У тому, що тема звільнення з посади колишнього голови СБУ Івана Баканова знову зазвучала, нічого дивного немає. Сенсаційні справи тому й такими називаються, що час від часу привертають увагу суспільства новими подробицями або висновками.
Цікаво інше – імя Івана Баканова прокотилось інформаційною лавиною напередодні виборів президента США. Здавалося б, що спільного між колишнім очільником Служби безпеки України та виборами США, зокрема Республіканською партією?
Зазначимо, Іван Баканов є другом дитинства та партнером по студії Квартал-95 Володимира Зеленського.
Але про все по порядку.
Початок з кінця
Івана Баканова звинуватили в провалі роботи СБУ у передвоєнний і початковий період повномасштабного вторгнення. Йдеться про появу в ключовій силовій структурі країни російських агентів.
Наразі історію Баканова оновив у медіапросторі головний редактор Цензор.net Юрій Бутусов. Він назвав колишнього голову Служби безпеки України Івана Баканова агентом ФСБ, заявивши в ЗМІ, що призначення з його ініціативи Андрія Наумова на посаду керівника головного управління внутрішньої безпеки СБУ та Олега Кулініча на посаду голови Кримського департаменту СБУ було продуманим. І Наумова, і Кулініча в Україні звинувачують у зраді.
"Це з вашої і з нашої точки зору, можливо, раніше можна було казати, що Іван Баканов некомпетентний голова СБУ. А з точки зору Федеральної служби безпеки Російської Федерації, він навпаки — дуже компетентна людина, який призначив на найвищі посади російських агентів", — зазначив Бутусов в ефірі Radio NV.
Нагадаємо, Баканов призначив Андрія Наумова на посаду, яка дала тому доступ до всіх кадрових справ усіх співробітників СБУ ще у липні 2019 року — відразу після того як сам Баканов очолив СБУ.
Тож з липня 2019 року Наумов контролював всі кадри СБУ, знав всіх співробітників, всі їхні особисті дані.
До речі, після того, як екскерівника головного управління внутрішньої безпеки СБУ затримали в Сербії, президент заявив, що Наумова позбавили звання генерала та всіх посад, а Володимир Зеленський відкрито назвав його зрадником.
Навесні 2022 року українські ЗМІ навперебій розповідали, що Андрій Наумов перед початком повномасштабного вторгнення втік з України. Його затримали разом з контрабандистом Олександром Акстом у Сербії. Там він перебуває досі з 2022 року. Україна нібито намагається його екстрадувати.
Однак з'ясувалося, що справи про держзраду проти Наумова станом на листопад 2023 року не було відкрито.
Після затримання Наумова в Сербії тривали два паралельних процеси — справа про екстрадицію та справа про відмивання коштів. У жовтні 2023 року тамтешній суд остаточно відмовився видавати ексгенерала.
Згідно з документами у справі про екстрадицію, які вивчили журналісти-розслідувачі, Наумов під час засідань називав звинувачення проти нього в Україні "безпідставними та політично мотивованими" й казав, що боїться за своє життя в разі повернення.
Кримський "Котигорошко"
Ще одного підозрюваного, голову Кримського департаменту СБУ Олега Кулініча затримали в липні 2022 року під час спецоперації ДБР і СБУ.
За даними слідства, він співпрацював із ФСБ РФ і отримав оперативний псевдонім "Котигорошко", а його діяльністю опікувався так званий "політичний офіс" у Москві, який організували за завданням російської спецслужби ексзаступник секретаря РНБО Володимир Сівкович і колишній глава Адміністрації президента України Андрій Клюєв.
За версією слідства, ще до початку повномасштабного вторгнення Росії "Котигорошко" шпигував на користь країни-агресорки. Він займався розстановкою "своїх людей" у правоохоронних органах України та підбурював громадян до державної зради.
Кулінічу висунули обвинувачення за п'ятьма статтями Кримінального кодексу України. Зараз він перебуває під вартою, йому загрожує до 15 років ув'язнення.
Баканов – розмінна монета
Володимир Зеленський усунув Івана Баканова від виконання обовязків голови СБУ того ж липня 2022 року.
Президент пояснив, що ухвалив рішення через велику кількість кримінальних проваджень про держзраду та колабораціонізм серед співробітників правоохоронних органів.
В указі про звільнення Баканова вказано, що його усунули від виконання обов'язків відповідно до ст. 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ — тобто за "невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, що спричинило людські жертви або інші тяжкі наслідки або створило загрозу настання таких наслідків".
Дивним чином звільнення Івана Баканова співпало зі звинуваченням американської конгресменки українського походження, республіканки Вікторії Спартц у тому, що в українську владу просочились кремлівські агенти.
Як зазначалось раніше, вона пропонувала перевірити, так звані, "російські зв'язки" керівника офісу президента Андрія Єрмака. Спартц сказала, що його прізвище не раз виринало в контексті невирішення українських проблем, тому вона наполягала, щоб президент Володимир Зеленський "вирішив проблему" Єрмака.
Це було в червні, а 19 липня парламент у турборежимі проголосував за звільнення екскерівника СБУ Івана Баканова та генпрокурорки Ірини Венедіктової.
В офіційно оприлюднених звинуваченнях ішлося, що і Баканов, і Венедіктова нібито прогледіли зрадників на високих посадах правоохоронної системи. Однак кулуарно називалась ще одна, чи не головна причина. Мовляв, президент Володимир Зеленський зробив хід Бакановим і Венедіктовою щоби відвернути увагу конгресменів – республіканців від Єрмака.
Усе вдалось, але до певного часу. І сьогоднішня актуалізація подробиць довокла СБУшного минулого Івана Баканова може бути не простим збігом, а своєрідним нагадування того, як вдалось уникнути наслідків для глави ОП, що їх очікувала Вікторія Спартц та її колеги по конгресу. І, можливо, до цієї теми будуть повертатись. Тож, вочевидь, цей політично – шпигунський трилер матиме продовження.
Коментарі