Літній кадровий переполох на вищих щаблях влади – і цивільної, і військової, - триває.
Зараз мова про те, що у відставку разом з головою Головного управління розвідки Кирилом Будановим в "пакеті" можуть відправити й міністра оборони Рустема Умєрова.
Одна із версій його подальшої кар'єри, - з крісла міністра він, імовірно, пересяде на місце голови Служби зовнішньої розвідки.
Варто зазначити, що Умєрова ще з моменту призначення на посаду очільника Міноборони критикували близькі до західних партнерських структур активісти та ЗМІ.
Справа в тому, що на момент призначення Рустем Умєров не мав навіть приблизного, відповідного цій посаді, досвіду. Він був поза контекстом подібних тем і обов'язків. Це призначення розчарувало колективний Захід, котрий після Олексія Резнікова бачив у ролі очільника цього відомства - міністра оброни України 2014 - 2019 років Степана Полторака.
З порогу – під холодний душ від НАБУ
Отже на самому початку міністерської кар'єри, не встиг Рустем Умєров як слід обжитись у новому кабінеті, ним зацікавились слідчі НАБУ.
За розпорядженням Вищого антикорупційного суду, в НАБУ відкрили кримінальне провадження проти колишнього голови Фонду держмайна Рустема Умєрова, звідки він перейшов в оборонне відомство.
І сталося це одразу після повернення керівників антикорупційної системи України — НАБУ, САП та ВАКС зі Сполучених Штатів Америки.
А перед тим українцям вкотре красиво розповідали, що Умєров - це, нарешті, той, хто наведе порядок у міноборони. І що він - одна з небагатьох якісних кандидатур, яка залишилась у президента Володимира Зеленського.
А під час призначення Рустема Умєрова нахвалювали, що за його керівництва у ФДМУ не було жодного корупційного скандалу. Мовляв, це один з небагатьох успішних кейсів нинішньої влади на високому рівні.
Однак, посвячені в різні приватизаційні нюанси, одразу ж пригадали продаж Усть-Дунайського річково-морського порту за ціною хорошого маєтку під Києвом. Такі об'єкти нерухомості неймовірно дороговартісний. А порт проданий майже за три копійки.
По суті, відбувся старт гігантської приватизації фактично задарма.
Офіційне звинувачення від НАБУ стосувалось іншої історії.
У матеріалах справи йдеться: "…до НАБУ була подана заява про те, що Голова ФДМУ Умєров Р.Е., його перший заступник Шугалій Д.А. та заступник Федоришин О.О., зловживаючи владою, діючи всупереч інтересам служби, перевищуючи свої службові повноваження, вчиняють дії, спрямовані на приховування фактів розкрадання державного майна, а саме продажу, афілійованим керівнику ПАТ "Центренерго" фірмам, електричної енергії за цінами, нижче ринкових".
Також, у документі зазначається про незаконне звільнення члена Наглядової ради ПАТ "Центренерго", який виявив факти розкрадання державного майна та повідомив про це керівництво ФДМУ.
Однак, справа ця затихла, а слідство розбирається уже цілий рік. Знати б результати. Можливо, Умєров тут ні до чого?
Ключовий таємний гравець
Зазначимо, з самого початку вбачалось, що Рустем Умєров вигідний владі завдяки непоганим особистим зв'язкам із саудитами, з Туреччиною – він має вихід навіть на самого президента Ердогана.
Й загалом чинний міністр завжди вважався ключовим перемовником з мусульманськими країнами. До того ж, він має свою комунікацію у сфері постачання зброї. Умєрова нібито ще до роботи в міноборони непублічно залучали до пошуків і постачання потрібного озброєння.
А ще Рустему Умєрову, як і нинішньому прем'єр-міністру Денису Шмигалю приписують близькі взаємини з Рінатом Ахметовим. А можливо, він є набагато ближчою креатурою, ніж глава уряду. Адже ще з початку своєї кар'єри в компанії енергетичного магната Умєров доволі стрімко злетів на висоти менеджменту.
Також Ахметов фактично подарував у 2018 році родинному Фонду Умєрова ("Міжнародний благодійний фонд "Фонд національного добробуту Криму") три гектари землі неподалік центра Києва, на місці пивоварні Карла Шульца, для будівництва чи то житлового комплексу, чи мусульманського культурного центру й мечеті – наразі точних даних про це немає. І якби в 2021 році, коли раптом почали зносити будівлі старої пивоварні, громадськість не здійняла галас, то про цей факт не стало б відомо широкому загалу.
Чому Зеленський вирішив, що Рустем Умєров буде добрим міністром оборони? Хтозна. Президент зазвичай не звітує суспільству про причини своїх рішень, але декотрі дивні та несподівані переміщення в його стилі.
Кадровий голод супроводжує Володимира Зеленського ще зі старту його політичної кар'єри, і ротація, яку ми спостерігаємо - від безвиході.
Як при Резнікову, так і при Умєрову нашому фронту не вистояти без волонтерської допомоги, донатів заможних та пересічних українців, останні наразі самі скочуються в безодню злиднів. Класика реалій війни – переважна більшість, так званого тилу катастрофічно убожіє.
Хто у разі звільнення Умєрова буде новим очільником оборони? Поки що залишається відкритим питанням.
Звісно, ротація міністра оборони безпосередньо не загрожує обороноздатності країни, наразі все в руках Генштабу. Як відомо, Міністерство оборони не має права туди вмішуватись, тому що Генштаб є священною "коровою" НАТО. І Альянс чітко розмежував функції міноборони та Генштабу. Однак експериментувати в час війни – це додавати складнощів у і без того вкрай важку ситуацію як на фронті, зокрема, так і в державі
Коментарі