але ще півроку тому навряд чи ми могли сказати, що Макрон вийде в другий тур. Фаворитами були Ле Пен і Фійон. Але ціла низка скандалів навколо другого дала можливість Макрону здобути лідерство.

Також варто звернути увагу на високий рівень підтримки лівого радикала Жана-Люка Меланшона. Це теж говорить про рівень радикалізації поглядів і невпевненість французьких громадян у майбутньому Європейського Союзу. Він, як Ле Пен, закликав до виходу Франції з НАТО та ЄС. Сукупна підтримка цих кандидатів говорить про досить високий рівень євроскептицизму і радикалізації поглядів у країні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Проросійських журналістів не пустили до Макрона

Як вплине на Україну перемога Еммануеля Макрона?

Його перемога — кращий варіант для України. Він має більш притомний погляд на українсько-російський конфлікт, ніж інші учасники виборчого процесу. Але ми не повинні жити в ілюзіях. Навряд чи позиція Франції буде більш проукраїнська, ніж за Олланда. Тому максимально позитивний результат, який можемо отримати в результаті французьких виборів, — збереження позиції Парижа такою, якою вона є сьогодні.

Якщо переможе Ле Пен, матимемо непрогнозовану Францію

А якщо переможе Марін Ле Пен?

Її перемога матиме тривалі негативні наслідки не лише для України, а й для Європейського Союзу.

Не думаю, що їй вдасться реалізувати свої заклики виходу Франції з ЄС і НАТО. Таким рішенням повинен передувати референдум. Але президент виступає центральною фігурую у французькій конституційній конструкції. Тому ми матимемо дуже непрогнозовану Францію. Це може стати викликом для неї самої й зумовити там серйозне громадянське протистояння.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори у Франції: оприлюднили відео сутичок протестувальників з поліцією

Чи не станеться з проросійською риторикою Ле Пен те ж, що і з Трампом - курс зміниться одразу після перемоги?

Які б проросійські гасла не висловлювала Марін Ле Пен, на посаді президента вона обійматиме обережнішу позицію. Їй доведеться зважати на настрої французького суспільства, інтереси бізнесу, думку міжнародних партнерів. Навряд чи Ле Пен вдасться швидко змінити позицію Франції у геополітичних питаннях.

Зараз ви читаєте новину «Як вплине на Україну вибір французів - політолог». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 6682
Голосування Чому не можна розпускати Верховну Раду?
  • Це суперечить Конституції
  • Хай знімуть недоторканість, ухвалять закони про імпічмент, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і новий Виборчий кодекс і можуть йти
  • За нинішніх умов на дострокових виборах у ВР не пройдуть нові партії
  • Мені байдуже до їхньої роботи. Їхні обіцянки на хліб не намастиш
  • Я не проти розпуску. Владу в країні треба перезавантажити повністю
  • Я проти будь-яких ініціатив президента
Переглянути